ارتباط با ما

ریزش موی ارثی و روش های درمان آن

ریزش موی ارثی

درمان

ریزش موی ارثی و روش های درمان آن

ریزش موی ارثی از پدیده هایی می باشد که خیلی از افراد را درگیر خودش کرده است

ریزش موی ارثی از پدیده هایی می باشد که خیلی از افراد را درگیر خودش کرده است. ریزش موی ارثی یا ژنتیکی شایع‌ترین نوع ریزش موی پیشرونده است که به آن طاسی الگوی مردانه، طاسی الگوی زنانه یا طاسی معمولی نیز گفته می‌شود. حدود ۵۰% از مردان بالای ۵۰ سال، و حدود ۵۰% زنان بالای ۶۵ سال به این مشکل دچار می‌شوند. شدت این نوع ریزش مو در زنان متفاوت است به طوریکه گاهی اوقات به صورت کم‌ پشتی گسترده‌ موهای سر بروز کرده و گاهی اوقات نیز منجر به طاسی کامل می‌شود. برای جلوگیری از ریزش مو در مردان و زنان و همچنین درمان ریزش مو روش های مختلفی وجود دارد که با بررسی علل ریزش موی ارثی به آن ها پرداخته می شود.

دلایل و علل ریزش موی ارثی

ریزش موی ارثی به ژن افراد بستگی دارد و دلایل ریزش موی ارثی ناشی از ترکیبی از عوامل ژنتیکی و هورمونی است.‌ هورمون دی‌هیدروتستوسترون (DHT) عامل اصلی ریزش موی ژنتیکی در افراد مستعد به این نوع ریزش است. این هورمون باعث تغییر در فولیکول‌ها و در نهایت ریزش موی سر می‌شود. موهایی که از فولیکول‌های متأثر از DHT رشد می‌کنند به تدریج باریکتر و کوتاه‌ تر شده و رنگشان روشن‌تر می‌شود تا جایی که در نهایت فولیکول‌ها کاملاً کوچک شده و از بین رفته و رشد مو متوقف می‌شود. در واقع سابقه‌ فامیلی نقشی اساسی در علت ریزش مو مردان دارد. پس سابقه فامیلی در ریزش موی ارثی نقش مهمی ایفا می کند.

ریزش موی موروثی

اگر ریزش مو به دلایل ژنتیکی باشد بدون شک این نوع ریزش مو را ریزش موی ارثی یا موروثی می گویند. عقیده بر این است که استعداد ژنتیکی که علت ریزش مو در مردان است، می‌تواند از هر یک از والدین یا هر دوی آن‌ها به ارث برسد. پس یکی از دلایل ریزش موی ارثی عامل ژنتیکی می باشد.

نشانه های ریزش موی ارثی

در افراد مختلف با جنسیت و سنین مختلف میزان ریزش موی ارثی متفاوت می باشد. مردان زودتر و بیشتر از زنان به ریزش موی ارثی دچار می‌شوند. عموماً عقب رفتن خط رویش مو یا ریزش مو در مردان می‌تواند در هر سنی بعد از بلوغ شروع شود. معمولاً، زمان شروع ریزش مو زنان نسبت به مردان دیرتر بوده و در دهه‌های ۵۰ یا ۶۰ سالگی زندگی رخ می‌دهد. البته، گاهی اوقات ریزش موی ارثی در زنان زودتر از این، یعنی در دهه‌های ۳۰ یا ۴۰ زندگی، بروز می‌کند. در برخی زنان، این عارضه به دلیل بیشتر بودن هورمون‌های مردانه در بدن، مانند آنچه در سندرم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS) رخ می‌دهد، ارتباط دارد. برای درمان ریزش مو زنان باید توجه داشت که آکنه، افزایش موهای صورت، نامنظم شدن عادات ماهانه و ناباروری همگی از علائم این سندرم هستند و می توانند باعث ریزش موی ارثی شوند.

مراحل ریزش موی ارثی

مراحل ریزش موی ارثی به یک صورت نمی باشد و فراز و نشیب دارد و مداوم نیست. ریزش موی ارثی به اشکال متفاوتی در زنان و مردان رخ می‌دهد. در علت ریزش مو ارثی ، ابتدا موها در نواحی مبتلا به ریزش نازک ‌تر و کوتاه‌ تر از موهای نواحی بدون ریزش بوده و در مراحل بعد همین موها هم می‌ریزند. پس ریزش موی ارثی به یکباره اتفاق نمی افتد و شامل مراحل مختلفی می باشد.

الگوی معمول ریزش مو ارثی در مردان، به این شکل است که خط رویش موی پیشانی عقب رفته و ریزش مو از فرق و جلوی سر شروع می‌شود. در زنان، ریزش مو یا کم‌پشتی آن عموماً در ناحیه فرق سر رخ داده و خط موی پیشانی به طور کامل یا تقریباً کامل حفظ می‌شود. پس ریزش موی ارثی در مردان و زنان با هم متفاوت است.

تشخیص ریزش موی ارثی

ریزش موی ارثی افراد زیادی را در دنیا گرفتار کرده است و خیلی از آن ها حتی نمیدانند دلیل ریزش مویشان ارثی می باشد. تشخیص معمولاً برمبنای تاریخچه، الگوی ریزش مو و سابقه خانوادگی ریزش با یک الگوی مشابه صورت می‌گیرد.‌ در هنگام معاینه پوست سر طبیعی به نظر می‌رسد. گاهی اوقات آزمایش خون هم گرفته می‌شود. در هر صورت تشخیص ریزش موی ارثی به آیتم های زیادی بستگی دارد که می بایست بررسی شوند.

داروی درمان قطعی ریزش موی ارثی

داروهای زیادی برای درمان ریزش موی ارثی بررسی شده اند و به بازار آمده اند ولی تاکنون هیچگونه داروی درمان قطعی ریزش موی ارثی وجود ندارد. البته، معمولاً پیشرفت این عارضه در زنان و مردان خیلی کند بوده و از چند سال تا چند دهه طول می‌کشد. شروع این نوع ریزش در سنین پایین‌تر می‌تواند نشانه سریع‌تر بودن نرخ پیشرفت آن در صورت عدم جلوگیری از ریزش مو می باشد. پس می بایست سعی کنید در همان سنین پایینتر با مصرف داروهایی از پیشرفت ریزش موی ارثی جلوگیری کنید.

درمان و مراقبت از ریزش موی ارثی

درمان موضعی و داروها و قرص های خوراکی

در بحث درمان ریزش موی ارثی رفتارهایی هستند که می توان با انجام آن ها از ریزش مو ارثی تا حد زیادی جلوگیری کرد و همچنین راه هایی وجود دارند که با استفاده از آن ها می توان تا حدی جلوی ربزش موی ارثی را گرفت. یکی از راههای جلوگیری از ریزش مو درمان های موضعی و داروهایی هستند که در ادامه آورده شده اند:

استفاده از داروی ریزش مو ماینوکسیدیل ۲ یا ۵% بر روی پوست سر سرعت ریزش مو را کاهش داده و در درمان ریزش مو در زنان و مردان موثر است و در برخی افراد باعث می‌شود بخشی از موها دوباره رشد کنند. ماینوکسیدیل یکی از بهترین محلول ها برای درمان مقطعی ریزش مو و همچنین ریزش مو ارثی می باشد. البته، این محصول گران بوده و به ندرت پیش می‌آید که باعث درمان قطعی ریزش مو و بهبود طولانی مدت قابل قبولی شود. در مواردی که درمان ریزش موی ارثی نتیجه می‌دهد نیز، بهبود حاصله تنها تا زمان استفاده از محلول حفظ می‌شود. گاهی اوقات، ماینوکسیدیل در محل استعمال باعث تحریک‌پذیری یا واکنش‌های آلرژیک پوست می‌شود.

داروهایی که باعث درمان ریزش مو می شوند

برخی از داروهای خوراکی هم جهت درمان مقطعی ریزش مو ارثی وجود دارد که بهترین قرص برای ریزش مو در مردان ، قرص های فیناستراید است. فیناستراید داروییست که برای درمان ریزش مو تجویز می شود. قرص‌های فیناستراید جهت کاهش سطح هیدروتستوسترون استفاده می‌شود که باعث کم شدن و درمان ریزش مو در مردان شده و احتمالاً به رویش مجدد موها کمک می‌کند.

معمولاً برای مشاهده نتیجه این دارو برای ریزش مو  دست کم به ۳ تا ۶ ماه مصرف مداوم این قرص نیاز است. کاهش میل جنسی و اختلال در نعوظ از عوارض شناخته شده این قرص‌ها هستند. نتایج بدست آمده از این درمان ریزش مو مردان و زنان ظرف ۶ تا ۱۲ ماه پس از قطع استفاده از این قرص‌ها از بین می‌رود. پس می توان نتیجه گرفت که درمان ریزش موی ارثی با مصرف این قرص ها به صورت دائمی نمی باشد و  ریزش مو ارثی قابل بازگشت است.

مواردی از درمان های تایید نشده

بعضی از روش های درمانی برای مقابله با ریزش موی ارثی وجود دارند که هیچ مرجع و منبعی این روشها و داروها را تایید نکرده است. از جمله استفاده از داروی ریزش مو مثل سپیرونولاکتون، سیپروترون استات، فلوتامید و سایمتیدین در زنان باعث مهار عملکرد دی‌هیدروتستوسترون در پوست سر شده و تا حدودی در درمان ریزش مو و بهبود آن موثر است. البته، باید در دوران بارداری از مصرف سپیرونولاکتون و سیپروترون استات اجتناب شود زیرا آن‌ها می‌توانند باعث زنانه شدن جنین مذکر شوند؛ در دوران شیردهی نیز باید از مصرف هر دو اجتناب شود. فلوتامید خطر آسیب رساندن به کبد را به همراه دارد و می بایست در مصرف این مدل داروها دقت زیادی کرد و اگر برای جلوگیری از ریزش موی ارثی یا هر دلیل دیگری قصد مصرف این داروها را دارید حتما قبل از آن با پزشک متخصص مشورت کنید.

لازم به یادآوری است که تمام روشهای درمان ریزش موی سر موضعی و خوراکی تنها تا زمانی تأثیر دارند که از آن‌ها استفاده می‌شود. به علاوه، هیچ یک از این درمان‌ها تأثیر چشمگیری ندارد و نباید انتظار تغییر چشمگیری در وضعیت ریزش موی ارثی خود داشته باشید.

استفاده از کلاه‌ گیس

استفاده از کلاه گیس ها برای حل موقت مشکل ریزش موی ارثی راهکار خوبی به نظر می رسد. برای بعضی افراد، استفاده از انواع کلاه‌ گیس‌ها و حتی اکستنشن‌ های مو کمک بسیاری زیادی به پنهان کردن ریزش موی ارثی می‌کند. کلاه گیس‌ها (موهای مصنوعی) دو نوع دارند؛ آن‌ها از موهای طبیعی یا مصنوعی ساخته می‌شوند. بسته به بودجه ای که دارید می توانید هر مدلی که می خواهید انتخاب کنید.

کلاه‌ گیس‌ها و کلاه‌ گیس‌های تکه‌ ای ساخته شده از موی مصنوعی معمولاً ۶ تا ۹ ماه دوام داشته و نگهداری و شست‌ و شوی آن‌ها راحت است اما حرارت به آن‌ها آسیب زده و پوشیدنشان باعث احساس گرما در پوست سر می‌شود. کلاه‌ گیس‌ها یا کلاه ‌گیس‌ های تکه ‌ای ساخته شده از موی واقعی ظاهری طبیعی ‌تر داشته و می ‌توان آن ‌ها را با حرارت پایین حالت داد. به هر حال این را به خاطر داشته باشید که استفاده از هر مدل کلاه گیس فقط راه حلی موقت برای پنهان کردن ریزش موی ارثی می باشد.

استفاده از مواد آرایشی پرپشت کننده مو

استفاده از مواد آرایشی پرپشت کننده مو هم می تواند یکی از راه های مخفی نگه داشتن ریزش موی ارثی باشد. اسپری‌های حاوی فیبرهای کوچک رنگ شده که از طریق اینترنت هم قابل خریداری هستند به برخی افراد کمک می‌کنند تا طاسی خود را پنهان کنند. البته، در صورت خیس شدن موها به وسیله باران، شنا یا عرق کردن این مواد شسته شده و معمولاً تنها تا نوبت بعدی شانه کردن یا شست‌وشوی سر دوام دارند. در نتیجه این راه حل هم به صورت کوتاه مدت جواب می دهد و راه حل قطعی برای درمان ریزش موی ارثی نمی باشد.

درمان ‌با عمل جراحی

یکی دیگر از روش هایی که برای درمان ریزش ارثی موی سر یا ریزش شدید موی سر در نظر گرفته می شود، جراحی است. معمولا این روش در صورتی که افراد از راه های دیگر نتوانستند مانع از ریزش موی ارثی شوند بکار گرفته می شود. بیمه‌ها هزینه درمان‌ های این مدل جراحی را پوشش نمی‌دهند. این درمان‌ها به صورت خصوصی انجام شده و عبارتند از کاشت مو، که در آن فولیکول‌های مو از پشت و کناره‌های سر برداشته شده و به نقاط طاس سر پیوند زنده می‌شوند، و همینطور کاهش پوست سر که در آن مساحتی به شکل یک بیضی از پوست ناحیه طاس برداشته شده و نواحی مجاور حاوی مو کشیده شده و به هم نزدیک می‌شوند.‌

گاهی اوقات برای کشیدن پوست از اتساع دهنده‌های بافتی استفاده شده و همچنین اسکارهای به جا مانده از کاهش پوست سر بیش از حد به چشم می‌خورند. با توجه به موارد ذکر شده تصمیم با فرد است که می خواهد برای مقابله با ریزش موی ارثی تن این جراحی ها دهد یا خیر.

مراقبت از پوست و مو در برابر خطرات طبیعی

روش هایی برای مراقبت از مو در برابر خطرات طبیعی برای جلوگیری از ریزش موی ارثی وجود دارد که چند مورد را ذکر می کنیم. یکی از وظایف مهم مو، حفاظت از پوست سر در برابر آفتاب برای جلوگیری از ریزش مو است؛ بنابراین باید تمامی نواحی طاس پوست سر در مقابل آفتاب محافظت شوند تا از آفتاب سوختگی جلوگیری شده و احتمال بروز آسیب‌های طولانی مدت ناشی از آفتاب نیز کاهش یابد. شما باید نواحی طاس سر را با کرم ضد آفتاب بپوشانید و در صورتی که قرار است در معرض نور خورشید قرار بگیرید می‌بایست کلاه بپوشید.‌ این ها مواردی هستند که از ریزش موی ارثی جلوگیری می کنند.

 

برای دیدن مطالب بیشتر در مورد این موضوع به قسمت مطالب مربوط به درمان بیماری و ریزش مو در سایت سلامت گو با موضوعات خواص مواد غذایی، درمان بیماری ، تغذیه، زیبایی، تناسب اندام و زندگی سالم مراجعه کنید.

اینجانب فرشاد سلیمانی مهندس رشته فناوری اطلاعات، متخصص در زمینه سئو و بهینه سازی وبسایت هستم.

ثبت نظر

گذاشتن باسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

مطالب بیشتر در درمان

سرخط مطالب

سیاه شدن موهای سفید با سیب زمینی
بزرگ کردن سینه با رازیانه
درمان سفیدی ابرو
علت سفید شدن مو در کودکان

درمان

علت سفید شدن مو در کودکان چیست؟

نویسنده 13 جولای, 2018
رفع سفیدی مو با سیاه دانه
غذاهای حاوی ملانین

تغذیه

غذاهای حاوی ملانین کدامند؟

نویسنده 8 جولای, 2018
رابطه زناشویی بعد از کاشت مو
درمان قطعی واژینیسموس
پشن فروت در بارداری
قرص ملانین ساز
روغن درخت چای از کجا بخرم

زیبایی

روغن درخت چای از کجا بخرم ؟

نویسنده 2 جولای, 2018
موارد منع مصرف هلیله سیاه

تغذیه

موارد منع مصرف هلیله سیاه چیست؟

نویسنده 1 جولای, 2018
علت سفید شدن موی داخل بینی

درمان

علت سفید شدن موی داخل بینی چیست؟

نویسنده 30 ژوئن, 2018
مضرات نخود فرنگی برای مردان
خواص حنا برای واژن

درمان

خواص حنا برای واژن چیست؟

نویسنده 27 ژوئن, 2018
مضرات کرن بری
روش بو دادن هسته زردآلو

تغذیه

روش بو دادن هسته زردآلو چگونه است؟

نویسنده 25 ژوئن, 2018
موارد مصرف کپسول آناهیل

درمان

موارد مصرف کپسول آناهیل چیست ؟

نویسنده 24 ژوئن, 2018
چگونه مغز هسته انبه را بخوریم

تغذیه

چگونه مغز هسته انبه را بخوریم

نویسنده 24 ژوئن, 2018
موارد مصرف قرص نوترو بی

درمان

موارد مصرف قرص نوترو بی چیست ؟

نویسنده 23 ژوئن, 2018
بالا