ارتباط با ما

روش های درمان قطعی واژینیسموس کدامند؟

درمان قطعی واژینیسموس

درمان

روش های درمان قطعی واژینیسموس کدامند؟

روش های درمان قطعی واژینیسموس کدامند؟

قبل از اینکه روش های درمان قطعی واژینیسموس را برای شما توضیح دهیم ابتدا لازم است دقیقا بدانیم بیماری واژینیسموس چیست و زنان چگونه متوجه نشانه های واژینیسموس در خود می شوند. به همین دلیل برای روشن شدن موضوع به بررسی علل واژینیسموس می پردازیم و سعی می کنیم توضیحات کاملی در مورد علائم واژینیسموس به شما ارائه دهیم و در ادامه به این سوال پاسخ می دهیم که آیا واژینیسموس قابل درمان است یا خیر. و اگر جواب مثبت است درمان قطعی واژینیسموس چیست.

واژینیسموس چیست ؟

واژینیسموس نوعی بیماری اختلال جنسی در زنان است که باعث سفت شدن و انقباض غیر ارادی عضلات ناحیه واژن در هنگام دخول و نزدیکی می شود. این بیماری که به دلیل ترس از دخول به واژن می باشد می تواند بصورت خفیف یا شدید باشد. طول درمان واژینیسموس بستگی به نوع درمان و تلاش خود فرد و انجام دقیق درمان مرحله به مرحله واژینیسموس  دارد.

انواع واژینیسموس

واژینیسموس عارضه ایست که ممکن است در هر سن و مقطعی از زندگی زنان اتفاق بیفتد. این مشکل با توجه به زمانی که بوجود می آید به دو نوع اولیه و ثانویه تقسیم می شود یکی از مسائلی که برای درمان قطعی واژینیسموس باید در نظر بگیرید همین موضوع است.

واژینیسموس اولیه

در این نوع واژینیسموس، زن در هنگام برقراری اولین رابطه جنسی خود دچار انقباض واژن می شود و مرد در زمان دخول ، با واژن بسته مواجه می شود. در نتیجه زوجین موفق به برقراری رابطه جنسی با هم نمی شوند. حتی در مراحل ابتدایی درمان واژینیسموس اولیه یعنی معاینات پزشکی هم ممکن است انقباض واژن اتفاق بیفتد.

واژینیسموس ثانویه

این نوع از واژینیسموس می تواند در مقاطع مختلف زندگی زناشویی و بعد از یک دوره رابطه جنسی موفق اتفاق بیفتد. معمولا این مشکل بر اثر عواملی همچون بارداری، زایمان، ابتلا به عفونت های مختلف و پاره ای از مشکلات و مسائل روانی در زن بوجود می آید و باعث ایجاد درد در هنگام دخول می شود.البته جای نگرانی نیست، چون درمان قطعی واژینیسموس ثانویه هم با کمک زوجین امکان پذیر است.

تشخیص علائم واژینیسموس

تشخیص علایم واژینیسموس یکی از مهمترین مراحل مقابله با این بیماری است. بسیاری از خانم ها حتی نمی دانند که واژینیسموس چیست و زمانی که دچار این مشکل می شوند به دلیل عدم آگاهی کافی، بشدت نگران می شوند.

واژینیسموس و درد و ترس از نزدیکی ، رابطه تنگاتنگی با هم دارند. روش تشخیص این نوع اختلال جنسی معمولا سخت نیست و خانم ها با کمی دقت براحتی می توانند نشانه ها و علائم واژینیسموس را تشخیص دهند اما برای مطمئن شدن از این موضوع باید به پزشک متخصص مراجعه کنند.

لازم به ذکر است که تشخیص واژینیسموس هیچ آزمایش مخصوصی ندارد و پزشک با توجه به علائم ظاهری ، سایر آزمایشات و معاینات مختلفی که انجام میدهد به این مشکل پی می برد.

انواع روش تشخیص واژینیسموس و نشانه های واژینیسم

نزدیکی همراه با درد شدید و ترس.

دخول غیر ممکن آلت تناسلی مرد و مقاومت شدید زن در برابر آن.

سوزش و تنگ شدن واژن در هنگام انجام رابطه جنسی.

بروز مشکلات جنسی گسترده بعد از زایمان، از جمله ایجاد عفونت های ادراری، ابتلا به بیماری های مقاربتی، هیسترکتومی، جراحی و یائسگی.

درد بی دلیل در ناحیه واژن و مهبل در هنگام برقراری رابطه جنسی.

اسپاسم و گرفتگی دیگر عضلات بدن مانند پاها و کمر.

نفش کشیدن نامنظم در طول نزدیکی.

دوری از برقراری ارتباط جنسی به خاطر درد حاصل از آن.

در صورت تلاش بیش از حد برای دخول در هنگام نزدیکی، میل جنسی زن از بین می رود.

اینها تعدادی از علائم واژینیسموس هستند که بعد از مشاهده آنها، باید به پزشک متخصص مراجعه کنید تا علت را جویا شوید و در صورت تشخیص واژینیسموس باید مراحل درمان آن را پیگیری کنید.

آیا درمان قطعی واژینیسموس امکان پذیر است؟

جواب به سوال بالا به میزان زیادی به خود شما و همسرتان بستگی دارد. برای درمان قطعی واژینیسموس اولین قدم پذیرش این واقعیت است که شما دچار واژینیسموس یا دخول غیرممکن هستید. پس باید به خود بگویید من واژینیسموس هستم و باید به دنبال این باشم که واژینیسموس چگونه درمان میشود و تمام تلاشتان را برای این کار بکنید.

پیدا کردن متخصص واژینیسموس برای درمان واژینیسموس

اولین قدم بعد از فهمیدن این موضوع، پیدا کردن متخصص درمان قطعی واژینیسموس می باشد. یکی از مشکلات اکثر خانم ها نبود اطلاعات کافی در این زمینه می باشد. با نگاهی به جستجوهایی که در اینترنت، در کشور خودمان در این زمینه شده به این نتیجه می رسیم که بیشتر افراد به دنبال متخصص درمان واژینیسموس بخصوص در شهر خود هستند. جستجوهایی مانند:

دکتر متخصص واژینیسموس

متخصص زنان واژینیسموس

درمان واژینیسموس در تهران

درمان واژینیسموس در مشهد

درمان واژینیسموس در شیراز

درمان واژینیسموس در اهواز

درمان واژینیسموس در اصفهان

درمان واژینیسموس در اراک

بنابراین پیدا کردن پزشک خوب برای درمان واژینیسموس هم از مسائلی می باشد که در این زمینه مورد توجه می باشد و به درمان قطعی واژینیسموس کمک زیادی می کند.

درمان فوری واژینیسموس

اغلب افرادی که درگیر این مسئله می باشند به دنبال درمان فوری واژینیسموس هستند. اگر شما انتظار دارید که در یک چشم به هم زدن واژینیسموس درمان شود باید بگوییم این انتظار بیجاست. زیرا همان طور که قبلا گفتیم از دلایل اصلی بوجود آمدن این عارضه مشکلات روحی و روانی می باشد که فرد با آنها درگیر است. به علاوه اگر انتظار درمان قطعی واژینیسموس را دارید به زمان احتیاج است. زیرا این مشکل قابل برگشت است و می تواند دوباره برای زنان بوجود آید. در نتیجه نمی توانید توقع درمان سریع واژینیسموس را داشته باشید.

انجمن واژینیسموس

در ایران هم مانند بسیاری از کشورهای دیگر افرادی که دچار این عارضه می شوند انجمن هایی را به صورت فیزیکی و مجازی بر روی اینترنت راه اندازی می کنند که به این انجمن ها، انجمن درمان واژینیسموس گفته می شود. کسانی که از این بیماری رنج می برند می توانند در این انجمن ها عضو شوند و با افراد دیگری که درگیر این مشکل هستند یا از درمان شدگان واژینیسموس هستند، در ارتباط باشند.

البته در اینترنت به سایت هایی که در این زمینه فعال هستند تالار گفتگو واژینیسموس هم گفته می شود و حتی افراد درمان شده با عضویت در آنها برای بقیه افراد که درگیر این بیماری هستند از خاطرات درمان واژینیسموس می گویند.

همچنین افراد از این طریق می توانند تجربیات خود را در اختیار یکدیگر قرار دهند و با انواع درمان جدید واژینیسموس آشنا شوند. همچنین از نظر روانی نیز این انجمن های واژینیسموس به افراد کمک می کند تا احساس کنند تنها نیستند.

درمان واژینیسموس با جراحی امکان پذیر نیست

همان طور که پیشتر هم به شما گفتیم واژینیسموس به دلیل انقباض عضلات بوجود می آید و روشی برای درمان واژینیسموس با جراحی وجود ندارد. در نتیجه عمل جراحی واژن ارتباطی با درمان قطعی واژینیسموس ندارد. البته در بعضی موارد به دلیل ضخیم بودن پرده بکارت ، عمل جراحی الزامی می باشد اما این مسئله ارتباطی به واژینیسموس ندارد و مشکل جداگانه ای به حساب می آید.

روشهای درمان قطعی واژینیسموس

در ادامه به روش های درمان قطعی واژینیسموس اشاره می کنیم و آنها را مورد بررسی قرار می دهیم. باز هم تاکید می کنیم که خود فرد بیمار نقش تعیین کننده ای در درمان واژینیسموس ایفا می کند.

مراجعه به روانشناس

یکی از موثرترین و بهترین روش ها برای درمان قطعی واژینیسموس مراجعه به روانشناس می باشد. در واقع در صورتی که شما پس از مراجعه به پزشک و انجام معاینات، مشکل جسمی نداشته باشید، پزشک شما را به روانشناس ارجاع می دهد.

روانشناس می تواند نقش مهمی را در درمان واژینیسموس ایفا کند. زیرا با راهنمایی ها و مشاوره هایی که می دهد علاوه بر اینکه شما را آرام می کند، نکات دیگری از جمله اصول رابطه جنسی موفق را برایتان عنوان می کند، عملکرد دستگاه تناسلی را شرح می دهد و عواملی که باعث انقباض عضلات واژن می شود و راه های مقابله با آنها را برای شما توضیح می دهد.

حضور همسر هم در جلسات مشاوره روانشناس از اهمیت زیادی برخوردار است. زیرا همسرتان متوجه می شود که رفتار شما غیر ارادی می باشد و ریشه در اختلالات و مشکلات روانی دارد. این باعث می شود تا نه تنها فشاری به شما بابت این مسئله وارد نکند بلکه با راهنمایی های روانشناس می تواند در درمان واژینیسموس به شما کمک کند.

تمرین با دیلاتور

از آنجایی که فرد واژینیسموس به دلیل ترس و انقباض شدید عضلات قادر به تحمل دخول در واژن نیست برای درمان این حالت  درمان واژینیسموس با دیلاتور را پيشنهاد ميكنيم. به دلیل اینکه ديلاتور بصورت آماده در ايران وجود ندارد بسیاری از افراد از درمان واژینیسموس با انگشت استفاده می کنند اما شما ميتوانيد با پنبه و دستكش یا وسایل دیگری آن را شبیه سازی کنید.

طب سنتی

درمان واژینیسموس با طب سنتی هم یکی دیگر از روش های درمان این عارضه است که البته فقط در بعضی موارد جواب می دهد. مثلا در مورد داشتن ترس از رابطه جنسی مصرف دارویی که از گونه ای از گیاه شقایق بدست می آید یا داروی سنتی که از درخت توجا بدست می آید توصیه می شود. در این درمان سنتی واژینیسموس باید به پزشکان طب سنتی مراجعه شود.

هیپنوتیزم درمانی

درمان واژینیسموس با هیپنوتیزم درمانی هم یکی دیگر از روش های درمان این عارضه می باشد. هیپنوتیزم درمانی در بسیاری موارد قادر به از بین بردن ریشه بیماری ها می باشد. برخی از متخصصان این نوع درمان ادعا می کنند که هیپنوتیزم با ایجاد آرامش و نفوذ در ناخود آگاه فرد و تلقینات موثر و مثبت به او، علاوه بر اینکه باعث درمان قطعی واژینیسموس می شود، افسردگی و اثرات تجربیات تلخ گذشته را در فرد واژینیسموس کاملا برطرف می کند.

فیزیوتراپی

این بیماری به فیزیوتراپی پاسخ مثبت نشان می دهد. درمان واژینیسموس با فیزیوتراپی تحت نظارت پزشک متخخص فیزیوتراپی و با تمرین های خاصی که برای درمان واژینیسموس توسط او ارائه می شود میسر می باشد. البته تاکید میکنیم برای نتیجه گیری بهتر و درمان قطعی واژینیسموس ، باید به فیزیوتراپیستی مراجعه کنید که تجربه درمان واژینیسموس را داشته باشد.

تزریق بوتاکس

درمان واژینیسموس با تزریق بوتاکس یکی از روش های درمان قطعی واژینیسموس می باشد. البته استفاده از این روش کمی هزینه بردار است اما روش درمانی مناسبی می باشد. البته این روش درمانی عوارضی نیز بهمراه دارد. این روش جدیدترین درمان واژینیسموس نیست ولی از بسیاری از روش ها جدیدتر است. بوتاکس بطور کلی عضلات را بی حس می کند و از انقباض ارادی یا غیر ارادی آنها جلوگیری می کند. در مورد واژینیسموس نیز تزریق بوتاکس به نواحی مختلف عضلات bulbospongiosis انجام می شود. این عضله در اطراف دهانه واژن قرار دارد و باعث انقباض واژن می شود.

در درمان واژینیسموس با بوتاکس البته ممکن است تزریق آن به دیگر عضلات مربوط به واژن نیز برای ایجاد آرامش بیشتر در این عضلات انجام شود.

اثرات بوتاکس معمولا نهایتا تا 4 ماه باقی می ماند و در طی روند درمان باید از نظر روحی و روانی هم بر روی فرد کار شود تا بتواند بعد از طی این زمان بدون استفاده از این روش رابطه جنسی موفقی را تجربه کند.

درمان قطعی واژینیسموس با لیزر

اگر بدنبال درمان فوری واژینیسموس می گردید باید بگوییم در حال حاضر درمان قطعی واژینیسموس با لیزر امکان پذیر است. نوعی لیزر برای درمان بدون درد و خونریزی این بیماری تولید شده است که می توان با استفاده از آن در سریع ترین زمان ممکن واژینیسموس را درمان کرد.

در ادامه بخوانید: خواص حنا برای واژن چیست؟

اینجانب فرشاد سلیمانی مهندس رشته فناوری اطلاعات، متخصص در زمینه سئو و بهینه سازی وبسایت هستم.

ثبت نظر

گذاشتن باسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

مطالب بیشتر در درمان

سرخط مطالب

سیاه شدن موهای سفید با سیب زمینی
بزرگ کردن سینه با رازیانه
درمان سفیدی ابرو
علت سفید شدن مو در کودکان

درمان

علت سفید شدن مو در کودکان چیست؟

نویسنده 13 جولای, 2018
رفع سفیدی مو با سیاه دانه
غذاهای حاوی ملانین

تغذیه

غذاهای حاوی ملانین کدامند؟

نویسنده 8 جولای, 2018
رابطه زناشویی بعد از کاشت مو
درمان قطعی واژینیسموس
پشن فروت در بارداری
قرص ملانین ساز
روغن درخت چای از کجا بخرم

زیبایی

روغن درخت چای از کجا بخرم ؟

نویسنده 2 جولای, 2018
موارد منع مصرف هلیله سیاه

تغذیه

موارد منع مصرف هلیله سیاه چیست؟

نویسنده 1 جولای, 2018
علت سفید شدن موی داخل بینی

درمان

علت سفید شدن موی داخل بینی چیست؟

نویسنده 30 ژوئن, 2018
مضرات نخود فرنگی برای مردان
خواص حنا برای واژن

درمان

خواص حنا برای واژن چیست؟

نویسنده 27 ژوئن, 2018
مضرات کرن بری
روش بو دادن هسته زردآلو

تغذیه

روش بو دادن هسته زردآلو چگونه است؟

نویسنده 25 ژوئن, 2018
موارد مصرف کپسول آناهیل

درمان

موارد مصرف کپسول آناهیل چیست ؟

نویسنده 24 ژوئن, 2018
چگونه مغز هسته انبه را بخوریم

تغذیه

چگونه مغز هسته انبه را بخوریم

نویسنده 24 ژوئن, 2018
موارد مصرف قرص نوترو بی

درمان

موارد مصرف قرص نوترو بی چیست ؟

نویسنده 23 ژوئن, 2018
بالا