ارتباط با ما

دلایل ریزش مو و درمان آن

دلایل ریزش مو

درمان

دلایل ریزش مو و درمان آن

دلایل ریزش مو می تواند شامل موارد زیادی شود.

دلایل ریزش مو می تواند شامل موارد زیادی شود. ریزش زیاد مو باعث نگرانی و دلهره می شود اما بخاطر داشته باشید درمان های متفاوت و مختلفی هم برای حل ریزش مو وجود دارند. تمام انسان ها در زمان های مختلف موهایشان می ریزد، زمانی که حمام هستید، موهایتان را خشک می کنید یا شانه می کشید احتمال دارد چندین تار مو بریزد و این کاملا عادی و نرمال است. به طور میانگین، ما تقریبا بین 50 تا صد تار موی خود را در طول روز از دست می دهیم. این تعداد از ریزش مو روند طبیعی ریزش موها محسوب می شود. دلیل آن هم از بین رفتن موهای فرسوده و جایگزینی موهای جدید به جای آن ها است. ولی اگر ریزش موهای شما بیش از این تعداد است، این ریزش مو غیرطبیعی هست و باید به دنبال دلایل ریزش مو بروید و به درمان آن بپردازید.

دلایل ریزش مو در بیماری تلوجن

بیماری تلوجن (Telogen effluvium)، یک نوع بیماری مربوط به پوسته سر است که از دلایل ریزش مو محسوب می شود و بعد از بارداری، جراحی های مهم، کاهش وزن بیش از حد یا استرس شدید به وجود می آید. در اثر این بیماری شما هر روز تعداد زیادی از موهای خود را به خصوص هنگام شامپو زدن، حالت دادن یا شانه زدن آنها از دست می دهید و آن ها میریزند. این مساله می تواند ناشی از عوارض جانبی استفاده از برخی داروها مانند داروهای ضدافسردگی، ضد اضطراب و کاهش دهنده التهاب نیز باشد. در مدت زمان ابتلا به این بیماری، موها قبل از اینکه از پوسته سر بیرون بیایند خیلی سریعتر از حالت نرمال، از روند رویش به روند استراحت می رسند.

 نشانه های بیماری تلوجن

خانم ها به طور طبیعی بین 6 هفته تا 3 ماه پس از اتفاقاتی که آن ها را دچار استرس می کند دچار ریزش موی شدید می شوند و این از دلایل ریزش مو می باشد. در شدیدترین حالت این بیماری ممکن است مشت مشت موها بریزد.

روش های درمان بیماری تلوجن

در بعضی موارد، مثل بارداری یا جراحی های مهم، باید منتظر بمانید تا دوره ریزش تمام شود. ولی اگر در بدلیل مصرف داروها ریزش موی شدید دارید، با پزشک متخصص درباره دلایل ریزش مو هایتان صحبت کنید تا مقدار مصرف آن دارو را کاهش دهد. اگر بخاطر استرس نیز دچار مشکل ریزش مو شده اید نیز بهترین راه کم کردن دوری از مسائل استرس زا و اضطراب و هیجان های منفی است.

ریزش مو به دلایل ارثی

ریزش موهای ارثی یکی از رایج ترین دلایل ریزش مو سر است. به احتمال زیاد دلیل دچار شدن به چنین مشکلی به ارث بردن این ژن از پدر یا مادر می باشد.

 نشانه های ریزش مو به دلایل ارثی

نشانه های ریزش موی ارثی از آغاز 20 سالگی خودشان را نشان می دهند. در صورتیکه هر دو نفر یعنی پدر و مادر این مشکل را داشته باشند، فرزند هم به آن دچار خواهد شد. ریزش موها در بعضی از اشخاص به صورت پراکنده می باشد یعنی نواحی و بخش های متفاوتی از سر دچار ریزش مو می شود. بعضی اشخاص هم فقط بخش مشخصی از سرشان می ریزد.

روش های درمان ریزش مو به دلایل ارثی

با بهره گرفتن از ماینوکسیدیل می توانید تا حدودی از ریزش موها جلوگیری کنید. البته می بایست قبل از استفاده از دلایل ریزش مو هایتان اطلاع داشته باشید. طرز استفاده از آن به این ترتیب می باشد که باید روزی دو مرتبه از این محلول استفاده کنید. همچنین داروهایی برای پیشگیری از ریزش موها برای مردان و زنان موجود می باشد. ذکر این نکته الزامی می باشد که خانم ها می بایست مراقب عوارض جانبی مصرف این داروها باشند. استفاده از ماینوکسیدیل برای زنان باردار یا شیرده ممنوع می باشد. برای مردان هم از فاینستراید و داروهای خوراکی استفاده می شود.

کم کار بودن غده تیروئید

کم کار بودن غده تیروئید از دیگر دلایل ریزش مو در افراد می باشد. افراد زیادی که اکثر آنها را زنان تشکیل می دهند درگیر بیماری های تیروئید هستند و از آن رنج می برند. زمانی که بدن شما هورمون تیروئید خیلی کمی را ترشح کند، به اصطلاح می گویند بدن دچار کم کاری غده تیروئید شده است. تیروئید هورمونی است که مسئول متابولیسم بدن، ضربان قلب و حالت های روحی انسان می باشد. در صورتیکه بدن تیروئید زیادی تولید کند، به این حالت پرکاری غده تیروئید می گویند. هورمون تیروئید مسئول همه چیز در بدن از مصرف اکسیژن بدن تا رشد و محافظت از مو، پوست و ناخن ها می باشد. زمانی که این هورمون به مقدار کافی و درست در بدن ترشح نشود شما تغییراتی را در بدن خود مشاهده خواهید کرد.

 نشانه های کم کار بودن غده تیروئید

کم کار  بودن غده تیروئید سبب افزایش وزن، یبوست، خستگی، افسردگی و اختلال در تمرکز می شود. مو، ناخن و پوست هم از مواردی هستند که به دلیل این بیماری صدمه می بینند. این مشکل غالبا در خانم های 50 سال به بالا بسیار رواج دارد.

پر کاری غده تیروئید هم باعث کاهش وزن، تپش قلب نامنظم، عصبی بودن، پرخاشگری، اسهال، پوست مرطوب، ضعف عضلانی و تغییر حالت چشم می شود. به همین خاطر در این بیماری چون متابولیسم بدن زیاد می شود، ممکن است شخص موهای خود را نیز از دست بدهد. پس کم کاری و پرکاری تیروئید هر دو از دلایل ریزش مو محسوب می شوند.

روش های درمان کم کار بودن غده تیروئید

برای درمان بیماری های تیروئید می بایست به پزشک متخصص مراجعه کنید تا داروهای مناسب به همراه دوز کافی را برای شما تجویز کند.

دلایل ریزش مو در لوپوس یا زخم پوستی

بیماری لوپوس نوعی بیماری مزمن خود ایمن است که در این نوع بیماری سیستم ایمنی بدن خودش به بافت های سالم آسیب می زند و از دیگر دلایل ریزش مو به حساب می آید. تقریبا 1.5 میلیون نفر از جمعیت مردم دنیا به این بیماری دچار هستند که بیشتر آنان را زنانی تشکیل می دهند که در مدت سال های باروری تحت تاثیر این بیماری قرار گرفتند.

 نشانه های لوپوس یا زخم پوستی

نشانه ها و علائم بیماری لوپوس که از دلایل ریزش مو می باشد عبارتند از خستگی مفرط، سردرد، زخم های دهانی و مفاصل متورم. افراد زیادی در قسمت استخوانی بینی خود دچار لکه پروانه ای شکلی هستند و حساسیت زیادی به نور خورشید پیدا می کنند. از دیگر علائم آن می توان به تب، ورم دست و پا و پف اطراف چشم ها، درد سینه و کم خونی اشاره کرد. همچنین اکثر مردم موهایشان میریزد. به دلیل اینکه این نشانه ها در شرایط دیگری هم احتمال دارد بروز کنند لوپوس را مقلد بزرگ نامگذاری کرده اند.

روش های درمان لوپوس یا زخم پوستی

در صورتیکه دچار ریزش مو و درد مفاصل، خستگی و دیگر نشانه ها و علائم لوپوس شدید حتما به پزشک متخصص روماتیسم مراجعه نمایید و با او در مورد مشکلاتی که برایتان بوجود آمده و دلایل ریزش مو که مربوط به بیماریتان می شود صحبت کنید.. به احتمال زیاد پزشک برای شما داروهای خوراکی مانند پرد نیزون تجویز می کند. اگر لکه هایی در کف سر خود دارید باید به پزشک متخصص پوست مراجعه نمایید تا لوسیون های مناسب را برایتان تجویز کند.

کمبود آهن بدن

خانم هایی که عادت ماهانه سختی دارند یا از غذاها و مواد غذایی آهن‌ دار استفاده نمی کنند احتمال دارد به کمبود آهن دچار شوند و همین کمبود آهن در بدن از دلایل ریزش مو می باشد. کمبود آهن به کاهش سول های قرمز خونی منجر می شود. گلبول های قرمز خون مسئول حمل اکسیژن و هموگولوبین هستند و انرژی لازم را به بدن انسان می رسانند.

نشانه های کمبود آهن بدن

کمبود آهن سبب خستگی مفرط، رنگ پریدگی و ضعف می شود. همچنین این بیماری احتمال دارد با سردرد، دست و پای سرد، اختلال در تمرکز و ریزش مو همراه باشد.

روش های درمان کمبود آهن بدن

برای درمان کمبود آهن که از دلایل ریزش مو به حساب می آید باید غذاها و مواد غذایی که حاوی آهن هستند از جمله گوشت گوساله، ماهی، سبزیجات سبز، حبوبات و غلات را به مقدار زیاد مصرف کنند. این مواد غذایی را به همراه مواد غذایی که دارای ویتامین C می باشند مصرف کنید تا آهن آنها به خوبی جذب بدنتان شود. خانم ها در طول روز به 18 میلی گرم آهن احتیاج دارند و همچنین پس از یائسگی به 8 میلی گرم آهن در طول روز احتیاج دارند. اگر می خواهید مکمل های آهن را مصرف کنید می بایست حتما قبل از مصرف با پزشک متخصص مشورت کنید. به منظور جلوگیری از ریزش مو می توانید از قرص های آهن استفاده کنید.

بیماری کیست تخمدان

بسیاری از خانم ها از بیماری کیست تخمدان رنج می برند که این بیماری می تواند یکی از دلایل ریزش مو باشد. شروع این بیماری می تواند از 11 سالگی باشد و سبب عدم تعادل هورمونی می شود و معمولا منجر به ناباروری هم می شود.

نشانه های بیماری کیست تخمدان

بیماری کیست تخمدان می تواند باعث رشد موهای صورت، پریودهای نامنظم، آکنه و کیست تخمدان شود. در صورتیکه دچار ریزش موی سر شده اید، احتمالا میفهمید رشد موهای دیگر اعضا و قسمت های بدنتان بیشتر شده است. اینها علائم کیست تخمدان هستند.

روش های درمان بیماری کیست تخمدان

همان طور که گفته شد این بیماری می تواند از دلایل ریزش مو به حساب آید. اکثر بیماری های کیست تخمدان با مصرف قرص های ضد بارداری قابل درمان هستند. این قرص ها شامل ضد استروئیدهای قوی هستند که مانع ترشح تستوسترون می شود. در صورتیکه نمی توانید قرص های ضد حاملگی استفاده کنید، احتمال دارد پزشک معالج، داروهایی مانند اسپیرونولاکتون برایتان تجویز کند که از ترشح هورمون های مردانه جلوگیری می کنند. کاهش وزن هم می تواند تاثیرات هورمون های مردانه را کاهش دهد.

عدم سلامتی پوست سر

سلامتی و مراقبت از پوست سر از عوامل بسیار مهم در جلوگیری از ریزش مو می باشد. پوست سری که از سلامت کامل برخوردار نیست می تواند باعث التهاب و مانع از رویش موها شود و پوست سر ناسالم از دلایل ریزش مو می باشد. مشکلات پوستی که سبب ریزش مو می شوند عبارت از چربی نابهنجار پوست، سوریاس، شوره سر و بیماری های قارچی هستند.

نشانه های عدم سلامتی پوست سر

چربی بیش از اندازه پوست سر باعث پوسته ریزی پوست سر می شود و شوره های به رنگ زرد و چرب روی شانه ها و لابلای موهای فرد کاملا نمایان هستند. شوره سر به دلایل مختلفی بوجود می آید که عبارتند از: در نتیجه مخمری به نام مالاسزیا، تغییرات هورمونی بدن یا چربی بیش از اندازه سر. سوریاس هم باعث تغییر در پوسته سر می شود که پوسته های ضخیم و سفید بوجود می آورد که اگر کشیده شود احتمال دارد خون بیفتد و می تواند جزو دلایل ریزش مو باشد. بیماری های قارچی هم در نتیجه تماس با حیوانات یا انسان های آلوده به انسان منتقل می شوند و علائم و نشانه های آن شامل لکه های قرمز رنگ در کف سر می باشد.

روش های درمان عدم سلامتی پوست سر

برای درمان پوست سر و شوره سر شامپوهای مختلفی در بازار موجود می باشند که بسته به دلایل ریزش مو می توانید از آنها استفاده نمایید و تا حد زیادی می توانند مشکل شوره سر را حل نمایند. برای درمان سوریاس و قارچ های پوستی نیز داروهایی وجود دارند که باید با تجویز پزشک آنها را مصرف کنید.

مشکل تاسی سر

تاسی نوعی بیماری می باشد که در این نوع بیماری سیستم ایمنی بدن به پیازهای مو آسیب می زند و یکی از دلایل ریزش مو می باشد. این مشکل گریبانگیر افراد زیادی در جهان شده است و در هر دو جنسیت زن و مرد به یک اندازه وجود دارد. علت تاسی سر هنوز ناشناخته است ولی ارتباط نزدیکی با استرس و بیماری های مشتق شده از آن دارد.

نشانه های تاسی سر

این عارضه به سه حالت خود را نشان می دهد: تاسی معمولا به صورت دایره ای که در قسمت کاسه سر، ابروها یا پاها آشکار می شود و در بسیاری از افراد این پدیده اتفاق می افتد. ریزش موهای کف سر با نام تاسی توتالیس و ریزش موهای بقیه نواحی به نام تاسی یونیورسالیس شناخته می شوند. بعضی از بیماران معتقدند قبل از بروز تاسی، آنها در منطقه ای که دچار ریزش مو شده است چیزی مثل سوزش یا التهاب را حس می کرده اند.

روش های درمان تاسی سر

از اصلی ترین دلایل ریزش مو می توان به تاسی اشاره کرد. تاسی سر معمولا با كورتيكواستروئيدها درمان می شود. در بعضی موارد، ماینوکسیدیل هم می تواند موثر وااقع شود اما مهم ترین عامل این است که استرس کمی داشته باشید و خود را از هرگونه اضطراب و استرس دور نگه دارید.

رسیدگی کردن بیش از اندازه به موها

حتی بیش از حد شامپو کردن موها هم می تواند باعث ریزش مو شود و از دلایل ریزش مو محسوب می شود. حالت دادن، سشوار کشیدن، رنگ کردن، کراتینه کردن و بسیاری موارد دیگر نیز می توانند با مرور زمان به موها آسیب برسانند. همچنین حرارت و استفاده از مواد شیمیایی برای رنگ کردن و حالت دادن به موها هم می تواند به تارهای مو آسیب وارد کند و باعث شکستن و ریزش موها شود.

نشانه های فرسوده شدن و آسیب دیدن موها

موهایی که به آن ها آسیب رسیده است خیلی راحت شکسته و خرد می شوند و وقتی می ریزند شما پیاز موها را نمی بینید. به این ترتیب موهای شکسته و خرد شده نتیجه فشار آوردن بیش از حد به موها می باشد.

روش های درمان موهای آسیب دیده

از ابزار و وسایلی که باعث افزایش حرارت موها می شوند، به هیچ عنوان استفاده نکنید. زیرا آن ها از مهمترین دلایل ریزش مو محسوب می شوند. برای استفاده از سشوار آن را روی باد سرد تنظیم کنید و تا جایی که امکان دارد از اتوی مو استفاده نکنید. موها را نهایتا دو یا سه درجه روشن تر از رنگ نرمال موی خود رنگ کنید. برای روشن کردن موها مواد شیمیایی زیادی نیاز است و به همین خاطر، آسیب بیشتری به مو وارد می شود. پس تا جایی که می توانید از استفاده از وسایل حالت دادن به مو و رنگ کردن متوالی آن اجتناب کنید.

برای دیدن مطالب بیشتر در مورد این موضوع به قسمت مطالب مربوط به درمان بیماری و ریزش مو در سایت سلامت گو با موضوعات خواص مواد غذایی، درمان بیماری ، تغذیه، زیبایی، تناسب اندام و زندگی سالم مراجعه کنید.

اینجانب فرشاد سلیمانی مهندس رشته فناوری اطلاعات، متخصص در زمینه سئو و بهینه سازی وبسایت هستم.

ثبت نظر

گذاشتن باسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

مطالب بیشتر در درمان

سرخط مطالب

سیاه شدن موهای سفید با سیب زمینی
بزرگ کردن سینه با رازیانه
درمان سفیدی ابرو
علت سفید شدن مو در کودکان

درمان

علت سفید شدن مو در کودکان چیست؟

نویسنده 13 جولای, 2018
رفع سفیدی مو با سیاه دانه
غذاهای حاوی ملانین

تغذیه

غذاهای حاوی ملانین کدامند؟

نویسنده 8 جولای, 2018
رابطه زناشویی بعد از کاشت مو
درمان قطعی واژینیسموس
پشن فروت در بارداری
قرص ملانین ساز
روغن درخت چای از کجا بخرم

زیبایی

روغن درخت چای از کجا بخرم ؟

نویسنده 2 جولای, 2018
موارد منع مصرف هلیله سیاه

تغذیه

موارد منع مصرف هلیله سیاه چیست؟

نویسنده 1 جولای, 2018
علت سفید شدن موی داخل بینی

درمان

علت سفید شدن موی داخل بینی چیست؟

نویسنده 30 ژوئن, 2018
مضرات نخود فرنگی برای مردان
خواص حنا برای واژن

درمان

خواص حنا برای واژن چیست؟

نویسنده 27 ژوئن, 2018
مضرات کرن بری
روش بو دادن هسته زردآلو

تغذیه

روش بو دادن هسته زردآلو چگونه است؟

نویسنده 25 ژوئن, 2018
موارد مصرف کپسول آناهیل

درمان

موارد مصرف کپسول آناهیل چیست ؟

نویسنده 24 ژوئن, 2018
چگونه مغز هسته انبه را بخوریم

تغذیه

چگونه مغز هسته انبه را بخوریم

نویسنده 24 ژوئن, 2018
موارد مصرف قرص نوترو بی

درمان

موارد مصرف قرص نوترو بی چیست ؟

نویسنده 23 ژوئن, 2018
بالا