ارتباط با ما

خواص هندوانه زرد برای سلامتی

خواص هندوانه زرد

تغذیه

خواص هندوانه زرد برای سلامتی

خواص هندوانه زرد با کمی تفاوت تقریبا مشابه با هندوانه قرمز می باشد.

خواص هندوانه زرد و تفاوت آن با هندوانه قرمز

خواص هندوانه زرد با کمی تفاوت تقریبا مشابه با هندوانه قرمز می باشد. برای کسانی که هرگز هندوانه زرد نخوردند، ممکن است اینطور به نظر برسد که هندوانه زرد میوه ای ساختگی است، اما این نوع هندوانه غیر معمول زرد رنگ، واقعی می باشد و منبعی غنی از مواد مغذی است.

هندوانه زرد چیست؟

خواص هندوانه زرد تقریبا مشابه هندوانه های دیگر است و تنها تفاوت آن داشتن رنگ زرد به جای قرمز است. در واقع این نوع هندوانه یک نوع طبیعی از هندوانه است که یک جهش ژنتیکی را تجربه کرده است و در آن هیچ (یا سطح بسیار پایینی) لیکوپن تولید نمی شود. لیکوپن ترکیبی است که به بسیاری از میوه ها و سبزیجات محبوب مانند گوجه فرنگی و هندوانه معمولی رنگ می دهد. این گونه های زرد هندوانه در واقع شکل اصلی هندوانه هستند و برای اولین بار در آفریقا کشت شدند. تا زمانی که این هندوانه ها تبدیل به میوه های تجاری محبوبی نشده بودند، آنها را برای داشتن محتوای لیکوپن بیشتر پرورش می دادند.

طعم هندوانه زرد کمی شیرینتر از نوع قرمز رنگ آن است و تقریبا دارای طعم شیرینی شبیه به عسل یا زردآلو در گوشت خوشمزه اش است. پوست این این نوع هندوانه کمی ضخیم تر به نظر می رسد، اما رنگی منحصر به فرد و طعمی ارزشمند دارد.

ارزش غذایی هندوانه زرد

هندوانه های زرد حاوی بسیاری از خواص تغذیه ای مشابه با هندوانه های قرمز هستند، البته تفاوت های قابل توجهی هم دارند. هندوانه های زرد حاوی مقادیر بالایی ویتامین A و ویتامین C می باشند و حدود 18 تا 21 درصد نیاز روزانه شما به این ویتامین ها در معادل یک فتجان از این هندوانه تامین می شود. یک فنجان هندوانه زرد حاوی کمتر از 50 کالری است و همچنین مقادیر متوسطی پتاسیم و سدیم در آن وجود دارد. در حالی که هندوانه قرمز سرشار از لیکوپن است، هندوانه های زرد رنگ سرشار از بتا کاروتن هستند، که یکی از آنتی اکسیدان های بسیار قوی محسوب می شود.

موارد استفاده از هندوانه زرد

استفاده های زیادی برای هندوانه زرد وجود دارد، که عمدتا به همان استفاده هایی برمی گردد که از هندوانه قرمز می شود. دوام آنها به یک اندازه است، همانطور که ماهیت این میوه نشان می دهد می توان این میوه محبوب را به سالادها و اسموتی های میوه اضافه کرد. شما همچنین می توانید آب هندوانه زرد را بعنوان یک نوشیدنی مغذی و شیرین میل کنید. همچنین می توان آن ها را بصورت خام مصرف کرد و در وعده های عذایی سبک از آن ها استفاده کرد. شما همچنین می توانید این نوع هندوانه را برش دهید و از این برش ها برای تزیین مهمانی های خود در کنار غذاهای دیگر استفاده کنید.

نگهداری از هندوانه زرد

اگر می خواهید برای از استفاده از این هندوانه زرد برنامه ریزی کنید و آن را برای مدت زمان بیشتری نگه دارید، مهم است بدانید که راه مناسب برای نگهداری از آنها چیست.

اگر شما می خواهید یک هندوانه زرد برش نخورده را ذخیره کنید، می توانید آن را برای مدت زمان 2 هفته این کار را انجام دهید.

استفاده از هندوانه به طور منظم باعث افزایش طول عمر آن می شود.

شما همچنین می توانید قبل از اینکه هندوانه زرد را برش دهید در داخل یخچال برای مدت 2 تا 3 هفته از آن نگهداری کنید.

پس از برش بخشی از هندوانه، بخشی دیگر از هندوانه که مصرف نشده را با یک کیسه فریزر یا چیزی شبیه به آن پوشش دهید.

قبل از بریدن این نوع هندوانه، مطمئن شوید که بصورت کامل آن را شستشو داده اید، زیرا این میوه مستعد حفظ برخی از مواد باقی مانده از مواد شیمیایی گیاهی و آفت کش ها می باشد. هندوانه زرد بریده شده نیز می تواند به مدت 3 الی 5 روز در یخچال نگهداری شود، اما پس از آن، مقداری از شیرینی و طعم و مزه خود را از دست خواهد داد.

تفاوت میان خواص هندوانه زرد و قرمز

تفاوت اصلی بین هندوانه زرد و قرمز، همانطور که در بالا ذکر شد، تفاوت در ترکیبات شیمیایی آن ها است. ترکیبات رنگدانه موجود در هندوانه های قرمز لیکوپن هستند، در حالی که هندوانه های زرد حاوی بتا کاروتن هستند، در واقع همان ماده شیمیایی که به هویج رنگ می دهد. همچنین به غیر از این تفاوت های شیمیائی اولیه، هندوانه های زرد دارای طعم شیرین و پوست ضخیم تری نسبت به هندوانه های قرمز هستند. هر دوی این گونه ها برای افزایش سطح آنتی اکسیدانی بدن شما بسیار مفید هستند و می توانند در بسیاری از مصارف مشابه استفاده شوند.

اینجانب فرشاد سلیمانی مهندس رشته فناوری اطلاعات، متخصص در زمینه سئو و بهینه سازی وبسایت هستم.

ثبت نظر

گذاشتن باسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب بیشتر در تغذیه

سرخط مطالب

از بین بردن موهای سفید
بیماری های کلیوی

درمان

بیماری های کلیوی: دلایل و علائم

نویسنده 6 مارس, 2018
خواص هندوانه زرد

تغذیه

خواص هندوانه زرد برای سلامتی

نویسنده 5 مارس, 2018
کالری آناناس

تغذیه

کالری آناناس چقدر می باشد؟

نویسنده 4 مارس, 2018
قند موجود در آناناس

تغذیه

قند موجود در آناناس چقدر است؟

نویسنده 3 مارس, 2018
بالا