ارتباط با ما

خواص ویتامین C برای سلامتی بدن

خواص ویتامین C

تغذیه

خواص ویتامین C برای سلامتی بدن

خواص ویتامین C باعث می‌شود تا در برابر بعضی بیماری‌ها ایمنی ایجاد شود

خواص ویتامین C برای سلامتی بدن

خواص ویتامین C باعث می‌شود تا در برابر بعضی بیماری‌ها ایمنی ایجاد شود، اما هنوز شواهد اندکی برای اثبات این مسئله وجود دارند. افراد ویتامین ث را اغلب برای درمان سرماخوردگی استفاده می کنند. هرچند مدارک کمی برای تایید اثر این ویتامین برروی پیشگیری و درمان سرماخوردگی وجود دارد، اما بدلیل باور شایع بین مردم، این ویتامین برای این منظور استفاده می شود.

خصوصیات شیمیایی ویتامین C

اسید آسکوربیک در حقیقت قندی ساده است که به صورت کریستالی سفید رنگ بوده و به صورت خشک، پایدار است. به آسانی با اکسیژن هوا ترکیب می شود خصوصا در برابر گرما. این اکسیداسیون به وسیله حضور مس، آهن و محیط قلیایی بالا می رود. این ویتامین حساسترین ماده آلی موجود در طبیعت است و به جز اسیدها، هر عامل دیگری آن را تخریب می کند.

مثلاً اگر در ظروف مسی، آهنی طبخ کنیم، به غذا حرارت شدید و طولانی بدهیم و به آن جوش شیرین بیفزاییم، ویتامین C غذا از بین می رود. همچنین له شدن، پوست کندن و … در میوه جات و گیاهان سبب از بین رفتن Vitc آنها می گردد. به علت محلول بودن این ویتامین در آب، اغلب در آب پخت، دور ریخته می شود. بهتر است میوه ها و سبزیها را به صورت تازه مصرف کنیم و در صورت نیاز به پخت، با سرعت و در آب کم و در ظرف دربسته طبخ را انجام دهیم.

هنگامی که سبزیجات تهیه شده و 24 ساعت در یخچال نگهداری شوند 45% ویتامین C خود و در محصولات منجمد 52% آن را از دست می دهند. افرادی که در خارج از منزل غذا مصرف می کنند بایستی به این نکات توجه زیادی کنند مثل سالادهایی که از قبل تهیه و در یخچال رستورانها به مدت طولانی نگهداری می شوند.

انسان، میمون، خوکچه هندی، خفاش هندی، بلبل و ماهی قزل آلا وابسته به منابع غذایی ویتامین C هستند و قادر به ساخت آن در بدن خود نمی باشند. در گیاهان در طول مدت رسیدن ویتامین C جمع می شوند و احتمالاً در گیاهان این ویتامین از قند طبیعی میوه ساخته می شود.

عوارض کمبود ویتامین C

اولین علامت کمبود ویتامین C در بیماری اسکوربوت عدم تشکیل ماده ای به نام کلاژن است. کلاژن ماده پروتئینی است که بافتها را به هم متصل می کند و مشابه سیمانی است که موقع روی هم گذاشتن آجر جهت پیوند آنها به یکدیگر مصرف می شود.

با وجودی که در تمام بافتها یافت می شود، ولی جزء اصلی پوست، غضروف، دندان، جای زخم و استخوان است. اختلال در ساخت این ماده بخصوص در بافتهایی که تحت استرس هستند، به وجود می آید. زخمها جهت التیام به مقدار زیادی ویتامین C نیاز دارند. در فقدان آن، از دست دادن سریع کلاژن منجر به ضعف و تجزیه بافت در حال التیام می گردد. بعضی اوقات در فقدان این ویتامین که برای نگهداری غضروف محافظ استخوان لازم است، استخوان از محل خود بیرون می آید و شکل نامنظمی به خود می گیرد.

تغییرات در ساختمان دندان بیشتر وابسته به وضع ویتامین C در دوره بحرانی تشکیل دندان است. ویتامین C به علت نقش مهمی که در اعمال مغزی ایفا می کند به هنگام کمبود، سبب خستگی و ضعف در افراد مبتلا به اسکوربوت می گردد.

این ویتامین احتمالاً در پیشگیری از بیماری قلبی ـ عروقی، کاهش کلسترول خون و پایین نگه داشتن چربی خون نقش دارد.

موارد استفاده از ویتامین C

ویتامین C در بسیاری از میوه‌ها و سبزیجات مانند مرکبات، توت‌فرنگی، انبه، کیوی، فلفل دلمه، گل کلم، گوجه‌فرنگی و اسفناج موجود است. خواص ویتامین C باعث می‌شود که وجود این ویتامین در رژیم غذایی روزانه ضروری باشد؛ زیرا این ویتامین برای تشکیل کلاژن، بهبود زخم، ترمیم و نگهداری غضروف، استخوان و دندان لازم است.

در شیوه‌های درمانی جایگزین، مکمل ویتامین C فواید آنتی‌اکسیدان دارد و برای کمک به رسیدن به شرایط سلامتی در درمان بعضی بیماری ها مفید است که عبارتند از:

سرماخوردگی

آسم

برونشیت

بیماری‌های قلبی

آب مروارید

آب سیاه

فشار خون بالا

بیماری پارکینسون

برخی از محققان نیز ادعا می‌کنند خواص ویتامین C به تقویت سیستم ایمنی و جلوگیری از سرطان کمک می‌کند.

خواص ویتامین C برای سلامتی

تا به امروز مطالعه‌ بر روی خواص ویتامین C، نتایج ضد و نقیضی را به همراه داشته است.

خواص ویتامین C برای سرماخوردگی

نتیجه‌ای که در سال 2007 و از آزمایشات کلینیکی انجام شده روی 11350 نفر به دست آمد، نشان می‌داد که ویتامین C در حالت عادی به مبارزه با سرماخوردگی کمکی نمی‌کند. با این حال، ویتامین C برای افرادی که در شرایط آب و هوایی خیلی سرد زندگی می‌کنند یا فعالیت‌های شدیدی در دوره‌های زمانی کوتاه دارند (مثل دوندگان ماراتن)، فوایدی دارد.

خواص ویتامین C برای بیماری قلبی

بر اساس پژوهشی که روی 14641 مرد (با سن 50 به بالا در شروع تحقیق) انجام شد، محققان دریافتند که مصرف مکمل ویتامین C خطر بیماری‌های قلبی-عروقی را کاهش نمی‌دهد. در طول 8 سال تحقیق، اعضای شرکت کننده در این مطالعه، روزانه 500 میلی‌گرم ویتامین C و یک روز در میان 100 میکروگرم ویتامین E مصرف می‌کردند.

نتایج نشان دادند هیچ‌کدام از ویتامین‌های C و E، تاثیر مهمی در کاهش خطر بیماری‌های قلبی و عروقی مثل سکته یا ایست قلبی نداشتند.

خواص ویتامین C برای سرطان

در مطالعه‌ای که در سال 2009 چاپ شد، 8171 زن شرکت کننده دراین مطالعه به مدت ۵ سال و به‌طور روزانه 500 میلی‌گرم ویتامین C دریافت می‌کردند. (هم‌چنین ویتامین E و بتا کاروتن یک روز درمیان) مطالعات نشان می‌دهند این مکمل ویتامین C، ویتامین E یا بتاکاروتن به جلوگیری از بروز سرطان کمکی نمی‌کند.

به علاوه، مطالعه‌ای در سال 2008 روی 77721 زن و مرد (سن بین 50 تا 76 سال) نشان داد که استفاده طولانی مدت از مکمل ویتامین C، خطر ابتلا به سرطان را کاهش نمی‌دهد. بررسی 14 تحقیق در سال 2004 روی مکمل‌های آنتی‌اکسیدان و پیشگیری از سرطان معده و روده، نشان داد مکمل آنتی‌اکسیدان از سرطان معده و روده جلوگیری می‌کند.

دیگر خواص ویتامین C

ويتامين C به جذب آهن كمك مي‎كند.

اثر مواد سرطان‎زا را خنثي مي‎كند و در برابر عوامل سرطان‎زا بدن را تقويت مي‎كند.

از لخته شدن خون در رگ‎ها جلوگيري مي‎كند.

مصرف بيش از حد ويتامين C باعث توليد اسيد اگزاليت و سنگ اسيد اوريك مي‎گردد.

بيماران سرطاني كه تحت مداوا با اشعه يا شيمي درماني هستند نبايد ويتامين C استفاده كنند.

حرارت، نور باعث از بين ويتامين C مي‎گردد و سيگاري‎ها به خاطر دخانيات ويتامين C زيادي از دست مي‎دهند.

كساني كه مجبور هستند ويتامين C زيادي مصرف كنند بايد همراه آن مگنزيوم استفاده كنند تا از تشكيل سنگ كليه جلوگيري كنند.

خانم‎هايي كه از قرص ضدبارداري استفاده مي‎كنند نياز اضافي به ويتامين C دارند.

كمبود ويتامين C باعث كم‎خوني مي‎شود.

براي تقويت ذهن و جلوگيري از كندذهني و فراموشي از ويتامين C استفاده كنيد.

مصرف ويتامين C از بروز لكه‎هاي پوستي جلوگيري مي‎كند.

ويتامين C از چين و چروك پوست جلوگيري مي‎كند.

ويتامين C از شكنندگي عروق پيشگيري مي‎كند.

ويتامين C دفع كننده سموم بدن است.

كمبود ويتامين C باعث ريزش مو و ضعيف شدن رشد آن مي‎گردد.

ويتامين C ضدافسردگي و فشارهاي روحي است.

خون مردگي‎هايي كه در زير پوست ديده مي‎شود كمبود ويتامين C را نشان مي‎دهند.

ويتامين C ديگري كه به نام C۲ يا اسكولوزيد نيز وجود دارد.

اين ويتامين براي ديواره مويرگ‎ها و رگ‎ها مؤثر مي‎باشد در نتيجه براي كساني كه واريس دارند مفيد است و اين ويتامين بيشتر در قسمت سفيد پوست مركبات وجود دارد.

كمبود ويتامين C باعث متأفن شدن بخار دهان مي‎گردد.

دردهاي استخواني و ورم مفاصل گاهي اوقات به خاطر كمبود ويتامين C بوجود مي‎آيد.

كساني كه بيماري داءالصدف (pasoriais) دارند ويتامين C بيشتري مصرف كنند.

يكي از نقش‎هاي مهم ويتامين C در ساختمان مواد بين سلول‎ها است.

منابع ویتامین C

خانواده‌ی کلم‌ها

کلم‌هایی مثل کلم چینی، بروکسل و بروکلی فرمانروایان دنیای سلامتی‌اند. در هر فنجان از این کلم‌ها 33 میلی گرم ویتامین C وجود دارد. خانواده‌ی کلم‌ها سرشار از مواد مغذی‌اند و می‌توانند با سرطان و بیماری‌های قلبی عروقی مقاله کنند. کلم بروکسل چهار برابر بیشتر از هم خانواده های دیگر خود ویتامین C دارد، یعنی هر فنجان 97 میلی گرم. توجه داشته باشید بهترین شیوه‌ی پخت کلم‌ها بخارپز کردن است تا بیشترین میزان ویتامین‌های خود را حفظ کنند. توصیه می‌کنیم از جوشاندن طولانی مدت این کلم‌ها خودداری کنید.

مرکبات

مرکبات منبع فوق‌العاده‌ی ویتامین C، پتاسیم، پکتین و ترکیبات فیتوشیمیایی می‌باشند که با آلرژی، آسم، سرطان، بیماری آب مروارید چشم، بیماری‌های قلبی، سکته مغزی و سرماخوردگی مقابله می‌کنند.

کیوی

یک عدد کیوی درشت حدود 80 میلی گرم ویتامین C و عناصر فیتوشیمیایی زیادی دارد.

این میوه‌ی خوشمزه همچنین حاوی میزان زیادی پتاسیم و پکتین، فیبرهای حلال است که میزان کلسترول خون را ثابت نگه می‌دارد.

کیوی تأمین کننده‌ی آنتی اکسیدان‌های لوتئین و زآگزانتین نیز می‌باشد که برای سلامت چشم ضروری‌اند. باید بدانید 115 گرم از این میوه حاوی فقط 70 کالری است.

طالبی و خربزه

این میوه‌ها سرشار از ویتامین C و پتاسیم هستند و برای پیشگیری از بیماری‌های قلبی عروقی، بعضی از سرطان‌ها، بیماری‌های تنفسی، کاهش قدرت بینایی و آکنه موثر عمل می‌کنند.

نخود فرنگی

نخود فرنگی منبع خوب پروتئین‌های گیاهی و آهن است که برای گیاه‌خواران یک ماده‌ی غذایی مفید محسوب می‌شود.

نخود فرنگی احتمال پیشرفت بعضی از سرطان‌ها را کاهش می‌دهد و از افسردگی، بالا رفتن کلسترول و بیماری دژنراسیون ماکولای چشم پیشگیری می‌کند. ویتامین C با اثرات منفی رادیکال‌های آزاد مقابله می‌کند و برای همین می‌تواند از بیماری آب مروارید پیشگیری کند. برای حفظ بیشترین میزان ویتامین C نخود فرنگی توصیه می‌کنیم برای پخت آن از آب کمی استفاده کنید.

فلفل دلمه‌ای

فلفل دلمه‌ای حاوی 32 کالری است اما باید بدانید بر حسب رنگ‌های متنوع خود حاوی ویتامین‌های متنوعی نیز می‌باشند.

در حالت کلی فلفل دلمه‌ای به اندازه‌ی مرکبات حاوی ویتامین C است. این مواد غذایی از ابتلا به بیماری‌های قلبی، کاهش قدرت بینایی و گرفتن بینی پیشگیری می‌کند.

آناناس

سال‌های سال از این میوه‌ی خوشمزه برای درمان اختلالات روده و یبوست استفاده کرده‌اند و باید بدانید که این میوه‌ی استوایی باعث تقویت سیستم ایمنی بدن، استخوان‌ها و سلامت قلبی عروقی می‌شود.

یک فنجان آناناس تازه حاوی 25 میلی گرم ویتامین C و 75 کالری است. آب آناناس نیز ویتامین C خود را حفظ می‌کند.

سیب زمینی

یک عدد سیب زمینی متوسط که با پوست کبابی شده است حاوی 25 میلی گرم ویتامین C می‌باشد که 25 درصد نیاز روزانه یک فرد بزرگسال را تأمین می‌کند.

اسفناج

اگر چه غذای مورد علاقه‌ی ملوان زبل منبع کامل آهن نیست اما باید بدانید این ماده غذایی سرشار از کاروتنوئید است. این مواد مغذی با همیاری ویتامین‌ها باعث پیشگیری از سرطان و کلسترول بالا شده و اجازه نمی‌دهد قدرت بینایی‌تان کاهش یابد.

ویتامین C موجود در اسفناج از دژنراسیون ماکولای چشم، آرتروز و سکته‌ی مغزی پیشگیری می‌کند.

سیب زمینی شیرین

سیب زمینی شیرین یکی از سبزیجات سرشار از مواد مغذی مفید است. ویتامین C موجود در سیب زمینی شیرین از ابتلا به سرطان، بیماری‌های چشمی، افسردگی و بیماری‌های قلبی عروقی پیشگیری به عمل می‌آورد.

گوجه فرنگی

یک عدد گوجه فرنگی متوسط کاملاً رسیده دارای 26 کالری و حاوی حدود 23 میلی گرم ویتامین C می‌باشد.

گوجه فرنگی می‌تواند از ابتلا به بیماری‌های قلبی، عفونت‌های مجاری تنفسی، سرطان پوست و کاهش قدرت بینایی پیشگیری به عمل می‌آورد.

شلغم

شلغم جزو سبزیجات نسبتاً ارزان قیمت و بسیار سالمی است که آماده کردنش نیز بسیار ساده بوده و در عین حال حاوی ویتامین C زیاد و اسید آمینه های ضروری است.

یک فنجان شلغم پخته شده حاوی 35 کالری و 18 میلی گرم ویتامین C می‌باشد. ویتامین C موجود در این ماده‌ی غذایی مانند آنتی اکسیدان قوی عمل می‌کند و رادیکال‌های آزاد را کنترل کرده و سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند.

کدو حلوایی

نصف فنجان کدو حلوایی پخته 10 درصد از نیاز روزانه‌ی ما به خواص ویتامین C را تأمین می‌کند.

کدو حلوایی یکی از سبزیجات رنگی و خوشمزه است که از پیدایش آکنه، بیماری‌های قلبی و اضافه وزن پیشگیری می‌کند.

توجه داشته باشید که جوشاندن کدو حلوایی در آب جوش باعث از بین رفتن خواص ویتامین C و عناصر مغذی دیگر آن می‌شود.

برای پیشگیری از این مسئله توصیه می‌کنیم این ماده‌ی غذایی را بخار پز یا در فر آماده کنید.

موارد احتیاط  مصرف ویتامین C

هرچند ویتامین C به طور کلی بی‌خطر است، اما مصرف زیاد از حد آن به تاثیرات نامطلوبی مثل سنگ کلیه، اسهال شدید و تهوع منجر می‌شود. به علاوه یک مطالعه در 2008 نشان داد مصرف مکمل ویتامین C در طول درمان سرطان، اثربخشی داروهای شیمی درمانی را کاهش می‌دهد.

هم‌چنین به خاطر داشته باشید که بی‌خطر بودن استفاده از مکمل‌های حاوی خواص ویتامین C درخانم‌های باردار، مادران شیرده، کودکان و افرادی که شرایط بیماری خاص دارند یا افراد تحت درمان دارویی هنوز اثبات نشده است.

استفاده از خواص ویتامین C برای سلامتی

با توجه به کمبود شواهد علمی در مورد خواص ویتامین C برای سلامتی، نباید به محصولات ویتامین C به عنوان درمان اصلی بیماری تکیه کرد. به منظور مصرف روزانه ویتامین C ابتدا به منابع غذایی خود که حاوی این ویتامین هستند دقت کنید.

اگر می‌خواهید یک شرایط خاص را به کمک ویتامین C (یا هر مکمل دیگری) درمان یا پیشگیری کنید، قبل از آن حتما با پزشک مشورت کنید. به یاد داشته باشید که روش‌های درمانی جایگزین را نباید به جای درمان اصلی به کار برد. خوددرمانی یا خودداری از درمان استاندارد ممکن است عواقب جدی به همراه داشته باشد.

برای دیدن مطالب بیشتر در مورد این موضوع به قسمت مطالب مربوط به تغذیه و ویتامین C در سایت سلامت گو با موضوعات خواص مواد غذایی، درمان بیماری، تغذیه، زیبایی، تناسب اندام و زندگی سالم مراجعه کنید.

اینجانب فرشاد سلیمانی مهندس رشته فناوری اطلاعات، متخصص در زمینه سئو و بهینه سازی وبسایت هستم.

مطالب بیشتر در تغذیه

سرخط مطالب

استفاده از روغن کرچک برای مو
روغن سیاه دانه برای مو
روغن شترمرغ برای مو
دلایل رایج ریزش مو

زیبایی

دلایل رایج ریزش مو

نویسنده 22 می, 2018
از بین بردن موهای سفید
بیماری های کلیوی

درمان

بیماری های کلیوی: دلایل و علائم

نویسنده 6 مارس, 2018
خواص هندوانه زرد

تغذیه

خواص هندوانه زرد برای سلامتی

نویسنده 5 مارس, 2018
کالری آناناس

تغذیه

کالری آناناس چقدر می باشد؟

نویسنده 4 مارس, 2018
قند موجود در آناناس

تغذیه

قند موجود در آناناس چقدر است؟

نویسنده 3 مارس, 2018
خواص انبه خشک

تغذیه

خواص انبه خشک برای سلامتی

نویسنده 2 مارس, 2018
خواص انبه آفریقایی

تغذیه

خواص انبه آفریقایی برای سلامتی

نویسنده 1 مارس, 2018
خواص برگ تمشک قرمز

تغذیه

خواص برگ تمشک قرمز برای سلامتی

نویسنده 28 فوریه, 2018
خواص بروملین

تغذیه

خواص بروملین برای سلامتی

نویسنده 27 فوریه, 2018
خواص کره کاکائو

تغذیه

خواص کره کاکائو برای سلامتی

نویسنده 26 فوریه, 2018
خواص آنزیم پاپایا

تغذیه

خواص آنزیم پاپایا برای سلامتی

نویسنده 25 فوریه, 2018
خواص برگ پاپایا

تغذیه

خواص برگ پاپایا برای سلامتی

نویسنده 24 فوریه, 2018
خواص فلفل سیاه

تغذیه

خواص فلفل سیاه برای سلامتی

نویسنده 22 فوریه, 2018
خواص روغن پالم

تغذیه

خواص روغن پالم برای سلامتی

نویسنده 21 فوریه, 2018
خواص روغن بادام زمینی

تغذیه

خواص روغن بادام زمینی برای سلامتی

نویسنده 20 فوریه, 2018
خوردن سیب زمینی خام

تغذیه

خوردن سیب زمینی خام و اثرات آن

نویسنده 19 فوریه, 2018
بالا