ارتباط با ما

خواص سبوس برنج برای سلامتی بدن

خواص سبوس برنج

تغذیه

خواص سبوس برنج برای سلامتی بدن

بیش از 600 میلیون تن برنج سالانه در سراسر جهان برداشت می شود و بیشتر ارزش غذایی برنج در جوانه ها و سبوس برنج است.

خواص سبوس برنج برای سلامتی بدن

خواص سبوس برنج برای کاهش وزن، جلوگیری از یبوست، کنترل قند خون، سلامت پروستات، کاهش کلسترول و جلوگیری از حملات قلبی بسیار مفید است.

بیش از 600 میلیون تن برنج سالانه در سراسر جهان برداشت می شود و بیشتر ارزش غذایی برنج در جوانه ها و سبوس برنج است. سبوس برنج با توجه به وجود آنتی اکسیدان ها، ویتامین E، ویتامین B و اسیدهای چرب ضروری، دارای خواص زیادی برای سلامتی بدن می باشد. آنتی اکسیدان های موجود در سبوس برنج از طریق فرآیندهای مختلف کار می کنند تا اثرات مثبت بر سیستم بیولوژیکی بدن داشته باشند.

سبوس برنج همچنین به عنوان منبع طبیعی فیتوسترول ها عمل می کند که کنترل قند خون، سلامت پروستات و متابولیسم کلسترول را بر عهده دارد. سبوس برنج به طور طبیعی حاوی لاکتوز، گلوتن و هیپوالرژنتیک است، می توان گفت که سبوس برنج یک محصول سلامت قابل اعتماد برای سلیقه های مختلف است. در حالی که خواص سلامتی زیادی برای سبوس برنج وجود دارد، اما با توجه به متابولیسم بدن، نوع مصرف و حجم مصرف توسط هر فرد، برخی عوارض جانبی مرتبط با مصرف منظم سبوس برنج مشاهده شده است.

مبارزه در شرایط سخت با خواص سبوس برنج

طبق شواهد بدست آمده از تحقیقات، فیبرهای غذایی مختلف موجود در سبوس برنج دارای خواص جلوگیری از بیماری ها هستند. مواد مغذی موجود در سبوس برنج مانند اینوسیتل، روغن برنج، اسید فرولیک، گاماوریزانول و استرول گیاهی برای افراد مبتلا به بیماریهایی مانند سرطان، کبد چرب، سنگ کلیه و بیماری های قلبی بسیار مفید است. سبوس برنج همچنین پروفیل های لیپید پلاسما را بهبود می بخشد، و باعث کاهش کلسترول و تري گلیسیرید و همچنین افزایش سطح کلسترول لیپوپروتئین با چگالی بالا می شود.

سبوس برنج منبعی غنی از فیبر می باشد

سبوس برنج یکی از ارزشمندترین منابع فیبر رژیمی است. وجود فیبر در سبوس برنج در جلوگیری از حملات قلبی، اختلالات روده و سرطان های مختلف موثر است. همچنین وجود فیبر در سبوس برنج نقش مهمی را در کنترل وزن و القای احساس سیر شدن کامل به فرد می دهد. اثرات فیبر بیشتر در افرادی که در رژیم غذایی آنها مقدار زیادی فیبر وجود دارد، ظاهر می شود، زیرا آنها کمتر در معرض خطر ابتلا به سرطان های مرتبط با چاقی و حملات قلبی اند. درست است که مصرف فیبر برای عملکرد مناسب دستگاه گوارش لازم است ولی مصرف بیش از حد آن می تواند موجب نفخ و باد کردن معده شود.

سبوس برنج یک ماده غذایی کامل است

سبوس برنج دارای خواص زیادی برای سلامتی می باشد، زیرا این ماده غذایی حاوی ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان های زیادی است. مصرف سبوس برنج برای سلامتی بیشتر بدن و زندگی سالم است. سبوس برنج به مبارزه با رادیکال های آزاد که می توانند شرایط بدی را برای بدن ایجاد کنند کمک می کند. سبوس برنج حاوی ویتامین ها، آنتی اکسیدان ها و مواد مغذی ای است که به کاهش کلسترول کمک می کنند، به مبارزه با بیماری ها می پردازند، سیستم ایمنی بدن را تقویت می کنند و به مبارزه با رادیکال های آزاد می پردازند. سبوس برنج همچنین یک منبع ارزشمند از ویتامین E، آنتی اکسیدان ها و سایر مواد مغذی است که با اثرات پیری مبارزه می کنند به جوان ماندن افراد کمک می کنند.

دستورالعمل ساده برای تهیه نوشیدنی سالم سبوس برنج

200 میلی لیتر شیر را با یک قاشق غذاخوری سبوس برنج مخلوط کنید و آن را با یک قاشق مرباخوری به خوبی هم بزنید و سپس میل کنید.

گرچه ما در دستورالعمل ذکر شده از شیر استفاده کردیم، ولی شما می توانید به راحتی هر چیزی که مطابق میلتان است را به عنوان  مزه این نوشیدنی به آن اضافه کنید. بیشتر از چای سبز، شیر سویا یا آب سبزیجات برای مخلوط با سبوس برنج استفاده می شود و از خواص سبوس برنج لذت ببرید.

خواص سبوس برنج در داشتن حس سیری

خوردن سبوس برنج به شما در جذب فیبر رژیمی به بدتان در رژیم غذایی تان کمک فراوانی می کند، و برای شما احساس سیری را فراهم می کند بدون اینکه شما تمایلی به پرخوری داشته باشید و بوسیله خوردن سبوس برنج می توانید رژیم غذایی خود را آسانتر کنید.

هیچ محدودیت کالری و سختی ای در رژیم غذایی حاوی سبوس برنج وجود ندارد. به دلیل وجود مقادیر بالای فیبر رژیمی در سبوس برنج تمایل افراد برای خوردن غذا کاهش می یابد و خوردن سبوس برنج انجام رژیم غذایی را برای افراد بسیار آسان می کند.

از بین بردن یبوست به متابولیسم بدن کمک می کند تا به راحتی لاغر شوید

طبق تحقیقات بعمل آمده سبوس برنج 10 برابر بیشتر از اسفناج حاوی فیبر رژیمی می باشد. این یک خاصیت خوب است که می تواند عامل خوبی برای از بین بردن یبوست باشد و عملکرد دستگاه گوارش را بهبود می دهد. همچنین باعث دفع سموم از بدن می شود و این امر به افزایش متابولیسم بدن کمک می کند.

فیبر موجود در سبوس برنج خشکی پوست و سوزش تحریک کننده ای که به دلیل یبوست ایجاد می شود  و همچنین بیماری های دیگری که ناشی از یبوست می باشد را کاهش دهد.

علاوه بر این، الیاف رژیم غذایی در طول هضم نه تنها جذب بدن نمی شود، بلکه از بین می روند. بدست آوردن فیبرهای رژیمی بیشتر در رژیم غذایی شما موجب کاهش جذب چربی اضافی می شود که این امر موجب کاهش وزن می شود.

خواص سبوس برنج در مراقبت از سلامت و زیبایی پوست

سبوس برنج حاوی ویتامین و مواد معدنی مانند ویتامین B و ویتامین E برای حفظ سلامت پوست است.

علاوه بر این، سبوس برنج حاوی اسید فورولیک و گاما ارزیانول است که گفته می شود در حالیکه پوست در حال بازسازی می باشد تولید ملانین را متوقف می کند و از این طریق باعث زیبایی بیشتر پوست شما می شود.

بسیاری از محصولات مراقبت از پوست وجود دارند که از مشتقات سبوس برنج مانند روغن سبوس برنج استفاده می کنند. این نشاندهنده این است که چقدر سبوس برنج برای سلامت پوست شما مناسب است.

آنچه شما باید قبل از گرفتن رژیم غذایی حاوی سبوس برنج بدانید

سبوس برنج به راحتی اکسید می شود. به همین دلیل است که همیشه می بایست تازه ترین سبوس برنج را مصرف کنید. فقط به دلیل که اینکه سبوس برنج بشکل پودر است، به این معنی نیست که تاریخ انقضاء ندارد. علاوه بر این، قبل از استفاده از سبوس برنج، استفاده از حرارت برای محافظت از سبوس برنج در مقابل فرایند اکسیداسیون اهمیت دارد.

آماده سازی سبوس برنج برای مصرف آن

مقداری سبوس برنج را در داخل ماهیتابه عاری از روغن می ریزید و به مدت 2 تا 3 دقیقه به آن حرارت می دهید و زمانی که شما بوی عطر سبوس برنج را حس کردید حرارت دادن را متوقف می کنید. مراقب باشید که سبوس های برنج را نسوزانید. سبوس برنج آماده شده را می توان تا 10 روز در یخچال نگهداری کرد بدون آنکه خراب شوند و بعد از آن دوباره می توانید سبوس های برنج دیگری را با همین روش آماده کنید.

هنگام خرید سبوس برنج، مهم است که مطمئن شوید در رشد سبوس های برنج از آفت کش ها استفاده نشده است، زیرا اگر از آنها استفاده شده باشد احتمال دارد سبوس برنج رشد کرده  از به این مواد شیمیایی آلوده شده باشد. پس حتما مراقب باشید که چه سبوس برنجی خریداری می کنید.

 

برای دیدن مطالب بیشتر در مورد این موضوع به قسمت مطالب مربوط به تغذیه و سبوس برنج در سایت سلامت گو با موضوعات تغذیه، درمان بیماری، زیبایی، تناسب اندام و زندگی سالم و خواص مواد غذایی مراجعه کنید.

اینجانب فرشاد سلیمانی مهندس رشته فناوری اطلاعات، متخصص در زمینه سئو و بهینه سازی وبسایت هستم.

ثبت نظر

گذاشتن باسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب بیشتر در تغذیه

سرخط مطالب

از بین بردن موهای سفید
بیماری های کلیوی

درمان

بیماری های کلیوی: دلایل و علائم

نویسنده 6 مارس, 2018
خواص هندوانه زرد

تغذیه

خواص هندوانه زرد برای سلامتی

نویسنده 5 مارس, 2018
کالری آناناس

تغذیه

کالری آناناس چقدر می باشد؟

نویسنده 4 مارس, 2018
قند موجود در آناناس

تغذیه

قند موجود در آناناس چقدر است؟

نویسنده 3 مارس, 2018
خواص انبه خشک

تغذیه

خواص انبه خشک برای سلامتی

نویسنده 2 مارس, 2018
خواص انبه آفریقایی

تغذیه

خواص انبه آفریقایی برای سلامتی

نویسنده 1 مارس, 2018
خواص برگ تمشک قرمز

تغذیه

خواص برگ تمشک قرمز برای سلامتی

نویسنده 28 فوریه, 2018
خواص بروملین

تغذیه

خواص بروملین برای سلامتی

نویسنده 27 فوریه, 2018
خواص کره کاکائو

تغذیه

خواص کره کاکائو برای سلامتی

نویسنده 26 فوریه, 2018
خواص آنزیم پاپایا

تغذیه

خواص آنزیم پاپایا برای سلامتی

نویسنده 25 فوریه, 2018
خواص برگ پاپایا

تغذیه

خواص برگ پاپایا برای سلامتی

نویسنده 24 فوریه, 2018
خواص فلفل سیاه

تغذیه

خواص فلفل سیاه برای سلامتی

نویسنده 22 فوریه, 2018
خواص روغن پالم

تغذیه

خواص روغن پالم برای سلامتی

نویسنده 21 فوریه, 2018
خواص روغن بادام زمینی

تغذیه

خواص روغن بادام زمینی برای سلامتی

نویسنده 20 فوریه, 2018
خوردن سیب زمینی خام

تغذیه

خوردن سیب زمینی خام و اثرات آن

نویسنده 19 فوریه, 2018
ویتامین ها برای حفظ سلامت پوست

تغذیه

ویتامین های مفید برای پوست

نویسنده 18 فوریه, 2018
خواص تمپه

تغذیه

خواص تمپه برای سلامتی

نویسنده 17 فوریه, 2018
خواص روغن جعفری

تغذیه

خواص روغن جعفری برای سلامتی

نویسنده 15 فوریه, 2018
خواص چای موز

تغذیه

خواص چای موز برای سلامتی

نویسنده 14 فوریه, 2018
بالا