ارتباط با ما

خواص سبوس برنج برای سلامتی بدن

خواص سبوس برنج

تغذیه

خواص سبوس برنج برای سلامتی بدن

بیش از 600 میلیون تن برنج سالانه در سراسر جهان برداشت می شود و بیشتر ارزش غذایی برنج در جوانه ها و سبوس برنج است.

خواص سبوس برنج برای کاهش وزن، جلوگیری از یبوست، کنترل قند خون، سلامت پروستات، کاهش کلسترول و جلوگیری از حملات قلبی بسیار مفید است.

بیش از 600 میلیون تن برنج سالانه در سراسر جهان برداشت می شود و بیشتر ارزش غذایی برنج در جوانه ها و سبوس برنج است. سبوس برنج با توجه به وجود آنتی اکسیدان ها، ویتامین E، ویتامین B و اسیدهای چرب ضروری، دارای خواص زیادی برای سلامتی بدن می باشد. آنتی اکسیدان های موجود در سبوس برنج از طریق فرآیندهای مختلف کار می کنند تا اثرات مثبت بر سیستم بیولوژیکی بدن داشته باشند.

سبوس برنج همچنین به عنوان منبع طبیعی فیتوسترول ها عمل می کند که کنترل قند خون، سلامت پروستات و متابولیسم کلسترول را بر عهده دارد. سبوس برنج به طور طبیعی حاوی لاکتوز، گلوتن و هیپوالرژنتیک است، می توان گفت که سبوس برنج یک محصول سلامت قابل اعتماد برای سلیقه های مختلف است. در حالی که خواص سلامتی زیادی برای سبوس برنج وجود دارد، اما با توجه به متابولیسم بدن، نوع مصرف و حجم مصرف توسط هر فرد، برخی عوارض جانبی مرتبط با مصرف منظم سبوس برنج مشاهده شده است.

مبارزه با بیماری ها با خواص سبوس برنج

طبق شواهد بدست آمده از تحقیقات، فیبرهای غذایی مختلف موجود در سبوس برنج دارای خواص جلوگیری از بیماری ها هستند. مواد مغذی موجود در سبوس برنج مانند اینوسیتل، روغن برنج، اسید فرولیک، گاماوریزانول و استرول گیاهی برای افراد مبتلا به بیماریهایی مانند سرطان، کبد چرب، سنگ کلیه و بیماری های قلبی بسیار مفید است. سبوس برنج همچنین پروفیل های لیپید پلاسما را بهبود می بخشد، و باعث کاهش کلسترول و تري گلیسیرید و همچنین افزایش سطح کلسترول لیپوپروتئین با چگالی بالا می شود.

سبوس برنج منبعی غنی از فیبر می باشد

سبوس برنج یکی از ارزشمندترین منابع فیبر رژیمی است. وجود فیبر در سبوس برنج در جلوگیری از حملات قلبی، اختلالات روده و سرطان های مختلف موثر است. همچنین وجود فیبر در سبوس برنج نقش مهمی را در کنترل وزن و القای احساس سیر شدن کامل به فرد می دهد. اثرات فیبر بیشتر در افرادی که در رژیم غذایی آنها مقدار زیادی فیبر وجود دارد، ظاهر می شود، زیرا آنها کمتر در معرض خطر ابتلا به سرطان های مرتبط با چاقی و حملات قلبی اند. درست است که مصرف فیبر برای عملکرد مناسب دستگاه گوارش لازم است ولی مصرف بیش از حد آن می تواند موجب نفخ و باد کردن معده شود.

سبوس برنج یک ماده غذایی کامل است

سبوس برنج دارای خواص زیادی برای سلامتی می باشد، زیرا این ماده غذایی حاوی ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان های زیادی است. مصرف سبوس برنج برای سلامتی بیشتر بدن و زندگی سالم است. سبوس برنج به مبارزه با رادیکال های آزاد که می توانند شرایط بدی را برای بدن ایجاد کنند کمک می کند. سبوس برنج حاوی ویتامین ها، آنتی اکسیدان ها و مواد مغذی ای است که به کاهش کلسترول کمک می کنند، به مبارزه با بیماری ها می پردازند، سیستم ایمنی بدن را تقویت می کنند و به مبارزه با رادیکال های آزاد می پردازند. سبوس برنج همچنین یک منبع ارزشمند از ویتامین E، آنتی اکسیدان ها و سایر مواد مغذی است که با اثرات پیری مبارزه می کنند به جوان ماندن افراد کمک می کنند.

دستورالعمل ساده برای تهیه نوشیدنی سالم سبوس برنج

200 میلی لیتر شیر را با یک قاشق غذاخوری سبوس برنج مخلوط کنید و آن را با یک قاشق مرباخوری به خوبی هم بزنید و سپس میل کنید.

گرچه ما در دستورالعمل ذکر شده از شیر استفاده کردیم، ولی شما می توانید به راحتی هر چیزی که مطابق میلتان است را به عنوان  مزه این نوشیدنی به آن اضافه کنید. بیشتر از چای سبز، شیر سویا یا آب سبزیجات برای مخلوط با سبوس برنج استفاده می شود و از خواص سبوس برنج لذت ببرید.

خواص سبوس برنج

خواص سبوس برنج در داشتن حس سیری

خوردن سبوس برنج به شما در جذب فیبر رژیمی به بدتان در رژیم غذایی تان کمک فراوانی می کند، و برای شما احساس سیری را فراهم می کند بدون اینکه شما تمایلی به پرخوری داشته باشید و بوسیله خوردن سبوس برنج می توانید رژیم غذایی خود را آسانتر کنید.

هیچ محدودیت کالری و سختی ای در رژیم غذایی حاوی سبوس برنج وجود ندارد. به دلیل وجود مقادیر بالای فیبر رژیمی در سبوس برنج تمایل افراد برای خوردن غذا کاهش می یابد و خوردن سبوس برنج انجام رژیم غذایی را برای افراد بسیار آسان می کند.

از بین بردن یبوست و تاثیر آن در لاغری

طبق تحقیقات بعمل آمده سبوس برنج 10 برابر بیشتر از اسفناج حاوی فیبر رژیمی می باشد. این یک خاصیت خوب است که می تواند عامل خوبی برای از بین بردن یبوست باشد و عملکرد دستگاه گوارش را بهبود می دهد. همچنین باعث دفع سموم از بدن می شود و این امر به افزایش متابولیسم بدن کمک می کند.

فیبر موجود در سبوس برنج خشکی پوست و سوزش تحریک کننده ای که به دلیل یبوست ایجاد می شود  و همچنین بیماری های دیگری که ناشی از یبوست می باشد را کاهش دهد.

علاوه بر این، الیاف رژیم غذایی در طول هضم نه تنها جذب بدن نمی شود، بلکه از بین می روند. بدست آوردن فیبرهای رژیمی بیشتر در رژیم غذایی شما موجب کاهش جذب چربی اضافی می شود که این امر موجب کاهش وزن می شود.

خواص سبوس برنج در مراقبت از سلامت و زیبایی پوست

سبوس برنج حاوی ویتامین و مواد معدنی مانند ویتامین B و ویتامین E برای حفظ سلامت پوست است.

علاوه بر این، سبوس برنج حاوی اسید فورولیک و گاما ارزیانول است که گفته می شود در حالیکه پوست در حال بازسازی می باشد تولید ملانین را متوقف می کند و از این طریق باعث زیبایی بیشتر پوست شما می شود.

بسیاری از محصولات مراقبت از پوست وجود دارند که از مشتقات سبوس برنج مانند روغن سبوس برنج استفاده می کنند. این نشاندهنده این است که چقدر سبوس برنج برای سلامت پوست شما مناسب است.

آنچه شما باید قبل از گرفتن رژیم غذایی حاوی سبوس برنج بدانید

سبوس برنج به راحتی اکسید می شود. به همین دلیل است که همیشه می بایست تازه ترین سبوس برنج را مصرف کنید. فقط به دلیل که اینکه سبوس برنج بشکل پودر است، به این معنی نیست که تاریخ انقضاء ندارد. علاوه بر این، قبل از استفاده از سبوس برنج، استفاده از حرارت برای محافظت از سبوس برنج در مقابل فرایند اکسیداسیون اهمیت دارد.

آماده سازی سبوس برنج برای مصرف آن

مقداری سبوس برنج را در داخل ماهیتابه عاری از روغن می ریزید و به مدت 2 تا 3 دقیقه به آن حرارت می دهید و زمانی که شما بوی عطر سبوس برنج را حس کردید حرارت دادن را متوقف می کنید. مراقب باشید که سبوس های برنج را نسوزانید. سبوس برنج آماده شده را می توان تا 10 روز در یخچال نگهداری کرد بدون آنکه خراب شوند و بعد از آن دوباره می توانید سبوس های برنج دیگری را با همین روش آماده کنید.

هنگام خرید سبوس برنج، مهم است که مطمئن شوید در رشد سبوس های برنج از آفت کش ها استفاده نشده است، زیرا اگر از آنها استفاده شده باشد احتمال دارد سبوس برنج رشد کرده  از به این مواد شیمیایی آلوده شده باشد. پس حتما مراقب باشید که چه سبوس برنجی خریداری می کنید.

 

برای دیدن مطالب بیشتر در مورد این موضوع به قسمت مطالب مربوط به تغذیه و سبوس برنج در سایت سلامت گو با موضوعات تغذیه، درمان بیماری، زیبایی، تناسب اندام و زندگی سالم و خواص مواد غذایی مراجعه کنید.

اینجانب فرشاد سلیمانی مهندس رشته فناوری اطلاعات، متخصص در زمینه سئو و بهینه سازی وبسایت هستم.

ثبت نظر

گذاشتن باسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

مطالب بیشتر در تغذیه

سرخط مطالب

سیاه شدن موهای سفید با سیب زمینی
بزرگ کردن سینه با رازیانه
درمان سفیدی ابرو
علت سفید شدن مو در کودکان

درمان

علت سفید شدن مو در کودکان چیست؟

نویسنده 13 جولای, 2018
رفع سفیدی مو با سیاه دانه
غذاهای حاوی ملانین

تغذیه

غذاهای حاوی ملانین کدامند؟

نویسنده 8 جولای, 2018
رابطه زناشویی بعد از کاشت مو
درمان قطعی واژینیسموس
پشن فروت در بارداری
قرص ملانین ساز
روغن درخت چای از کجا بخرم

زیبایی

روغن درخت چای از کجا بخرم ؟

نویسنده 2 جولای, 2018
موارد منع مصرف هلیله سیاه

تغذیه

موارد منع مصرف هلیله سیاه چیست؟

نویسنده 1 جولای, 2018
علت سفید شدن موی داخل بینی

درمان

علت سفید شدن موی داخل بینی چیست؟

نویسنده 30 ژوئن, 2018
مضرات نخود فرنگی برای مردان
خواص حنا برای واژن

درمان

خواص حنا برای واژن چیست؟

نویسنده 27 ژوئن, 2018
مضرات کرن بری
روش بو دادن هسته زردآلو

تغذیه

روش بو دادن هسته زردآلو چگونه است؟

نویسنده 25 ژوئن, 2018
موارد مصرف کپسول آناهیل

درمان

موارد مصرف کپسول آناهیل چیست ؟

نویسنده 24 ژوئن, 2018
چگونه مغز هسته انبه را بخوریم

تغذیه

چگونه مغز هسته انبه را بخوریم

نویسنده 24 ژوئن, 2018
موارد مصرف قرص نوترو بی

درمان

موارد مصرف قرص نوترو بی چیست ؟

نویسنده 23 ژوئن, 2018
بالا