ارتباط با ما

خواص فسفر برای سلامتی بدن

خواص فسفر

تغذیه

خواص فسفر برای سلامتی بدن

خواص فسفر برای سلامت استخوان ها و دندان ها، تقویت اعصاب و تنظیم عملکرد قلب بسیار موثر است

خواص فسفر برای سلامت استخوان ها و دندان ها، تقویت اعصاب، تقویت لثه ها و تنظیم عملکرد قلب و بسیاری موارد دیگر بسیار موثر است. گوشت های گاو و گوسفند ، ماکیان و ماهی که غنی از پروتئین هستند دارای فسفر زیادی می باشند. میزان متوسط فسفر در خون ۳ تا ۴ میلی گرم در ۱۰۰ میلی لیتر است. ویتامین D به جذب فسفر همانند کلسیم کمک می کند. سالمندان و بانوان یائسه متوجه باشید که شما نیاز بیشتری به فسفر دارید تا مبتلا به پوکی استخوان نشوید.

در بدن هر شخص حدود 800 گرم فسفر وجود دارد که نزدیک به 85 درصد آن در استخوان ها و دندان های انسان به صورت فسفات کلسیم و یا به طور دقیق تر به صورت فسفات کلسیم یافت می شود و بقیه آن در بافت های نرم مانند ماهیچه ها وجود دارد.

ارتباط بین کلسیم و فسفر

برای جذب بهتر کلسیم، برقراری نسبت متعادل میان این عنصر و فسفر دریافتی ضروری است. به طور مثال شیر مادر بهترین نسبت را از این نظر داشته و به همین دلیل نیز کلسیم شیر مادر بالاترین جذب را برای شیرخوار دارا می‌باشد. همچنین توصیه سنتی وجود داشته که پنیر (منبع غنی از کلسیم و ضعیف از فسفر) همراه گردو (منبع غنی از فسفر و ضعیف از کلسیم) مصرف شود. شاید توجیه این توصیه تا حد زیادی به برقراری نسبت مناسب بین کلسیم و فسفر دریافتی مربوط بوده است.

میزان مصرف روزانه فسفر برای بدن

مقدار مورد نیاز 700 تا 1200 میلی گرم در روز است.

نقش خواص فسفر در بدن

از کل فسفر موجود در بدن ۸۰ درصد آن در استخوانها موجود است و ۲۰ درصد آن در دیگر قسمتهای بدن وجود دارد. عملکرد فسفر در استخوان معلوم است ، با کلسیم کریستالهایی را تشکیل می دهند که در اسکلت پروتئینی استخوان نشسته و موجب استحکام استخوان می گردد.

در بقیه بخش های بدن فسفر به عنوان یک عنصر مهم ، نقش های زیادی را برعهده دارد. فسفر در ساختمان کلیه کروموزومهای بدن ما موجود است. در غشا همه سلولهای بدن ما وجود دارد. فعال شدن بسیاری از آنزیمها با اتصال یک مولکول فسفر صورت می گیرد و در خون به حفظ PH ثابت کمک می کند ، و به این ترتیب نمی گذارد خون بدن ما قلیایی یا اسیدی شود.

و بالاخره هر چه ماده انرژی زا در بدن ما وجود دارد مثل ATP و CP همه با اتصال مولکول فسفر انرژی را در خود ذخیره می کنند . پس می بینید اگر فسفر وجود نداشته باشد حیات امکان پذیر نیست. به همین دلیل است که خداوند عنصر فسفر را به وفور در مواد غذایی قرار داده است.

علائم کمبود فسفر در بدن

در انسان نادر است ولیکن در اثر مصرف بعضی داروها جذب فسفر کاهش می یابد مثل آنتی اسیدهایی که برای معده درد تجویز می شود ، (مثل ئیدروکسید آلومینیوم) و در طولانی مدت موجب کمبود فسفر می گردند ، البته در افرادی که مبتلا به هیپرپاراتیروئیدیسم (بزرگ شدن غده پاراتیروئید) هستند و در کودکان نارس احتمال کمبود فسفر وجود دارد.

علائم کمبود فسفر از اختلال در عمل ATP انرژی زا شروع می شود. در اثر کمبود فسفر ، اختلال عصبی، اسکلتی ، خونی و کلیوی به جود خواهد آمد.

سالمندان و بانوان یائسه متوجه باشید که شما نیاز بیشتری به فسفر دارید تا مبتلا به پوکی استخوان نشوید.

خواص فسفر

مصرف فسفر برای سلامت استخوان ها و دندان ها

بدلیل اینکه بیشترین مقدار فسفر بدن برای سلامت استخوان ها و دندان ها لازم است، باید اطمینان حاصل شود که فسفر موجود در بدن کافیست. فقط کلسیم نیست که استخوان به آن احتیاج دارد بلکه فسفر هم به همان اندازه برای استخوان ها مهم است. فسفر کمک می کند که استخوان ها و دندان هایتان را قوی و سالم نگه دارید. این ماده معدنی در مراحل بلوغ مورد نیاز هورمون رشد می باشد.

زنان نیز در دوران بارداری و یائسگی به طور حیاتی به فسفر نیاز دارند. فسفر باعث بازسازی دوباره دندانها و استخوان ها می شود و آنها را سالم نگه می دارد. برای جلوگیری از پوکی استخوان لازم است مقدار کافی کلسیم و فسفر مورد نیاز بدن را تامین کنید. با این حال، اگر میزان کلسیم بدن از فسفر بالاتر باشد، رشد استخوان را می تواند از بین ببرد. فسفر باعث جلوگیری از پوسیدگی دندان و مشکلات آن می شود.

هضم مواد غذایی

فسفر به تسهیل هضم مناسب مواد غذایی کمک می کند. فسفر باعث هضم ریبوفلاوین و نیاسین در بدن می شود. آنها به سوخت و ساز انرژی در بدن کمک می کنند و سیستم عصبی بدن را تقویت می کنند. فسفر به رفع سوء هاضمه، اسهال، یبوست کمک می کند و به طور کلی، سیستم گوارش را منظم می کند و باعث پاکسازی روده می شود. در نتیجه فسفر باعث بهبود سلامت دستگاه گوارش می شود.

تنظیم دفع ادرار

فسفر معدنی به حفظ سلامت کلیه و بهبود فعالیت آن کمک می کند. مواد معدنی مغذی بوسیله فسفر از مواد مضر موجود در کلیه تفکیک می شوند و این مواد مضر با ادرار از بدن خارج می شوند. فسفر برای رسیدن به یک تعادل سالم از تمام مایعات و موادی که از بدن خارج می شوند، نقش تعیین کننده ای بر عهده دارد. در نتیجه سطح اسید اوریک را در بدن با افزایش مقدار ادرار پایین می آورد. این کمک می کند تا بدن عاری از هرگونه سموم شود. فسفر کمک می کند تا سطوح مایع در بدن تنظیم شود.

تقویت مغز

فسفر برای توابع ذهنی مناسب ضروری است. تمرکز، عملکرد حافظه و عملکرد ذهنی می تواند با مصرف فسفر بهبود یابد. سطح کافی فسفر در بدن باعث رشد و پیشرفت شناختی در افراد می شود. کمبود فسفر ممکن است منجر به ابتلا به بیماری های عصبی مانند زوال عقل و آلزایمر شود. همچنین می تواند خطر ناهنجاری های شناختی را افزایش دهد.

تعادل هورمونی

فسفر در تنظيم تعادل هورمون ها در بدن نقش کلیدی را بر عهده دارد. این ماده معدنی باعث می شود تا سلامت باروری در افراد با متعادل کردن مقدار هورمون در آنها بوجود بیاید. فسفر با غدد درون ریز ارتباط برقرار می کند و کنترل تولید و انتشار هورمون ها را کنترل می کند.

خواص فسفر برای ایجاد انرژی در بدن

فسفر باعث ایجاد انرژی در بدن می شود که هر روز از آن استفاده می کنید. این جریان انرژی به بخش های مختلف بدن تزریق می شود و  توسط آن ها به طور موثر مورد استفاده قرار می گیرد. فسفر با ایجاد انرژی در بدن مانع از احساس خستگی شما می شود. مقدار کافی فسفر در بدن باعث می شود تا همیشه پر انرژی باشید. همچنین خواص فسفر موجب می شود تا از مشکلات جزئی مانند ضعف عضلانی، بی حسی، ناتوانی جنسی، از دست دادن میل جنسی، سرماخوردگی، تحرک اسپرم، و غیره جلوگیری شود. فسفر به عنوان یک مشارکت کننده در تمام واکنش های شیمیایی که در بدن انجام می شود، عمل می کند.

منابع فسفر

فسفر بیشتر در منابع حیوانی موجود است . گوشتهای گاو و گوسفند ، ماکیان و ماهی که غنی از پروتئین هستند دارای فسفر زیادی می باشند . یعنی در حقیقت هر جا پروتئین هست ، فسفر زیادی یافت می شود. لبنیات، حبوبات مثل عدس ، دانه هایی مثل بادام و تخم مرغ نیز محتوی فسفر هستند.

موارد احتیاط  در مصرف فسفر

مصرف روزانه بیش از ۱ گرم فسفر می تواند باعث مسمومیت شود. مصرف زیاد فسفر می تواند منجر به اسهال و کلسیفیکاسیون (سخت شدن) اعضا و بافت نرم شده و توانایی جذب آهن، کلسیم، منیزیوم و روی را توسط بدن کاهش دهد.

اگر شما ورزشکار هستید و از مکمل های حاوی فسفات استفاده می کنید، باید دقت کنید که از این مکمل ها فقط باید به صورت گاه گاهی استفاده کنید.

متخصصین تغذیه یک میزان مساوی از کلسیم و فسفر را در رژیم غذایی توصیه می کنند، اما رژیم غذایی تیپیک آمریکایی حاوی کلسیم کم و فسفر زیاد (میزان فسفر ۲ تا ۴ برابر کلسیم) است. علت این امر بسیار ساده است.

گوشت قرمز و مرغ و بوقلمون حاوی فسفر به میزان ۱۰ تا ۲۰ برابر میزان کلسیم آن است، و آشامیدنی های حاوی کربنات مانند “کولا” حدود ۵۰۰ میلی گرم فسفر در هر بار مصرف دارد.

وقتی در سیستم شما فسفر بیشتر از کلسیم باشد، بدن کلسیم ذخیره شده داخل استخوانها را برداشت می کند تا عملکر طبیعی بدن انجام شود. این امر منجر به کاهش تودهٔ استخوانی و در نتیجه شکنندگی استخوان و یا مشکلات لثه و دندانها میشود. پایین بودن نسبت کلسیم به فسفر همچنین باعث افزایش خطر فشار خون بالا و سرطان کولورکتال میشود.

یک تعادل مناسب بین کلسیم و فسفر رژیم غذایی می تواند باعث کاهش استرس، کاهش خطر پوکی استخوان و بهبود علایم آرتروز و دیگر مشکلاتی شود که مرتبط با توانایی بدن در استفاده از کلسیم است.

عوارض مصرف بیش از اندازه فسفر

از مصرف بیش از اندازه فسفر مسمومیتی دیده نشده است ولی در صورتی که مصرف فسفر خیلی بیش از کلسیم باشد مثلاً فرد عادت به خوردن گوشت زیاد و لبنیات کم داشته باشد، حالتی در فرد بوجود می آید که به آن هیپرپاراتیروئیدیسم ثانویه گویند که موجب افزایش گردش املاح در استخوان شده و محتوی کلسیم استخوان را کاهش می دهد . از این رو به کسانی که سرخود رژیم لاغری  می گیرند و فقط غذایشان گوشت گوسفند یا گوشت مرغ  پخته است یا کسانی که رژیم غذایی نامتعادلی دارند توصیه می شود مراقب استخوان هایشان باشند که این رژیم نادرست شکستگی های دوران پیری را در پی دارد.

 

برای دیدن مطالب بیشتر در مورد این موضوع به قسمت مطالب مربوط به تغذیه و فسفر در سایت سلامت گو با موضوعات تغذیه، درمان بیماری، زیبایی، تناسب اندام و زندگی سالم و خواص مواد غذایی مراجعه کنید.

در ادامه بخوانید: خواص عدس برای سلامتی بدن

اینجانب فرشاد سلیمانی مهندس رشته فناوری اطلاعات، متخصص در زمینه سئو و بهینه سازی وبسایت هستم.

ثبت نظر

گذاشتن باسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

مطالب بیشتر در تغذیه

سرخط مطالب

درمان ریزش مو با قرص اکوفن

درمان

درمان ریزش مو با قرص اکوفن

نویسنده 21 ژوئن, 2018
چه ویتامینی برای ریزش مو خوب است

تغذیه

چه ویتامینی برای ریزش مو خوب است؟

نویسنده 20 ژوئن, 2018
قرص فیناستراید برای ریزش مو

درمان

مصرف قرص فیناستراید برای ریزش مو

نویسنده 19 ژوئن, 2018
هزینه عمل اسلیو معده

درمان

هزینه عمل اسلیو معده چقدر است؟

نویسنده 18 ژوئن, 2018
تاثیر قرص لووتیروکسین بر ریزش مو
چگونه روغن خراطین اصل را بشناسیم

زیبایی

چگونه روغن خراطین اصل را بشناسیم

نویسنده 15 ژوئن, 2018
عنبر نسارا برای چسبندگی رحم
شنبلیله برای چسبندگی رحم
روغن چریش برای مو

زیبایی

خواص روغن چریش برای مو

نویسنده 27 می, 2018
روغن زیتون برای مو

زیبایی

5 خاصیت روغن زیتون برای مو

نویسنده 26 می, 2018
آب لیمو برای رشد مو
استفاده از روغن کرچک برای مو
روغن سیاه دانه برای مو
روغن شترمرغ برای مو
دلایل رایج ریزش مو

زیبایی

دلایل رایج ریزش مو

نویسنده 22 می, 2018
از بین بردن موهای سفید
بیماری های کلیوی

درمان

بیماری های کلیوی: دلایل و علائم

نویسنده 6 مارس, 2018
خواص هندوانه زرد

تغذیه

خواص هندوانه زرد برای سلامتی

نویسنده 5 مارس, 2018
کالری آناناس

تغذیه

کالری آناناس چقدر می باشد؟

نویسنده 4 مارس, 2018
قند موجود در آناناس

تغذیه

قند موجود در آناناس چقدر است؟

نویسنده 3 مارس, 2018
بالا