ارتباط با ما

خواص حنا برای سلامت مو

خواص حنا

تغذیه

خواص حنا برای سلامت مو

اکثر افراد حنا را با رنگ قرمز مایل به قهوه ای برای رنگ مو مرتبط می دانند.

خواص حنا شامل توانایی آن در از بین بردن سردرد، سم زدایی بدن، بهبود سلامت ناخن، محافظت از پوست، افزایش سلامت مو، خنک کردن بدن، کاهش التهاب و بهبود سرعت می باشد.

حنا چیست؟

کلمه حنا توسط افراد مختلف در سراسر جهان به اشکال مختلفی درک می شود. اکثر افراد احتمالا حنا را با رنگ قرمز مایل به قهوه ای برای رنگ مو که به طور سنتی در فرهنگ های شرقی مورد استفاده قرار می گیرد، مرتبط می دانند، اما این نام در مورد گیاه گلداری که از رنگ آن استفاده می شود هم صدق است. به عنوان تنها گونه از نوع “Lawsonia”، حنا نام های مختلفی در سراسر جهان دارد، از جمله “هینا” و “برگنو مصر”، اما همه آنها توصیف همان گیاه قابل توجه حنا است که دارای نام علمی “Lawonia inermis” است.

شما می توانید یک گیاه حنا را با گل های سفید یا صورتی کوچک و همچنین میوه های کوچک آن برداشت کنید. حنا دارای طیف وسیعی است و دارای انواع مختلفی می باشد که به صورت های مختلف از جمله، رنگ، عصاره های مایع، و ضماد و مرحم زخم مورد استفاده قرار می گیرد و از ترکیب پوست، دانه ها و یا برگ ها بدست می آید. این تطبیق پذیری، حنا را عنصری بسیار مهیج در داروهای سنتی، به خصوص در درمان آیورودا می کند.

روغن حنا، پوست و دانه هایش دارای رایجترین خواص دارویی هستند و غلظت بالای مواد شیمیایی و مواد مغذی در گیاه حنا باعث افزایش اثرات ضد التهابی، کاهش فشار خون، مقابله با باکتری ها، افزایش اثرات منقبض کنندگی و همچنین افزایش اثرات ضد ویروسی می شود. در حال حاضر حنا به عنوان یک گیاه درمانی به طور گسترده در غرب مورد استفاده قرار می گیرد، در صورتیکه از آن برای هزاران سال در فرهنگ های شرقی استفاده میشده است و محبوبیت آن هر روز بیشتر می شود. حال، نگاهی عمیق تر به خواص حنا برای مراقبت از سلامت بخصوص سلامت پوست و مو می اندازیم.

خواص حنا

خواص حنا برای رنگ کردن مو

گرچه اکثر افراد حنا را بر روی موهایشان می گذارند تا آن ها را رنگ کنند اما حنا در واقع نقش های زیادی را در این قسمت از بدن ما ایفا می کند. حنا می تواند استحکام مو را افزایش دهد و بنابراین رنگ ایمنی و بدون ضرری را به طور دائمی بر روی موها ایجاد می کند که بر روی سلامتی فولیکول های ما تاثیر منفی نمی گذارد.

سلامت مو

حنا به حفظ و مراقبت از سلامت مو کمک زیادی می کند. حنا در پرپشتی مو، جلوگیری از شکستن مو و افزایش درخشش ظاهری آن موثر است. این گیاه همچنین مانع از شوره سر می شود.

کاهش ریزش مو

افرادی که از ریزش مو یا طاسی رنج می برند، می توانند از حنا برای جلوگیری از ریزش مو استفاده کنند. به این ترتیب که ابتدا مخلوط سنتی آب حنا یا روغن حنا را که شبیه کشک می باشد تهیه می کنند و سپس این مخلوط را به موهای خود می زنند. این کار باعث افزایش تاثیر درمان ریزش مو می شود.

بهبود کیفیت ناخن

افراد اغلب حفظ سلامت ناخن های خود را فراموش می کنند، اما پوست و فضای زیر ناخن ها، از مکان های اصلی برای جمع شدن عفونت و حضور باکتری ها هستند. بنابراین، از بین بردن این عفونت ها و باکتری های موجود زیر ناخن با استفاده از حنا یک انتخاب عاقلانه است. نوشیدن آبی که در آن برگ حنا ریخته شده است به جلوگیری از ترک خوردگی ناخن کمک می کند و همچنین التهاب را کاهش می دهد. همچنین قرار دادن ضماد یا مرحمی از حنا به طور مستقیم به روی ناخن می تواند ناخن را از تحریک، درد و عفونت پاکسازی کند.

خواص ضد پیری حنا

گرچه ظرفیت آنتی اکسیدانی حنا به طور گسترده ای مورد مطالعه قرار نگرفته است، اما اثبات شده است که روغن حنا دارای خواص مرطوب کنندگی می باشد، که برخی از مردم از آن بر روی پوست به منظور کاهش نشانه های پیری و چین و چروک، و همچنین از بردن بردن ظاهر ناخوشایند زخم ها و سایر لکه ها استفاده می کنند. روغن حنا دارای خواص ضد ویروسی و ضد باکتریایی می باشد که می تواند از بزرگترین عضو بدن یعنی پوست محافظت کند.

خواص حنا برای التیام زخم

یکی از قابل توجه ترین استفاده های حنا برای محافظت از پوست در برابر عفونت ها و از بین بردن التهاب است. حنا برای درمان سوختگی ها، زخم ها و خراش ها در طی نسل ها به کار رفته است زیرا نه تنها به دلیل اینکه می تواند یک لایه محافظ علیه پاتوژن ها و مواد خارجی ایجاد کند بلکه دارای توانایی های خنک کنندگی طبیعی بدن است که باعث برطرف شدن گرمای پوست می شود. مانند ژل آلوئه حنا نیز برای درمان آفتاب سوختگی بسیار مفید است.

درمان تب

طبق سنت های آیورودا، حنا می تواند تب را کاهش دهد. هنگامی که افراد مبتلا به تب بسیار زیاد به عنوان یک علامت ثانویه از یک بیماری دیگر رنج می برند، افزایش دما در سراسر بدن می تواند برای عملکرد ارگان ها و فرایندهای متابولیکی خطرناک باشد. در این حالت پایین آوردن دمای کلی بدن ضروری است، و حنا می تواند این کار را از دو طریق انجام دهد که یکی شامل عرق کردن و به طور موثر “شکستن” تب و دیگری خنک کردن بدن و فراهم کردن شرایط تسکین و قطع تب می باشد.

تسکین سردرد

آب گیاه حنا مفید به نظر نمی رسد، اما در واقع، آب حنا می تواند به طور مستقیم به پوست نفوذ کند و باعث کاهش سریع سردرد شود. اثرات ضد التهابی ترکیبات موجود در حنا به کاهش تنش و ترویج جریان خون سالم در مویرگ ها کمک می کند که علت شایع سردردها و میگرن است.

خواص ضد التهابی حنا

در حقیقت همانند راه حل سر درد که در بالا ذکر شد، روغن حنا به صورت موضعی برای درد آرتریتی و روماتیسمی استفاده می شود. با افزایش سن در افراد، مفاصل دچار درد می شوند زیرا غضروف و عضله فرسوده می شوند. این می تواند باعث التهاب دردناک در بسیاری از قسمت های مختلف بدن شود. با مالیدن روغن حنا در مناطق التهابی یا آسیب دیده می توانید از داشتن مفاصلی سالم برخوردار باشید و حفظ یک زندگی فعال و شاد را تضمین کنید.

خواص حنا در رفع مشکلات کم خوابی

خواص روغن حنا به طور مستقیم به کاهش برخی اختلالات خواب مرتبط است، بنابراین اگر شما از بی خوابی یا بی حوصلگی مزمن رنج می برید، اضافه کردن کمی روغن حنا به رژیم گیاهی شما می تواند شما را به یک برنامه منظم و آرام بخش برساند و بتوانید خوابی راحت همراه با  آرامش ذهنی و بدنی داشته باشید. روغن حنا را در حالتی که آرامش دارید قبل از خواب بخورید.

سم زدایی از بدن

با خیساندن پوست یا برگ گیاه حنا در آب و پس از مصرف مایع حاصل از آن، سلامت طحال و کبد خودتان را تضمین کنید. کبد یک عضو حیاتی برای محافظت از بدن است و کمک می کند تا سموم موجود در بدن از بین بروند و از بدن خارج شوند. با بهینه سازی عملکرد کبد و اطمینان از سلامت آن، می توانید از بسیاری از مشکلاتی که برای سلامتی بدن بوجود می آید جلوگیری کنید.

تنظیم فشار خون

یکی از مهمترین اثرات حنا بر روی سلامت بدن، به عنوان یک گیاه که خیلی از افراد از آن آگاه نیستند فراهم کردن شرایط مناسب برای داشتن قلبی سالم است. اگر آب و یا دانه های حنا را مصرف کنید، می توانید از اثرات آن در بهبود سلامت سیستم قلبی عروقی لذت ببرید و به طور موثر باعث کاهش فشار خون می شود. همچنین حنا می تواند با جلوگیری از ایجاد پلاک و پلاکت در قلب و عروق، باعث جلوگیری از حملات قلبی و سکته مغزی شود.

موارد منع مصرف حنا

اکثر انواع حنا کاملا بی خطر و غیر سمی هستند، اما حنای سیاه دارای پتانسیل آلرژیک است، که در بعضی از افراد با ناراحتی های پوستی و ناراحتی های داخلی همراه است. قبل از اضافه کردن هر گونه داروی گیاهی به رژیم غذایی خود، بهتر است با پزشک متخصص مشورت کنید. همچنین، رنگ موهایی که ادعا می شود حاوی حنا می باشند در بعضی محصولات شامل مواد شیمیایی دیگری است که باعث می شود کسانی که پوست حساسی دارند دچار مشکل شوند، بنابراین در انتخاب رنگ مو دقت کنید.

 

برای دیدن مطالب بیشتر در مورد این موضوع به قسمت مطالب مربوط به تغذیه و حنا در سایت سلامت گو با موضوعات تغذیه، درمان بیماری، زیبایی، تناسب اندام و زندگی سالم و خواص مواد غذایی مراجعه کنید.

اینجانب فرشاد سلیمانی مهندس رشته فناوری اطلاعات، متخصص در زمینه سئو و بهینه سازی وبسایت هستم.

ثبت نظر

گذاشتن باسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

مطالب بیشتر در تغذیه

سرخط مطالب

چه ویتامینی برای ریزش مو خوب است

تغذیه

چه ویتامینی برای ریزش مو خوب است؟

نویسنده 20 ژوئن, 2018
قرص فیناستراید برای ریزش مو

درمان

مصرف قرص فیناستراید برای ریزش مو

نویسنده 19 ژوئن, 2018
هزینه عمل اسلیو معده

درمان

هزینه عمل اسلیو معده چقدر است؟

نویسنده 18 ژوئن, 2018
تاثیر قرص لووتیروکسین بر ریزش مو
چگونه روغن خراطین اصل را بشناسیم

زیبایی

چگونه روغن خراطین اصل را بشناسیم

نویسنده 15 ژوئن, 2018
عنبر نسارا برای چسبندگی رحم
شنبلیله برای چسبندگی رحم
روغن چریش برای مو

زیبایی

خواص روغن چریش برای مو

نویسنده 27 می, 2018
روغن زیتون برای مو

زیبایی

5 خاصیت روغن زیتون برای مو

نویسنده 26 می, 2018
آب لیمو برای رشد مو
استفاده از روغن کرچک برای مو
روغن سیاه دانه برای مو
روغن شترمرغ برای مو
دلایل رایج ریزش مو

زیبایی

دلایل رایج ریزش مو

نویسنده 22 می, 2018
از بین بردن موهای سفید
بیماری های کلیوی

درمان

بیماری های کلیوی: دلایل و علائم

نویسنده 6 مارس, 2018
خواص هندوانه زرد

تغذیه

خواص هندوانه زرد برای سلامتی

نویسنده 5 مارس, 2018
کالری آناناس

تغذیه

کالری آناناس چقدر می باشد؟

نویسنده 4 مارس, 2018
قند موجود در آناناس

تغذیه

قند موجود در آناناس چقدر است؟

نویسنده 3 مارس, 2018
خواص انبه خشک

تغذیه

خواص انبه خشک برای سلامتی

نویسنده 2 مارس, 2018
بالا