ارتباط با ما

خواص حنا برای سلامت مو

خواص حنا

تغذیه

خواص حنا برای سلامت مو

اکثر افراد حنا را با رنگ قرمز مایل به قهوه ای برای رنگ مو مرتبط می دانند.

خواص حنا برای سلامتی بدن

خواص حنا شامل توانایی آن در از بین بردن سردرد، سم زدایی بدن، بهبود سلامت ناخن، محافظت از پوست، افزایش سلامت مو، خنک کردن بدن، کاهش التهاب و بهبود سرعت می باشد.

حنا چیست؟

کلمه حنا توسط افراد مختلف در سراسر جهان به اشکال مختلفی درک می شود. اکثر افراد احتمالا حنا را با رنگ قرمز مایل به قهوه ای برای رنگ مو که به طور سنتی در فرهنگ های شرقی مورد استفاده قرار می گیرد، مرتبط می دانند، اما این نام در مورد گیاه گلداری که از رنگ آن استفاده می شود هم صدق است. به عنوان تنها گونه از نوع “Lawsonia”، حنا نام های مختلفی در سراسر جهان دارد، از جمله “هینا” و “برگنو مصر”، اما همه آنها توصیف همان گیاه قابل توجه حنا است که دارای نام علمی “Lawonia inermis” است.

شما می توانید یک گیاه حنا را با گل های سفید یا صورتی کوچک و همچنین میوه های کوچک آن برداشت کنید. حنا دارای طیف وسیعی است و دارای انواع مختلفی می باشد که به صورت های مختلف از جمله، رنگ، عصاره های مایع، و ضماد و مرحم زخم مورد استفاده قرار می گیرد و از ترکیب پوست، دانه ها و یا برگ ها بدست می آید. این تطبیق پذیری، حنا را عنصری بسیار مهیج در داروهای سنتی، به خصوص در درمان آیورودا می کند.

روغن حنا، پوست و دانه هایش دارای رایجترین خواص دارویی هستند و غلظت بالای مواد شیمیایی و مواد مغذی در گیاه حنا باعث افزایش اثرات ضد التهابی، کاهش فشار خون، مقابله با باکتری ها، افزایش اثرات منقبض کنندگی و همچنین افزایش اثرات ضد ویروسی می شود. در حال حاضر حنا به عنوان یک گیاه درمانی به طور گسترده در غرب مورد استفاده قرار می گیرد، در صورتیکه از آن برای هزاران سال در فرهنگ های شرقی استفاده میشده است و محبوبیت آن هر روز بیشتر می شود. حال، نگاهی عمیق تر به خواص حنا برای مراقبت از سلامت بخصوص سلامت پوست و مو می اندازیم.

خواص حنا برای رنگ کردن مو

گرچه اکثر افراد حنا را بر روی موهایشان می گذارند تا آن ها را رنگ کنند اما حنا در واقع نقش های زیادی را در این قسمت از بدن ما ایفا می کند. حنا می تواند استحکام مو را افزایش دهد و بنابراین رنگ ایمنی و بدون ضرری را به طور دائمی بر روی موها ایجاد می کند که بر روی سلامتی فولیکول های ما تاثیر منفی نمی گذارد.

خواص حنا برای سلامت مو

حنا به حفظ و مراقبت از سلامت مو کمک زیادی می کند. حنا در پرپشتی مو، جلوگیری از شکستن مو و افزایش درخشش ظاهری آن موثر است. این گیاه همچنین مانع از شوره سر می شود.

خواص حنا در کاهش ریزش مو

افرادی که از ریزش مو یا طاسی رنج می برند، می توانند از حنا برای جلوگیری از ریزش مو استفاده کنند. به این ترتیب که ابتدا مخلوط سنتی آب حنا یا روغن حنا را که شبیه کشک می باشد تهیه می کنند و سپس این مخلوط را به موهای خود می زنند. این کار باعث افزایش تاثیر درمان ریزش مو می شود.

خواص حنا در بهبود کیفیت ناخن

افراد اغلب حفظ سلامت ناخن های خود را فراموش می کنند، اما پوست و فضای زیر ناخن ها، از مکان های اصلی برای جمع شدن عفونت و حضور باکتری ها هستند. بنابراین، از بین بردن این عفونت ها و باکتری های موجود زیر ناخن با استفاده از حنا یک انتخاب عاقلانه است. نوشیدن آبی که در آن برگ حنا ریخته شده است به جلوگیری از ترک خوردگی ناخن کمک می کند و همچنین التهاب را کاهش می دهد. همچنین قرار دادن ضماد یا مرحمی از حنا به طور مستقیم به روی ناخن می تواند ناخن را از تحریک، درد و عفونت پاکسازی کند.

خواص ضد پیری حنا

گرچه ظرفیت آنتی اکسیدانی حنا به طور گسترده ای مورد مطالعه قرار نگرفته است، اما اثبات شده است که روغن حنا دارای خواص مرطوب کنندگی می باشد، که برخی از مردم از آن بر روی پوست به منظور کاهش نشانه های پیری و چین و چروک، و همچنین از بردن بردن ظاهر ناخوشایند زخم ها و سایر لکه ها استفاده می کنند. روغن حنا دارای خواص ضد ویروسی و ضد باکتریایی می باشد که می تواند از بزرگترین عضو بدن یعنی پوست محافظت کند.

خواص حنا برای التیام زخم

یکی از قابل توجه ترین استفاده های حنا برای محافظت از پوست در برابر عفونت ها و از بین بردن التهاب است. حنا برای درمان سوختگی ها، زخم ها و خراش ها در طی نسل ها به کار رفته است زیرا نه تنها به دلیل اینکه می تواند یک لایه محافظ علیه پاتوژن ها و مواد خارجی ایجاد کند بلکه دارای توانایی های خنک کنندگی طبیعی بدن است که باعث برطرف شدن گرمای پوست می شود. مانند ژل آلوئه حنا نیز برای درمان آفتاب سوختگی بسیار مفید است.

خواص حنا برای درمان تب

طبق سنت های آیورودا، حنا می تواند تب را کاهش دهد. هنگامی که افراد مبتلا به تب بسیار زیاد به عنوان یک علامت ثانویه از یک بیماری دیگر رنج می برند، افزایش دما در سراسر بدن می تواند برای عملکرد ارگان ها و فرایندهای متابولیکی خطرناک باشد. در این حالت پایین آوردن دمای کلی بدن ضروری است، و حنا می تواند این کار را از دو طریق انجام دهد که یکی شامل عرق کردن و به طور موثر “شکستن” تب و دیگری خنک کردن بدن و فراهم کردن شرایط تسکین و قطع تب می باشد.

خواص حنا برای تسکین سردرد

آب گیاه حنا مفید به نظر نمی رسد، اما در واقع، آب حنا می تواند به طور مستقیم به پوست نفوذ کند و باعث کاهش سریع سردرد شود. اثرات ضد التهابی ترکیبات موجود در حنا به کاهش تنش و ترویج جریان خون سالم در مویرگ ها کمک می کند که علت شایع سردردها و میگرن است.

خواص ضد التهابی حنا

در حقیقت همانند راه حل سر درد که در بالا ذکر شد، روغن حنا به صورت موضعی برای درد آرتریتی و روماتیسمی استفاده می شود. با افزایش سن در افراد، مفاصل دچار درد می شوند زیرا غضروف و عضله فرسوده می شوند. این می تواند باعث التهاب دردناک در بسیاری از قسمت های مختلف بدن شود. با مالیدن روغن حنا در مناطق التهابی یا آسیب دیده می توانید از داشتن مفاصلی سالم برخوردار باشید و حفظ یک زندگی فعال و شاد را تضمین کنید.

خواص حنا در رفع مشکلات کم خوابی

خواص روغن حنا به طور مستقیم به کاهش برخی اختلالات خواب مرتبط است، بنابراین اگر شما از بی خوابی یا بی حوصلگی مزمن رنج می برید، اضافه کردن کمی روغن حنا به رژیم گیاهی شما می تواند شما را به یک برنامه منظم و آرام بخش برساند و بتوانید خوابی راحت همراه با  آرامش ذهنی و بدنی داشته باشید. روغن حنا را در حالتی که آرامش دارید قبل از خواب بخورید.

خواص حنا در سم زدایی از بدن

با خیساندن پوست یا برگ گیاه حنا در آب و پس از مصرف مایع حاصل از آن، سلامت طحال و کبد خودتان را تضمین کنید. کبد یک عضو حیاتی برای محافظت از بدن است و کمک می کند تا سموم موجود در بدن از بین بروند و از بدن خارج شوند. با بهینه سازی عملکرد کبد و اطمینان از سلامت آن، می توانید از بسیاری از مشکلاتی که برای سلامتی بدن بوجود می آید جلوگیری کنید.

خواص حنا برای تنظیم فشار خون

یکی از مهمترین اثرات حنا بر روی سلامت بدن، به عنوان یک گیاه که خیلی از افراد از آن آگاه نیستند فراهم کردن شرایط مناسب برای داشتن قلبی سالم است. اگر آب و یا دانه های حنا را مصرف کنید، می توانید از اثرات آن در بهبود سلامت سیستم قلبی عروقی لذت ببرید و به طور موثر باعث کاهش فشار خون می شود. همچنین حنا می تواند با جلوگیری از ایجاد پلاک و پلاکت در قلب و عروق، باعث جلوگیری از حملات قلبی و سکته مغزی شود.

موارد منع مصرف حنا

اکثر انواع حنا کاملا بی خطر و غیر سمی هستند، اما حنای سیاه دارای پتانسیل آلرژیک است، که در بعضی از افراد با ناراحتی های پوستی و ناراحتی های داخلی همراه است. قبل از اضافه کردن هر گونه داروی گیاهی به رژیم غذایی خود، بهتر است با پزشک متخصص مشورت کنید. همچنین، رنگ موهایی که ادعا می شود حاوی حنا می باشند در بعضی محصولات شامل مواد شیمیایی دیگری است که باعث می شود کسانی که پوست حساسی دارند دچار مشکل شوند، بنابراین در انتخاب رنگ مو دقت کنید.

 

برای دیدن مطالب بیشتر در مورد این موضوع به قسمت مطالب مربوط به تغذیه و حنا در سایت سلامت گو با موضوعات تغذیه، درمان بیماری، زیبایی، تناسب اندام و زندگی سالم و خواص مواد غذایی مراجعه کنید.

اینجانب فرشاد سلیمانی مهندس رشته فناوری اطلاعات، متخصص در زمینه سئو و بهینه سازی وبسایت هستم.

ثبت نظر

گذاشتن باسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب بیشتر در تغذیه

سرخط مطالب

از بین بردن موهای سفید
بیماری های کلیوی

درمان

بیماری های کلیوی: دلایل و علائم

نویسنده 6 مارس, 2018
خواص هندوانه زرد

تغذیه

خواص هندوانه زرد برای سلامتی

نویسنده 5 مارس, 2018
کالری آناناس

تغذیه

کالری آناناس چقدر می باشد؟

نویسنده 4 مارس, 2018
قند موجود در آناناس

تغذیه

قند موجود در آناناس چقدر است؟

نویسنده 3 مارس, 2018
خواص انبه خشک

تغذیه

خواص انبه خشک برای سلامتی

نویسنده 2 مارس, 2018
خواص انبه آفریقایی

تغذیه

خواص انبه آفریقایی برای سلامتی

نویسنده 1 مارس, 2018
خواص برگ تمشک قرمز

تغذیه

خواص برگ تمشک قرمز برای سلامتی

نویسنده 28 فوریه, 2018
خواص بروملین

تغذیه

خواص بروملین برای سلامتی

نویسنده 27 فوریه, 2018
خواص کره کاکائو

تغذیه

خواص کره کاکائو برای سلامتی

نویسنده 26 فوریه, 2018
خواص آنزیم پاپایا

تغذیه

خواص آنزیم پاپایا برای سلامتی

نویسنده 25 فوریه, 2018
خواص برگ پاپایا

تغذیه

خواص برگ پاپایا برای سلامتی

نویسنده 24 فوریه, 2018
خواص فلفل سیاه

تغذیه

خواص فلفل سیاه برای سلامتی

نویسنده 22 فوریه, 2018
خواص روغن پالم

تغذیه

خواص روغن پالم برای سلامتی

نویسنده 21 فوریه, 2018
خواص روغن بادام زمینی

تغذیه

خواص روغن بادام زمینی برای سلامتی

نویسنده 20 فوریه, 2018
خوردن سیب زمینی خام

تغذیه

خوردن سیب زمینی خام و اثرات آن

نویسنده 19 فوریه, 2018
ویتامین ها برای حفظ سلامت پوست

تغذیه

ویتامین های مفید برای پوست

نویسنده 18 فوریه, 2018
خواص تمپه

تغذیه

خواص تمپه برای سلامتی

نویسنده 17 فوریه, 2018
خواص روغن جعفری

تغذیه

خواص روغن جعفری برای سلامتی

نویسنده 15 فوریه, 2018
خواص چای موز

تغذیه

خواص چای موز برای سلامتی

نویسنده 14 فوریه, 2018
بالا