ارتباط با ما

سیترولین: خواص و منابع غذایی

سیترولین

تغذیه

سیترولین: خواص و منابع غذایی

اگر شما از بعضی مشکلات سلامت و بیماری خاصی رنج می برید استفاده از مکمل سیترولین می تواند برای شما ضروری باشد.

سیترولین: خواص و منابع غذایی

اگر شما از بعضی مشکلات سلامت و بیماری خاصی رنج می برید ممکن است استفاده از مکمل سیترولین ضروری باشد، اما فهمیدن اثرات فیزیکی و خطرات احتمالی استفاده از آن قبل از مصرف آن بسیار مهم است.

سیترولین چیست؟

سیترولین یک اسید آمینه است که نقشی کلیدی در سلامت گردش خون و سوخت و ساز انرژی دارد و یکی از سه اسید آمینه درگیر در چرخه اوره است. این ماده بیش از یک قرن پیش کشف شد. ال سیترولین یک اسید آمینه غیر ضروری محسوب می شود و توسط بدن به ال آرژنین (اسید آمینه دیگر) و اکسید نیکروس تبدیل می شود. هر دوی این ترکیبات نقش حیاتی در بدن دارند، به خصوص در ارتباط با فشار خون، مسائل سیستم ایمنی و بیماری های قلبی.

برخی افراد مکمل های سیترولین را به مکمل های آرژنین ترجیح دهند، زیرا سابقه استفاده از آن نشان می دهد که سطح پلاسمای آرژنین را برای مدت زمان طولانی تری حفظ می کند. اگر شما به دنبال سیترولین در فروشگاه های مواد غذایی سالم یا مکمل ها می گردید، ممکن است آن را با عنوان سیترولین مالات، که فرم شیمیایی این ماده است و به جای اسید آمینه خالص از آن استفاده می کنند در این فروشگاه ها پیدا کنید.

خواص سیترولین

خواص این اسید آمینه عبارتند از:

بهبود جریان خون

جلوگیری از بیماری های قلبی

کاهش درد عضلانی

درمان اختلال نعوظ

تقویت ایمنی

اجازه دهید در مورد جزییات این موارد در ادامه مطلب توضیحاتی ارائه دهیم.

جلوگیری از خستگی و درد عضلانی

مطالعات نشان داده است که با استفاده از این مکمل اسید آمینه به طور منظم قبل از تمرین می نه تنها توانید باعث کاهش خستگی و درد عضلات شوید، بلکه باعث بهبود تولید انرژی در بدن و افزایش بهره وری از طریق ورزش به شما می شود.

درمان اختلال نعوظ

هنگامی که افراد با فشار خون بالا مبارزه می کنند، ممکن است دچار عوارض ثانویه مانند اختلالات نعوظ و مشکلات باروری شوید. هنگام استفاده از مکمل های اسید آمینه، فشار خون می تواند کاهش یابد و گردش خون نیز بهبود می یابد، بنابراین علائم اختلال نعوظ را پاکسازی می کند و از بین می برد. همچنین در مورد مصرف این مکمل همزمان با دیگر داروهای مربوط به اختلال نعوظ مراقب باشید.

افزایش گردش خون

همانطور که ذکر شد، این اسید آمینه با سیستم گردش خون در ارتباط نزدیکی است و با بهبود گردش خون در سراسر بدن، قادر به کمک به اکسیژن به منابع ضروری از جمله سلول ها و عضلات است.

خواص سیترولین برای کنترل فشار خون

با بهینه سازی فرآیندهای غیر هوازی و هوازی بدن، این اسید آمینه می تواند به کنترل فشار خون کمک کند و باعث از بین بردن بسیاری از علائم فشار خون بالا می شود. این امر خطر ابتلا به آترواسکلروز، حمله قلبی و سکته را نیز کاهش می دهد.

خواص سیترولین برای فراهم کردن هورمون رشد

به منظور رشد بدن، شما به تولید مقدار مناسبی از HGH (هورمون رشد انسانی) نیاز دارید، که به همین منظور مقادیر زیادی آرژنین مورد نیاز است. سیترولین بعد از مصرف در بدن تبدیل به آرژنین می شود و این به این معنی است که سطح بالاتری از HGH در بدن تولید می شود و نتایج بهتری بخصوص برای بدنسازان به همراه دارد.

تقویت سیستم ایمنی

به هنگام انجام تمرینات سخت سیستم ایمنی بدن شما راحتتر وظایفش را انجام می دهد، اما مطالعات نشان داده اند که مکمل های ال سیترولین می توانند به حمایت و محافظت از سیستم ایمنی بدن کمک کنند.

درمان کم خونی سلولی

یکی از علائم اصلی کم خونی سلولهای داسی شکل، وجود میزان بسیار کمی از اکسید نیتریک در جریان خون است. هنگامی که سیترولین به آرژنین تبدیل می شود، آرژنین نیز باعث آزاد شدن اکسید نیتریک می شود و به درمان این بیماری کمک می کند.

منابع غذایی سیترولین

در حالی که برخی از افراد تمایل دارند تا از مکمل های سیترولین استفاده کنند، بهتر است بدانید که می توانید سطوح این اسید آمینه غیر ضروری را در بدن خود بصورت طبیعی و از طریق رژیم غذایی نیز افزایش دهید، از جمله مواد غذایی که سیترولین به مقدار زیاد در آن ها یافت می شود را در ادامه عنوان کرده ایم.

انار

گردو

اسفناج

خیار

سیر

پیاز

هندوانه

چغندر

منداب

مقدار مصرف سیترولین

اگر مصرف یک مکمل به شما توصیه می شود، دوز معمول استفاده از آن نباید اط بیش از ۵ گرم در یک روز تجاوز کند. اگر سیترولین مالات مصرف می کنید، نباید بیش از ۶ تا ۸ گرم در روز مصرف از آن مصرف کنید. با توجه به دستورالعمل های خاصی که در مورد زمان مصرف مكمل برای استفاده از حداكثر كارآیی در تمرین در نظر گرفته می شود، دوز مصرفی خود را از ۲۰ تا ۳۰ دقیقه قبل از تمرین می توانید شروع كنید.

مضرات سیترولین

ممکن است مصرف سیترولین با چند عارضه جانبی همراه باشد که می توانید شامل موارد زیر باشد.

ناراحتی معده

هیچ واکنش آلرژیکی به مکمل سیترولین وجود ندارد، اگرچه برخی از افراد ناراحتی معده را هنگام مصرف بیش از حد آن احساس می کنند.

تداخل دارویی

هنگامی که همراه با سایر داروها مصرف می شود، می تواند باعث تداخل دارویی و اثرات منفی باشد، به ویژه در مورد نیترات، داروهای ناتوانی جنسی و یا داروهای مرتبط با فشار خون.

بارداری و تغذیه با شیر مادر

با توجه به تاثیرات شدید آن بر بدن، زنان باردار و شیرده باید از مصرف این مکمل های سیترولین جلوگیری کنند و تنها باید از منابع غذایی طبیعی برای جذب آن به بدن استفاده کنند.

اینجانب فرشاد سلیمانی مهندس رشته فناوری اطلاعات، متخصص در زمینه سئو و بهینه سازی وبسایت هستم.

ثبت نظر

گذاشتن باسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب بیشتر در تغذیه

سرخط مطالب

خواص فلفل سیاه

تغذیه

خواص فلفل سیاه برای سلامتی

نویسنده ۳ اسفند, ۱۳۹۶
خواص روغن پالم

تغذیه

خواص روغن پالم برای سلامتی

نویسنده ۲ اسفند, ۱۳۹۶
خواص روغن بادام زمینی

تغذیه

خواص روغن بادام زمینی برای سلامتی

نویسنده ۱ اسفند, ۱۳۹۶
خوردن سیب زمینی خام

تغذیه

خوردن سیب زمینی خام و اثرات آن

نویسنده ۳۰ بهمن, ۱۳۹۶
ویتامین ها برای حفظ سلامت پوست

تغذیه

ویتامین های مفید برای پوست

نویسنده ۲۹ بهمن, ۱۳۹۶
بالا