ارتباط با ما

خواص کافئین برای سلامتی بدن

خواص کافئین

تغذیه

خواص کافئین برای سلامتی بدن

خواص کافئین برای تقویت حافظه، جلوگیری از سرطان، تقویت عضلات، جلوگیری از آلزایمر و جذب انرژی بسیار مفید است.

خواص کافئین برای سلامتی بدن

خواص کافئین برای تقویت حافظه، جلوگیری از سرطان، تقویت عضلات، جلوگیری از آلزایمر و جذب انرژی بسیار مفید می باشد. مصرف کافئین به اندازه منطقی و متعادل، آثار مفید بسیاری بر سلامتی دارد. اما این ماده هنوز تمام رازهای خود را بر ملا نساخته است، برخی داده‌های علمی این فرضیه را به ذهن متبادر می‌کنند که کافئین می‌تواند تأثیرات مثبتی بر برخی بیماری‌های شدید، نظیر پارکینسون و صرع داشته باشد.

محصولات کافئینی، مانند قهوه، کاکائو و چای، سرشار از آنتی اکسیدان هستند، که از پیری زودرس و حتی سرطان پیشگیری می‌کنند. این محصولات همچنین غنی از اسیدهای چرب و برخی ویتامین‌ها نیز می‌باشند. تمام این ترکیب‌ها بدن شما را سالم نگاه خواهد داشت.

درباره کافئین

کافئین معمولا به ‌صورت قهوه یا چای مصرف می ‌شود و رایج‌ ترین ماده ی روان گردان در ممالک غربی است. در برخی نقاط جهان، مصرف کافئین کاملاً با رسوم فرهنگی روزمره ادغام شده است، مانند: وقت قهوه‌ در آمریکا یا زمان چای در انگلستان. از آنجا که مصرف کافئین تا این حد فراگیر است و مقبولیت وسیعی هم دارد، ممکن است، اختلالات مربوط به مصرف کافئین نادیده گرفته شود. کافئین در انواعی از نوشابه‌ها، غذاها و داروهای گوناگون نسخه شده و نشده، وجود دارد.

این ماده یک محرک روانی است. نیمه عمر کافئین در بدن انسان ۳ تا ۱۰ ساعت است و زمان رسیدن به اوج غلظت، ۳۰ تا ۶۰ دقیقه است. کافئین به آسانی به مغز می ‌رسد و باعث فعال شدن گیرنده‌هایی در مغز می ‌شود. نتیجه ی نهایی این فعالیت، افزایش برخی مواد شیمیایی در مغز است.

یک فنجان قهوه به‌ طور معمول ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلی‌ گرم کافئین دارد. چای حدود یک سوم این مقدار، کافئین دارد. بسیاری از داروهای بدون نسخه حاوی یک سوم تا نصف کافئین موجود در یک فنجان قهوه هستند. برخی داروهای ضد میگرن و محرک‌های بدون نسخه حتی بیش از یک فنجان قهوه کافئین دارند. در کاکائو، شکلات و نوشابه‌های گازدار نیز مقادیر قابل توجهی کافئین موجود است و مقدار آن در حدی است که می ‌تواند به ایجاد برخی نشانه‌های مسمومیت کافئین در بچه‌های کوچک منجر شود.

منابع کافئین

برخی از منابع معمول کافئین عبارتند از: قهوه ی تازه دم، قهوه ی فوری، چای (دم‌کرده یا کیسه‌ای)، کاکائو، شکلات، نوشابه‌های گازدار مثل کوکا و برخی داروها.

خواص کافئین و احتیاط در مصرف آن

اگر شما هم برای بیدار شدن از خواب و شروع یک روز کاری، به مصرف کافئین احتیاج دارید و آن را تنها راه حل می دانید، بدانید که شما تنها فردی نیستید که این عادت را دارد.

کافئین باعث کاهش خستگی شده، هوشیاری و بیداری را افزایش می دهد و تمرکز را نیز بهبود می بخشد اما همان طور که مصرف کافی آن فوایدی در بر دارد، افراط در مصرف آن می تواند مشکلاتی را نیز ایجاد کند

استفاده بیش از اندازه از این ماده جان افراد را به خطر انداخته و برای مدت زمان بسیار طولانی این ماده از بدن شخص دفع نخواهد شد.

خواص کافئین برای کبد

کافئین، هنگامی که به صورت خالص و تصفیه شده مصرف می شود، کبد و روده شما را پاکسازی می کند. کافئین می تواند اثرات منفی کبد چرب را در افرادی که از بیماری کبد چرب رنج می برند، کاهش دهد.

خواص کافئین برای کاهش خطر ابتلا به دیابت

مصرف 5 فنجان قهوه در روز می تواند خطر ابتلا به دیابت را کاهش دهد. این در درجه اول به دلیل وجود سطح بالایی از آنتی اکسیدان های ضد دیابت در کافئین می باشد. خوردن قهوه روزانه بدون قند باعث کاهش احتمال خطر ابتلا به دیابت نوع 2 می شود.

خواص کافئین در تقویت مغز شما

خواص کافئین برای مغز شما مفید می باشد. کافئین موجب آزادسازی دوپامین، که مسئولیت فعالیت های شیمیایی مغز را بر عهده دارد می شود و این ماده باعث تحریک ناحیه خاکستری مغز می شود. این قسمت از مغز مسئولیت هوشیاری، حل مسئله و فشارهای عصبی را بر عهده دارد، در نتیجه مغز شما فعالتر و دقیقتر می شود. پس سعی کنید صبح خود را نوشیدن یک فنجان قهوه آغاز کنید. این به شما کمک می کند تا در تمام طول روز هوشیار باشید.

افرادی که چهار فنجان نوشیدنی کافئین مصرف می کنند 50 درصد کمتر از دیگران دچار بیماری پارکینسون می شوند. این موضوع به این دلیل است که کافئین مولکولهای دوپامین را فعال می کند. همچنین آدنوزین را بلاک می کند که می تواند باعث ایجاد آمیلوئید بتا که پلاک سمی مغز است می شود که موجب بیماری آلزایمر می شود.

خواص کافئین در بهبود سلامت قلبی عروقی

چند فنجان قهوه در روز می تواند به شما یک قلب سالم هدیه کند. مصرف نوشیدنی های غیر معمول می تواند باعث افزایش فشار خون شود. درحالیکه مصرف قهوه برای سلامت قلب بسیار مفید می باشد.

مردانی که 4 فنجان قهوه به طور روزانه مصرف می کنند کمتر به بیماری های قلبی مبتلا می شوند. یافته ها نشان می دهد که قهوه نوشیدن 22 درصد خطر سکته را کاهش می دهد. بنابراین سعی کنید مصرف کافئین را در وعده های غذایی خود قرار دهید.

خواص کافئین در کاهش وزن

مصرف نوشیدنی های کافئین باعث کاهش وزن می شود. مصرف منظم کافئین باعث کاهش اشتها می شود و در نتیجه باعث کاهش وزن می شوند. فقط نباید در مصرف کافئین زیاده روی کنید.

خواص کافئین در سلامت چشم

کافئین با مزایای سلامتی چشم ارتباط دارد. ثابت شده است که کافئین حاوی یک پروتئین قدرتمند برای محافظت از عصبی است که احتمال بروز هیپوکسی (محرومیت از اکسیژن) را در شبکیه کاهش می دهد، بنابراین مصرف آن می تواند به حفظ سلامت چشم کمک کند.

خواص کافئین برای جلوگیری از سرطان

کافئین می تواند خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد. همچنین از پیشرفت سرطان جلوگیری می کند.

مطالعات نشان می دهد که مصرف حداقل 5 فنجان نوشیدنی های حاوی کافئین می تواند خطر ابتلا به سرطان دهان را 39٪، سرطان مغز 40٪، سرطان روده بزرگ 42٪، سرطان سینه 49٪ و سرطان آندومتر 19٪ کاهش می دهد.

خواص کافئین در درمان میگرن و سردرد

نوشیدن یک فنجان قهوه سیاه قوی می تواند سردردهای وحشتناک را خنثی کند. اثرات قوی ضد عفونی کافئین به افزایش اثربخشی جذب دستگاه گوارش از داروهای مسکن کمک می کند. از این رو مصرف کافئین، برای بیماران مبتلا به میگرن و داروهای سردرد سودمند است.

اثرات مضر کافئین

کارشناسان از کافئین به عنوان یک تیغ دو لبه نام می برند زیرا از یک سو می تواند بر خلق وخوی افراد اثر مثبتی بر جای گذارد و خستگی را از او دور سازد، اما از سوی دیگر ممکن است تعادل فرد را مختل کند.

مصرف عادی کافئین (20 تا 200 میلی گرم) اعتیاد نمی آورد، اما برخی کارشناسان بر این باورند که مصرف زیاد آن، تحمل فرد را نسبت به اثرات این ماده، بالا می برد.

مصرف کافئین تحریک پذیری فرد را افزایش می دهد و گاهی باعث می شود که فرد رفتار نامطلوبی از خود نشان دهد.

از جمله اثرات مضر دیگر این ماده بی نظمی در دفع ادرار و همچنین اختلال و بی نظمی در فعالیت قلب است.

مصرف پیوسته و زیاد کافئین موجب کندی واکنش ‌فرد می ‌شود.

افرادی که نوشیدنی حاوی کافئین زیاد مصرف کرده بودند، یکباره احساس هوشیاری بیشتری داشتند اما پس از نیم ‌ساعت، به مراتب کندتر واکنش نشان می ‌د‌ادند.

علاقه مندان به نوشیدن قهوه بهتر است به جای زیاده روی در خوردن قهوه در هنگام صبح چند دقیقه در بیرون از خانه قدم بزنند. چرا که مصرف این نوشیدنی ممکن است خطر ابتلا به افسردگی و ناامیدی را افزایش دهد.

دیگر مضرات کافئین

محققان در مطالعات پیشین دریافته ‌اند که آنتی اکسیدان‌ ها سبب کاهش التهاب و آسیب ‌های سلولی می‌ شوند. با این حال دکتر لوین تاکید کرد؛ افراد خاص مثل بیماران دیابتی، زنان باردار و افرادی که مشکل خواب دارند باید مصرف قهوه را به یک یا دو فنجان در روز محدود کنند.

در دوران سرماخوردگی از مصرف چای پررنگ، قهوه و یا ترکیبات حاوی کافئین مانند نوشابه‌ های گازدار و غذاهای سرخ کردنی و همچنین ترشی‌ جات پرهیز کنند، زیرا علائم سرماخوردگی را تشدید می ‌کند.

 

برای دیدن مطالب بیشتر در مورد این موضوع به قسمت مطالب مربوط به تغذیه و کافئین در سایت سلامت گو با موضوعات تغذیه، درمان بیماری، زیبایی، تناسب اندام و زندگی سالم و خواص مواد غذایی مراجعه کنید.

اینجانب فرشاد سلیمانی مهندس رشته فناوری اطلاعات، متخصص در زمینه سئو و بهینه سازی وبسایت هستم.

ثبت نظر

گذاشتن باسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب بیشتر در تغذیه

سرخط مطالب

از بین بردن موهای سفید
بیماری های کلیوی

درمان

بیماری های کلیوی: دلایل و علائم

نویسنده 6 مارس, 2018
خواص هندوانه زرد

تغذیه

خواص هندوانه زرد برای سلامتی

نویسنده 5 مارس, 2018
کالری آناناس

تغذیه

کالری آناناس چقدر می باشد؟

نویسنده 4 مارس, 2018
قند موجود در آناناس

تغذیه

قند موجود در آناناس چقدر است؟

نویسنده 3 مارس, 2018
خواص انبه خشک

تغذیه

خواص انبه خشک برای سلامتی

نویسنده 2 مارس, 2018
خواص انبه آفریقایی

تغذیه

خواص انبه آفریقایی برای سلامتی

نویسنده 1 مارس, 2018
خواص برگ تمشک قرمز

تغذیه

خواص برگ تمشک قرمز برای سلامتی

نویسنده 28 فوریه, 2018
خواص بروملین

تغذیه

خواص بروملین برای سلامتی

نویسنده 27 فوریه, 2018
خواص کره کاکائو

تغذیه

خواص کره کاکائو برای سلامتی

نویسنده 26 فوریه, 2018
خواص آنزیم پاپایا

تغذیه

خواص آنزیم پاپایا برای سلامتی

نویسنده 25 فوریه, 2018
خواص برگ پاپایا

تغذیه

خواص برگ پاپایا برای سلامتی

نویسنده 24 فوریه, 2018
خواص فلفل سیاه

تغذیه

خواص فلفل سیاه برای سلامتی

نویسنده 22 فوریه, 2018
خواص روغن پالم

تغذیه

خواص روغن پالم برای سلامتی

نویسنده 21 فوریه, 2018
خواص روغن بادام زمینی

تغذیه

خواص روغن بادام زمینی برای سلامتی

نویسنده 20 فوریه, 2018
خوردن سیب زمینی خام

تغذیه

خوردن سیب زمینی خام و اثرات آن

نویسنده 19 فوریه, 2018
ویتامین ها برای حفظ سلامت پوست

تغذیه

ویتامین های مفید برای پوست

نویسنده 18 فوریه, 2018
خواص تمپه

تغذیه

خواص تمپه برای سلامتی

نویسنده 17 فوریه, 2018
خواص روغن جعفری

تغذیه

خواص روغن جعفری برای سلامتی

نویسنده 15 فوریه, 2018
خواص چای موز

تغذیه

خواص چای موز برای سلامتی

نویسنده 14 فوریه, 2018
بالا