ارتباط با ما

فواید ویتامین B برای جلوگیری از ریزش مو

فواید ویتامین B

تغذیه

فواید ویتامین B برای جلوگیری از ریزش مو

فواید ویتامین B را می توان به دسته های مختلفی تقسیم کرد که یکی از آن ها جلوگیری از ریزش مو می باشد

فواید ویتامین B برای جلوگیری از ریزش مو

فواید ویتامین B را می توان به دسته های مختلفی تقسیم کرد که یکی از آن ها جلوگیری از ریزش مو می باشد. ویتامین B یک ترکیب محلول در آب می باشد که شامل انواع مختلفی از ویتامین ها می شود و در مواد غذایی حاوی پروتئین یافت می شود. از جمله فواید ویتامین B جلوگیری از ریزش مو می باشد. ویتامین B در مواد غذایی مثل سویا، هویج، تخم مرغ، و گوشت قرمز موجود می باشد. بنابراین، مردم به آسانی می توانند به این نوع ویتامین دسترسی داشته باشند زیرا ویتامین B در مواد غذایی موجود در یک وعده غذایی عادی و منظم به راحتی یافت می شود.

از آنجایی که ویتامین های B محلول در آب هستند مقدار اضافی آن ها به آسانی می تواند از بدن انسان خارج و دفع شود. یکی از فواید ویتامین B و مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین B کاهش ریزش مو و کمک به افزایش رشد آن می باشد.

ویتامین های گروه B و فواید ویتامین B

ویتامین B بر روی گروهی از هشت نوع ویتامین نامگذاری شده است که با وجود اینکه با یکدیگر ارتباط تنگاتنگی دارند، اما در واقع متفاوت از همدیگر هستند و فواید ویتامین B در هر کدام از آنها متفاوت است. در واقع هشت عضو خانواده ویتامین B شامل ویتامین B1 یا تیامین، ویتامین B2 یا ریبوفلاوین، ویتامین B3 یا نیاسین، ویتامین B5 یا اسید پانتوتنیک، ویتامین B6 یا پیریدوکسین، ویتامین B7 یا بیوتین، ویتامین B9 یا اسید فولیک، و ویتامین B12 یا کوبالامین می باشند.

این نوع از ویتامین ها همگی محلول در آب هستند و به همین دلیل به صورت گسترده در بدن پخش شده و به آسانی از طریق ادرار دفع می شوند. بیشتر ویتامین های گروه B حتی در دوزهای بالا نیز بی خطر هستند. با این حال، موارد مسمومیت برای ویتامین B6 و ویتامین B3 گزارش داده شده اند.

ازدیگر فواید ویتامین B می توان به این نکته اشاره کرد که ویتامین های B برای بسیاری از فرآیندهای بیوشیمیایی در بدن انسان مانند تنظیم هورمون ها، مواد معدنی و سوخت و ساز بدن ضروری هستند. این نوع ویتامین ها برای سیستم عصبی و بهبود شرایط سیستم ایمنی الزامی می باشند. همچنین ویتامین های گروه B به حفظ عضلات، سلامت پوست، ناخن ها و موها کمک می کنند. وجود این ویتامین ها برای تقسیم سلولی نیاز می باشد و خطر ابتلا به سرطان های مشخص، مانند سرطان لوزالمعده، را کاهش می دهند.

کمبود ویتامین B در بدن

البته ذکر این نکته مهم می باشد که احتمال کمبود هر یک از ویتامین های B در بدن انسان وجود دارد و دلیل آن می تواند به واسطه تامین ناکافی این نوع ویتامین در رژیم غذایی یا ایجاد مانع و اختلال در جذب آنها باشد. فواید ویتامین B بسیار زیاد می باشد ولی کمبود این ویتامین هم دردسرساز است. به طور مثال کمبود ویتامین B1 در بدن به بیماری بری بری منجر می شود؛ کمبود ویتامین B2 با علائم مختلفی از جمله پوست خشک، التهاب غشای مخاطی و درماتیت (التهاب پوست) همراه است و همین طور کمبود ویتامین B3 نیز می تواند با بیماری پلاگر، درماتیت و آشفتگی ذهنی آشکار شود.

همان طور که فواید ویتامین B فراوان می باشد، کمبود ویتامین B5 بسیار نادر است اما زمانی که اتفاق می افتد به بروز آکنه ، خارش، احساس سوزن سوزن شدن پوست، و از دست دادن حس در انگشتان دست و پا منجر می شود؛ کمبود ویتامین B6 به کم خونی، فشار خون بالا و درماتیت منتهی می شود، کمبود ویتامین B7 به ندرت در بزرگسالان دیده می شود ولی در کودکان می تواند به ایجاد اشکال و اختلال در رشد و آسیب عصبی منجر شود.

کمبود ویتامین های B9 و B12 به کم خونی و سطوح بالای هموسیستئین منجر می شود. همین طور، احتمال دارد این شرایط با آسیب های عصبی همراه باشد.

فواید ویتامین‌ B در جلوگیری از ریزش مو

منابع غذایی برای تامین ویتامین های B مشتمل بر گیاهان و حیوانات می شوند. فقط ویتامین B12 است که تنها در محصولات حیوانی وجود دارد. فراورده های گوشتی از جمله گوشت ماهی، فرآورده های گوشتی و جگر حیوانات منابع خوبی برای ویتامین های B می باشند. همچنین، ویتامین B به مقدار زیادی در شیره قند، مخمر، لوبیاها، غلات سبوس دار، فلفل چیلی، موز و سیب زمینی پیدا می شود.

نکته دیگر مصرف مکمل های ویتامین B برای افراد پا به سن گذاشته و مسن می باشد و همین طور افرادی که به فعالیت های استرس زا مشغول هستند، خوردن این مکمل های ویتامین B توصیه شده است که این نکته از دیگر فواید ویتامین B است. همچنین مصرف ویتامین B9 برای بانوان باردار و حامله به شدت وصیه می شود زیرا کمبود این ویتامین به خصوص در مراحل اولیه رشد جنین می تواند باعث ایجاد نقص های هنگام تولد شود.

مکمل های ویتامین B

مصرف مکمل های ویتامین B به ویژه در درمان ریزش مو به خصوص ریزش موی ناشی از کمبود ویتامین و فواید ویتامین B باید حتما مورد توجه قرار بگیرد. سیگار کشیدن و نوشیدن بیش از اندازه الکل می تواند باعث کمبود ویتامین های B و ریزش مو شود. اشخاصی که نازک شدن موی خود را تجربه کرده اند درباره احتمال کمبود ویتامین های B می بایست با پزشک متخصص مشورت کنند.

با در نظر داشتن تعداد فرآیندهای بیوشیمیایی مرتبط با ویتامین های B واضح است که مکمل های ویتامین B  می توانند به تقویت رشد مو کمک کنند و از ریزش آن جلوگیری کنند. آنها به طور خاصی فولیکول های مو را تغذیه می کنند. از جمله ویتامین های B که به معکوس کردن ریزش مو کمک می کنند می توان به  B3، B5، B6، و B12 اشاره نمود. کمبود در ویتامین های  B1، B2، B3، و B5 همچنین می تواند به ریزش مو منجر شود که با مصرف مکمل مناسب و کافی می توان آن را متوقف کرد.

برای درمان ریزش مو، زمانی که ویتامین های B با روی ترکیب می شوند نتایج قابل توجهی به همراه دارند. ترکیب روی و ویتامین های B می توانند تولید دی ‌هیدرو تستوتسترون را متوقف کنند. دی ‌هیدرو تستوتسترون از تستوترون سنتز می شود و اصلی ترین علت ریزش مو وابسته به آندروژن به حساب می آید. دی ‌هیدرو تستوتسترون باعث کاهش سریع سلول های فولیکول مو هم از نظر تعداد و هم فعالیت می باشد. بنابراین، مکمل فوری ویتامین های B برای معکوس کردن روند ریزش مو ناشی از همان نیاز است.

عواقب و عوارض حاصل از کمبود ویتامین های B در بدن

ویتامین B1 یا تیامین – بیماری بری بری، سندرم کورساکف، ریزش مو

ویتامین B2 یا ریبوفلاوین – آریبوفلاوینوز، ریزش مو

ویتامین B3 یا نیاسین – پلاگر، زوال عقل، ریزش مو

ویتامین B5 یا اسید پانتوتنیک – آکنه، آسیب عصبی، خارش، ریزش مو

ویتامین B6 یا پیریدوکسین – کم خونی، فشار خون بالا، ورم، درماتیت

ویتامین B7 یا بیوتین – اختلال در رشد و آسیب عصبی

ویتامین B9 یا اسید فولیک – کم خونی، نقص های هنگام تولد

ویتامینB12  یا کوبالامین – کم خونی، از دست دادن حافظه، از دست دادن عملکرد شناختی

تاثیر ویتامین B بر مو

یکی دیگر از فواید ویتامین B کاهش ریزش مو می باشد. یک رژیم غذایی سالم و خوب به سلامت و شرایط بهتر چشمان، پوست، ناخن ها و مو منتهی خواهد شد. بعضی موضوعات مربوط به ریزش مو به دلیل مسائلی مهمتر از رژیم غذایی شکل می گیرند، ولی در هر صورت دریافت و جذب ویتامین ها و مواد مغذی ضروری برای بدن می تواند به کاهش میزان ریزش مو و پرپشت شدن آن کمک کند. در همین موضوع رعایت بعضی نکات درباره ویتامین B و ریزش مو را باید در دستور کار قرار دهید.

کمبود ویتامین B12 در خانم هایی که دچار ریزش مو هستند تقریبا رواج دارد. حفظ سطوح مناسب از ویتامین B12 در بدن و کسب اطمینان از رعایت توازن در مصرف مواد غذایی مانند تخم مرغ و گوشت می تواند به دریافت مقدار کافی از این ویتامین بدون مصرف مکمل ها کمک کند.

افزایش سطوح ویتامین B12 راه مناسبی برای کند کردن روند ریزش مو و تحریک رشد مجدد مو می باشد. این یکی دیگر از فواید ویتامین B می باشد.

رابطه محصولات درمان ریزش مو با ویتامین B

ویتامین های گروه B برای رشد مجدد مو عامل بسیار حیاتی محسوب می شوند و استفاده از این ویتامین ها اکثرا در درمان های ریزش مو تجویز می شود. محصولات جلوگیری از ریزش مو که حاوی ماینوکسیدیل هستند یا محصولات دیگر مانند پروپشیا اغلب با ویتامین های گروه B ترکیب یا به اصطلاح جفت می شوند تا توانایی و شانس رشد مجدد مو افزایش پیدا کند.

نکاتی در مورد خانواده ویتامین های B و ریزش مو

از دیگر فواید ویتامین B این است که ویتامین B عامل بسیار مهمی در رابطه با پیشگیری از ریزش مو و رشد مجدد آن به حساب می آید. از دیگر مسائلی که بایستی به آن ها توجه ویژه ای داشته باشید می توان به موارد زیر اشاره نمود:

به جز روش های خوراکی دریافت ویتامین B برای ریزش مو، محصولات دیگری مثل شامپوها و نرم کننده ها نیز وجود دارند که این ویتامین در واقع یکی از مواد تشکیل دهنده آنها محسوب می شود.

ویتامین B در کنار اسید فولیک به تولید دوباره سلول های رشد مو کمک زیادی می کند.

علاوه بر رشد مو، ویتامین B به بهبود سلامت و قدرت فولیکول ها برای پیشگیری و جلوگیری از ریزش مو کمک می کند.

در شرایطی که ویتامین B  برای درمان ریزش مو توصیه می شود، این ویتامین در دیگر درمان های طبیعی نیز موثر می باشد. بیوتین به یکی از مکمل های پر مصرف برای درمان ریزش مو تبدیل شده است که از ویتامین B ترکیب شده با ویتامین H ساخته شده است. نقش این مکمل در کمک به جلوگیری از ریزش مو اثبات شده است.

ویتامین B3 به گردش بهتر خون حتی در ناحیه ریشه مو کمک می کند.

تاثیر ویتامین B5 در رشد مو

عقیده بر این است که ویتامین B5 به تحریک رشد مجدد مو برای جایگزینی موهای از دست رفته می تواند کمک کند. کمبود این ویتامین می تواند تداوم رشد مجدد مو را با مشکل مواجه کند.

ویتامین B3 که به نام نیاسین هم شناخته شده است به گردش خون بهتر به سمت ریشه های مو کمک می کند. بنابراین می توان گفت فواید ویتامین B در انواع ویتامین های ب کمپلکس وجود دارد.

برای دیدن مطالب بیشتر در مورد این موضوع به قسمت مطالب مربوط به تغذیه، ویتامین و ویتامین B در سایت سلامت گو با موضوعات خواص مواد غذایی، درمان بیماری ، تغذیه، زیبایی، تناسب اندام و زندگی سالم مراجعه کنید.

اینجانب فرشاد سلیمانی مهندس رشته فناوری اطلاعات، متخصص در زمینه سئو و بهینه سازی وبسایت هستم.

ثبت نظر

گذاشتن باسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب بیشتر در تغذیه

سرخط مطالب

از بین بردن موهای سفید
بیماری های کلیوی

درمان

بیماری های کلیوی: دلایل و علائم

نویسنده 6 مارس, 2018
خواص هندوانه زرد

تغذیه

خواص هندوانه زرد برای سلامتی

نویسنده 5 مارس, 2018
کالری آناناس

تغذیه

کالری آناناس چقدر می باشد؟

نویسنده 4 مارس, 2018
قند موجود در آناناس

تغذیه

قند موجود در آناناس چقدر است؟

نویسنده 3 مارس, 2018
خواص انبه خشک

تغذیه

خواص انبه خشک برای سلامتی

نویسنده 2 مارس, 2018
خواص انبه آفریقایی

تغذیه

خواص انبه آفریقایی برای سلامتی

نویسنده 1 مارس, 2018
خواص برگ تمشک قرمز

تغذیه

خواص برگ تمشک قرمز برای سلامتی

نویسنده 28 فوریه, 2018
خواص بروملین

تغذیه

خواص بروملین برای سلامتی

نویسنده 27 فوریه, 2018
خواص کره کاکائو

تغذیه

خواص کره کاکائو برای سلامتی

نویسنده 26 فوریه, 2018
خواص آنزیم پاپایا

تغذیه

خواص آنزیم پاپایا برای سلامتی

نویسنده 25 فوریه, 2018
خواص برگ پاپایا

تغذیه

خواص برگ پاپایا برای سلامتی

نویسنده 24 فوریه, 2018
خواص فلفل سیاه

تغذیه

خواص فلفل سیاه برای سلامتی

نویسنده 22 فوریه, 2018
خواص روغن پالم

تغذیه

خواص روغن پالم برای سلامتی

نویسنده 21 فوریه, 2018
خواص روغن بادام زمینی

تغذیه

خواص روغن بادام زمینی برای سلامتی

نویسنده 20 فوریه, 2018
خوردن سیب زمینی خام

تغذیه

خوردن سیب زمینی خام و اثرات آن

نویسنده 19 فوریه, 2018
ویتامین ها برای حفظ سلامت پوست

تغذیه

ویتامین های مفید برای پوست

نویسنده 18 فوریه, 2018
خواص تمپه

تغذیه

خواص تمپه برای سلامتی

نویسنده 17 فوریه, 2018
خواص روغن جعفری

تغذیه

خواص روغن جعفری برای سلامتی

نویسنده 15 فوریه, 2018
خواص چای موز

تغذیه

خواص چای موز برای سلامتی

نویسنده 14 فوریه, 2018
بالا