ارتباط با ما

ویتامین B برای ریزش مو چه فوایدی دارد؟

ویتامین B برای ریزش مو

تغذیه

ویتامین B برای ریزش مو چه فوایدی دارد؟

فواید ویتامین B را می توان به دسته های مختلفی تقسیم کرد که یکی از آن ها جلوگیری از ریزش مو می باشد

فواید ویتامین B را می توان به دسته های مختلفی تقسیم کرد که یکی از مهمترین آن ها خواص ویتامین B برای ریزش مو و جلوگیری از ریزش مو می باشد. ویتامین B یک ترکیب محلول در آب می باشد که شامل انواع مختلفی از ویتامین ها می شود و در مواد غذایی حاوی پروتئین یافت می شود. از جمله فواید ویتامین B جلوگیری از ریزش مو می باشد. ویتامین B در مواد غذایی مثل سویا، هویج، تخم مرغ، و گوشت قرمز موجود می باشد. بنابراین، مردم به آسانی می توانند به این نوع ویتامین دسترسی داشته باشند زیرا ویتامین B در مواد غذایی موجود در یک وعده غذایی عادی و منظم به راحتی یافت می شود.

از آنجایی که ویتامین های B محلول در آب هستند مقدار اضافی آن ها به آسانی می تواند از بدن انسان خارج و دفع شود. از فواید ویتامین B و مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین B برای ریزش مو ، کاهش ریزش مو و کمک به افزایش رشد آن می باشد.

مصرف ویتامین B برای ریزش مو

ویتامین B بر روی گروهی از هشت نوع ویتامین نامگذاری شده است که با وجود اینکه با یکدیگر ارتباط تنگاتنگی دارند، اما در واقع متفاوت از همدیگر هستند و فواید ویتامین B برای ریزش مو در هر کدام از آنها متفاوت است. هشت عضو خانواده ویتامین B شامل ویتامین B1 یا تیامین، ویتامین B2 یا ریبوفلاوین، ویتامین B3 یا نیاسین، ویتامین B5 یا اسید پانتوتنیک، ویتامین B6 یا پیریدوکسین، ویتامین B7 یا بیوتین، ویتامین B9 یا اسید فولیک، و ویتامین B12 یا کوبالامین می باشند.

از دیگر فواید ویتامین B برای ریزش مو می توان به این نکته اشاره کرد که ویتامین های B برای بسیاری از فرآیندهای بیوشیمیایی در بدن انسان مانند تنظیم هورمون ها، مواد معدنی و سوخت و ساز بدن که نقش بسزایی در ریزش مو دارند ضروری هستند. این نوع ویتامین ها برای سیستم عصبی و بهبود شرایط سیستم ایمنی الزامی می باشند. همچنین ویتامین های گروه B به حفظ عضلات، سلامت پوست، ناخن ها و موها کمک می کنند.

تاثیر کمبود ویتامین B برای ریزش مو

البته ذکر این نکته مهم می باشد که احتمال کمبود هر یک از ویتامین های B در بدن انسان وجود دارد و دلیل آن می تواند به واسطه تامین ناکافی این نوع ویتامین در رژیم غذایی یا ایجاد مانع و اختلال در جذب آنها باشد. فواید ویتامین B برای ریزش مو بسیار زیاد می باشد ولی کمبود این ویتامین هم دردسرساز است.

زمانی که کمبود ویتامین B اتفاق می افتد می تواند به خارش و التهاب پوست سر منجر شود که اینها از عوامل تاثیرگذار در ریزش مو محسوب می شوند.

فواید ویتامین B برای ریزش مو چیست؟

بیوتین مهم ترین ویتامین B برای ریزش مو می باشد و با مصرف آن می تواند باعث پیشگیری و درمان ریزش مو شود. نیمه عمر آن حدود دو ساعت است و این بدان معنی است که نمی توان آن را در بدن ذخیره کرد. کمبود این ب کمپلکس می تواند باعث ریزش مو، خشکی پوست و ناخن های شکننده شود.

تاثیر مکمل های ویتامین B در ریزش مو

مصرف مکمل های ویتامین B در درمان ریزش مو به خصوص ریزش موی ناشی از کمبود ویتامین B باید حتما مورد توجه قرار بگیرد. سیگار کشیدن و نوشیدن بیش از اندازه الکل می تواند باعث کمبود ویتامین های B و ریزش مو شود. اشخاصی که نازک شدن موی خود را تجربه کرده اند درباره احتمال کمبود ویتامین های B می بایست با پزشک متخصص مشورت کنند.

کمبود ویتامین b باعث ریزش مو میشود. با در نظر داشتن تعداد فرآیندهای بیوشیمیایی مرتبط با ویتامین های B واضح است که مکمل های ویتامین B برای تقویت رشد مو بسیار تاثیرگذار هستند و از ریزش آن جلوگیری کنند. آنها به طور خاصی فولیکول های مو را تغذیه می کنند. اینکه کدام ویتامین ب برای ریزش مو مناسب است را می توان اینگونه پاسخ داد که از جمله ویتامین های B که به معکوس کردن ریزش مو کمک می کنند می توان به  B3، B5، B6، و B12 اشاره نمود. کمبود در ویتامین های B1، B2، B3، و B5 همچنین می تواند به ریزش مو منجر شود که با مصرف مکمل مناسب و کافی می توان آن را متوقف کرد.

برای درمان ریزش مو با ویتامین B می توان آن را با روی ترکیب کرد و نتایج قابل توجهی بدست آورد. ترکیب روی و ویتامین های B می توانند تولید دی ‌هیدرو تستوتسترون را متوقف کنند. دی ‌هیدرو تستوتسترون از تستوترون سنتز می شود و اصلی ترین علت ریزش مو وابسته به آندروژن به حساب می آید. دی ‌هیدرو تستوتسترون باعث کاهش سریع سلول های فولیکول مو هم از نظر تعداد و هم فعالیت می باشد. بنابراین، مصرف مکمل ویتامین B برای ریزش مو ناشی از همان نیاز به این ویتامین است.

تاثیر ویتامین B در کاهش ریزش مو

همان طور که گفتیم از فواید ویتامین B کاهش ریزش مو می باشد. یک رژیم غذایی سالم و خوب به سلامت و شرایط بهتر چشمان، پوست، ناخن ها و مو منتهی خواهد شد. بعضی مشکلات مربوط به ریزش مو به دلیل مسائلی که مهمتر از رژیم غذایی هستند شکل می گیرند، ولی در هر صورت دریافت و جذب ویتامین ها و مواد مغذی ضروری برای بدن می تواند به کاهش میزان ریزش مو و پرپشت شدن آن کمک کند. در همین رابطه رعایت بعضی نکات درباره ویتامین B و ریزش مو را باید در دستور کار قرار دهید.

کمبود ویتامین B12 در خانم هایی که دچار ریزش مو هستند تقریبا رواج دارد. حفظ سطوح مناسب از ویتامین B12 در بدن و کسب اطمینان از رعایت توازن در مصرف مواد غذایی مانند تخم مرغ و گوشت می تواند به دریافت مقدار کافی از این ویتامین بدون مصرف مکمل ها کمک کند.

افزایش سطوح ویتامین B12 راه مناسبی برای کند کردن روند ریزش مو و تحریک رشد مجدد مو می باشد. این یکی دیگر از فواید ویتامین B برای ریزش مو می باشد.

رابطه محصولات درمان ریزش مو و ویتامین B

ویتامین B برای رشد مجدد مو عامل بسیار حیاتی محسوب می شود و اکثرا استفاده از این ویتامین ب در درمان ریزش مو تجویز می شود. محصولات جلوگیری از ریزش مو که حاوی ماینوکسیدیل هستند یا محصولات دیگر مانند پروپشیا اغلب با ویتامین های گروه B ترکیب یا به اصطلاح جفت می شوند تا توانایی و شانس رشد مجدد مو افزایش پیدا کند.

نکاتی در مورد ویتامین ب و ریزش مو

همان طور که گفتیم از جمله ویتامین B برای ریزش مو این است که این ویتامین عامل بسیار مهمی در رابطه با پیشگیری از ریزش مو و رشد مجدد آن به حساب می آید. از دیگر مسائلی که بایستی به آن ها توجه ویژه ای داشته باشید می توان به موارد زیر اشاره نمود:

به جز روش های خوراکی دریافت ویتامین B برای ریزش مو، محصولات دیگری مثل شامپوها و نرم کننده ها نیز وجود دارند که این ویتامین در واقع یکی از مواد تشکیل دهنده آنها محسوب می شود.

ویتامین B در کنار اسید فولیک به تولید دوباره سلول های رشد مو کمک زیادی می کند.

علاوه بر رشد مو، ویتامین B به بهبود سلامت و قدرت فولیکول های مو برای پیشگیری و جلوگیری از ریزش مو کمک می کند.

در شرایطی که ویتامین B  برای درمان ریزش مو توصیه می شود، این ویتامین در دیگر درمان های طبیعی نیز موثر می باشد. بیوتین به یکی از مکمل های پر مصرف برای درمان ریزش مو تبدیل شده است که از ویتامین B ترکیب شده با ویتامین H ساخته شده است. نقش این مکمل ویتامین B در کمک به جلوگیری از ریزش مو اثبات شده است.

ویتامین B3 به گردش بهتر خون حتی در ناحیه ریشه مو کمک می کند.

تاثیر ویتامین B5 در رشد مو

عقیده بر این است که ویتامین B5 به تحریک رشد مجدد مو و جایگزینی موهای از دست رفته می تواند کمک کند. کمبود این ویتامین می تواند تداوم رشد مجدد مو را با مشکل مواجه کند.

ویتامین B3 که به نام نیاسین هم شناخته شده است به گردش خون بهتر به سمت ریشه های مو کمک می کند. بنابراین می توان گفت فواید ویتامین B برای ریزش مو در انواع ویتامین های ب کمپلکس وجود دارد.

 

برای دیدن مطالب بیشتر در مورد این موضوع به قسمت مطالب مربوط به تغذیه، ویتامین و ویتامین B در سایت سلامت گو با موضوعات خواص مواد غذایی، درمان بیماری ، تغذیه، زیبایی، تناسب اندام و زندگی سالم مراجعه کنید.

اینجانب فرشاد سلیمانی مهندس رشته فناوری اطلاعات، متخصص در زمینه سئو و بهینه سازی وبسایت هستم.

ثبت نظر

گذاشتن باسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

مطالب بیشتر در تغذیه

سرخط مطالب

چه ویتامینی برای ریزش مو خوب است

تغذیه

چه ویتامینی برای ریزش مو خوب است؟

نویسنده 20 ژوئن, 2018
قرص فیناستراید برای ریزش مو

درمان

مصرف قرص فیناستراید برای ریزش مو

نویسنده 19 ژوئن, 2018
هزینه عمل اسلیو معده

درمان

هزینه عمل اسلیو معده چقدر است؟

نویسنده 18 ژوئن, 2018
تاثیر قرص لووتیروکسین بر ریزش مو
چگونه روغن خراطین اصل را بشناسیم

زیبایی

چگونه روغن خراطین اصل را بشناسیم

نویسنده 15 ژوئن, 2018
عنبر نسارا برای چسبندگی رحم
شنبلیله برای چسبندگی رحم
روغن چریش برای مو

زیبایی

خواص روغن چریش برای مو

نویسنده 27 می, 2018
روغن زیتون برای مو

زیبایی

5 خاصیت روغن زیتون برای مو

نویسنده 26 می, 2018
آب لیمو برای رشد مو
استفاده از روغن کرچک برای مو
روغن سیاه دانه برای مو
روغن شترمرغ برای مو
دلایل رایج ریزش مو

زیبایی

دلایل رایج ریزش مو

نویسنده 22 می, 2018
از بین بردن موهای سفید
بیماری های کلیوی

درمان

بیماری های کلیوی: دلایل و علائم

نویسنده 6 مارس, 2018
خواص هندوانه زرد

تغذیه

خواص هندوانه زرد برای سلامتی

نویسنده 5 مارس, 2018
کالری آناناس

تغذیه

کالری آناناس چقدر می باشد؟

نویسنده 4 مارس, 2018
قند موجود در آناناس

تغذیه

قند موجود در آناناس چقدر است؟

نویسنده 3 مارس, 2018
خواص انبه خشک

تغذیه

خواص انبه خشک برای سلامتی

نویسنده 2 مارس, 2018
بالا