ارتباط با ما

خواص گیاه منداب برای سلامتی

خواص گیاه منداب

تغذیه

خواص گیاه منداب برای سلامتی

خواص گیاه منداب برای کاهش وزن و حفظ استخوان های سالم و بهبود بینایی مفید است.

خواص گیاه منداب برای سلامتی

خواص گیاه منداب برای سلامتی شامل کاهش وزن، کاهش خطر ابتلا به سرطان، حفظ استخوان های سالم و بهبود بینایی است. این گیاه دارای خواص آنتی اکسیدانی می باشد و برای پوست مناسب است. همچنین به تقویت مغز، بهبود عملکرد متابولیک، جذب مواد معدنی و تقویت سیستم ایمنی کمک می کند.

گیاه منداب چیست؟

منداب یک گیاه با برگ های سبز رنگ است که متعلق به گونه “Eruca” و خانواده “Brassicaceae” می باشد. این گیاه شبیه به تربچه، کلم پیچ و گل کلم است. منداب بسته به منطقه ای که در آن قرار دارد نامهای مختلفی دارد. این نام ها عبارتند از: راکت های باغ، روکولا، روکت و کول ورت.

گیاه منداب از ارتفاع بین 20 تا 100 سانتی متر رشد می کند و با گل های کوچک و سفید آن قابل تشخیص است. برگهای گیاه منداب بطور طبیعی دارای لبه ها و گوشه هایی می باشد که این لبه ها بین 4 تا 10 عدد می باشند و لبه انتهایی از همه بلندتر است. این محصول در مقیاسی وسیع برای مصارف تجاری رشد و پرورش می دهند اما همچنان به عنوان یک گونه وحشی در سراسر جهان وجود دارد. این گیاه عمدتا در آمریکا، اروپا و شمال آفریقا استفاده می شود.

از نگاه غیر متعارف، ممکن است گیاه منداب مانند یک کاهوی فانتزی دیده شود، اما همه گیاهان سبز رنگ با هم یکی نیستند و گیاه منداب دارای طیف گسترده ای از خواص سلامت می باشد که گیاه خواران می توانند از خوردن آن لذت ببرند.

ارزش غذایی گیاه منداب

منداب گیاهی با برگ های سبز می باشد که سرشار از ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها است. این گیاه یک انتخاب غذایی مناسب برای داشتن بدنی سالم است و ذهنیت شما را روشن و متمرکز می کند. گیاه منداب حاوی مقادیر بالایی از اسید فولیک و آنتی اکسیدان ها مانند ویتامین C، ویتامین K و ویتامین A است که در مبارزه با رادیکال های آزاد بی نظیر هستند. این گیاه همچنین سرشار از کاروتنوئید ها و همچنین بسیاری از مواد معدنی دیگر مانند پتاسیم، منگنز، آهن و کلسیم می باشد که همه آنها عناصر مفید و ضروری در رژیم غذایی افراد هستند.

گیاه منداب حاوی خواص دارویی گیاهی است که برای جلوگیری از سرطان مفید هستند. همچنین می توان گفت گیاه منداب از بسیاری از دیگر سبزیجات برگ سبز برتر است، زیرا بر خلاف سایر گونه ها، گیاه منداب دارای اگزالات کمی است که حاوی مواد شیمیایی هستند که در واقع جذب مواد معدنی را در بدن متوقف می کنند. در کل، یک سبزی کم کالری و غنی از مواد مغذی است.

خواص گیاه منداب برای سلامت

ویتامین ها، مواد معدنی، فیتوکمیکال ها و آنتی اکسیدان ها موجود در هر برگ این گیاه به طور قطع برای کسانی که آن را در رژیم غذایی خود قرار می دهند مفید است.

پاکسازی بدن از سموم

گیاه منداب منبع خوبی از آنتی اکسیدان ها است و می تواند مقدار ORAC فرد را افزایش دهد (ظرفیت جذب رادیکال اکسیژن)، که یک روش برای اندازه گیری ظرفیت آنتی اکسیدانی است. آنتی اکسیدان ها برای حفظ تعادل سالم واکنش های آنزیمی در سلول ها مفید هستند، در حالی که به طور فعال در جستجو و تخریب رادیکال های آزاد کننده بیماری هستند که می توانند به قسمت های مختلف بدن شما حمله کنند. سیستم ایمنی بدن شما نیز برای انتخاب گیاه منداب از شما تشکر می کند، زیرا آنتی اکسیدان های موجود در آن به تقویت سیستم دفاعی بدن شما در برابر بیماری های ساده مانند سرماخوردگی و بیماری های پیچیده تر مانند سرطان، بیماری های قلبی و پیری زودرس کمک زیادی می کنند.

تقویت سلامت استخوان

حضور ویتامین K در گیاه منداب باعث افزایش قدرت ضد التهابی بدن شما می شود. ویتامین K همچنین باعث افزایش فعالیت استخوانی در سلول می شود، به این معنی که باعث تشکیل استخوان می شود. تداخل تدریجی مسیرهای عصبی که در بیماریهایی مانند بیماری آلزایمر یافت می شود، می تواند با افزایش مصرف ویتامین K کاهش یابد. به عنوان یک منبع خوب ویتامین K، مصرف گیاه منداب به عنوان یک روش پیشگیری از این بیماری ها مورد اشاره قرار گرفته است.

اثرات ترکیبی گیاه منداب از سطح اگزالات کم که اجازه می دهد مواد معدنی بیشتری جذب بدن شود و وجود بسیاری از مواد معدنی در این گیاه آن را تبدیل به یک سیستم پشتیبانی قوی برای داشتن استخوان هایی سالم است. بیماران مبتلا به پوکی استخوان با مصرف این گیاه می توانند پیشرفت هایی را در درمان خود مشاهده کنند و همچنین افراد می توانند به عنوان یک گام پیشگیرانه در برابر پوکی استخوان از گیاه منداب استفاده کنند. این امر باعث اطمینان از سلامت و قدرت استخوان ها می شود.

تقویت سیستم ایمنی

همان طور که گفتیم گیاه منداب سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی می باشد و به نوعی دفاع از سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند. بدن برای ایجاد گلبول های سفید از مس موجود در منداب استفاده می کند و این گیاه از راههای دیگری هم می تواند باعث بهبود قدرت سیستم ایمنی بدن شود.

ویتامین C یکی از بهترین عناصر دفاع از بدن شما می باشد که به دنبال یافتن رادیکال های آزاد خطرناک و التهابی است و آنها را از بین می برد قبل از اینکه آنها آسیب جدی به بدن وارد کنند. این ویتامین شناخته شده به مقدار زیادی در گیاه منداب یافت می شود و به جلوگیری از سرطان کمک می کند و با تقویت سیستم ایمنی بدن شما، سلامت تان را حفظ می کند.

جلوگیری از سرطان

مقادیر زیاد فیتوکمیکال های موجود در گیاه منداب، فعالیت سلول های سرطانی را مهار می کنند. این عناصر در مقابله با عواملی که باعث سرطان در بدن می شوند موثر است. مطالعات نشان می دهد که این ترکیبات به مبارزه با سرطان پروستات، سینه، گردن رحم، روده بزرگ و سرطان تخمدان کمک می کنند.

مراقبت پیش از زایمان

برای مادرانی که باردار هستند، گیاه منداب یک انتخاب عالی برای افزودن به رژیم غذایی شان است. فولات یک طبقه بندی از عناصر می باشد که شامل اسید فولیک است و نشان دهنده کاهش وقوع نقایص ذهنی خاصی در نوزادان است. این گیاه مانند بسیاری دیگر از سبزیجات برگدار منبعی غنی از فولات است.

افزایش متابولیسم

یکی دیگر از خواص گیاه منداب، وجود ویتامین ب کمپلکس در آن است که باعث افزایش سوخت و ساز بدن می شود. هشت ویتامین گروه ویتامین های B به همه فعالیت های مختلف سلولی، از جمله تولید انرژی، سنتز چربی، تولید گلبول های قرمز و بسیاری از فرآیندهای حیاتی دیگر برای سلول و سلامت متابولیک کمک می کنند.

تقویت چشم ها

گیاه منداب منبع شناخته شده ای از کاروتنوئید ها است که به طور طبیعی رنگدانه هایی هستند که برای تقویت توانایی بینایی فرد مناسب هستند. در حقیقت، کاروتنوئید ها ضعف بینایی را کاهش می دهند. بیماری ماکولار در بیشتر موارد، باعث ایجاد آب مروارید می شود، که با افزایش مقدار کاروتنوئید در رژیم غذایی با استفاده از گیاه منداب می توانید از آن پیشگیری کنید.

گیاه منداب باعث افزایش جذب مواد معدنی می شود

در مقایسه با سایر سبزیجات برگدار مانند اسفناج، گیاه منداب دارای مقدار بسیار کمی از اگزالات است. این مواد، جذب مواد معدنی را از طریق بدن متوقف می کنند. بنابراین مواد معدنی، مانند مس و آهن که از این گیاه دریافت می کنید، برای استفاده براحتی جذب بدن می شوند.

تاثیر گیاه منداب در کاهش وزن

گیاه منداب در یک رژیم غذایی همانند سایر گیاهان دارای كالری کم، غنی از ویتامین ها و مواد مغذی است و به طبع تاثیر مثبتی بر روی تلاش برای كاهش وزن خواهد داشت. قرار دادن گیاه منداب در رژیم غذاییتان یک راه آسان برای لاغری می باشد.

خواص گیاه منداب در بهبود سلامت عمومی

ویتامین A یکی از آنتی اکسیدانهایی است که در گیاه منداب وجود دارد و حضور قابل توجه آن در این گیاه سبب بهبود وضعیت استخوان ها، دندان ها و چشم ها می شود. وجود ترکیبات فلاونوئیدها در سبزیجات برگ دار مانند منداب از افراد در برابر مشکلات پوست، ریه و انواع مختلف بیماری های دهان محافظت می کند.

سرو منداب

منداب با سالاد سبز

مخلوط گوجه فرنگی تازه، کاهو، کاسنی و جعفری را در یک کاسه بریزید. روغن زیتون، نمک، فلفل و مقداری آبلیمو هم برای دادن طعم بهتر به آن اضافه کنید. شما همچنین می توانید سایر سبزیجات، میوه ها و آجیل ها را به سالاد خود اضافه کنید.

منداب با سالاد پنیر

مخلوط منداب تازه و خشک و برش های نازک پنیر پارمسان را در یک کاسه بریزید. پیاز، لیمو، نمک و فلفل را به آن اضافه کنید.

منداب با پاستا (ماکارونی)

مخلوط منداب و آبلیمو را در یک کاسه بریزید. سپس به آن نمک و فلفل بزنید. پاستا را بپزید و آبکشی کنید و سپس مخلوط منداب، روغن زیتون و پنیر را به آن اضافه کنید.

 

برای دیدن مطالب بیشتر در مورد این موضوع به قسمت مطالب مربوط به تغذیه و منداب در سایت سلامت گو با موضوعات تغذیه، درمان بیماری، زیبایی، تناسب اندام و زندگی سالم و خواص مواد غذایی مراجعه کنید.

در ادامه بخوانید: خواص ویتامین A و منابع آن

اینجانب فرشاد سلیمانی مهندس رشته فناوری اطلاعات، متخصص در زمینه سئو و بهینه سازی وبسایت هستم.

ثبت نظر

گذاشتن باسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب بیشتر در تغذیه

سرخط مطالب

از بین بردن موهای سفید
بیماری های کلیوی

درمان

بیماری های کلیوی: دلایل و علائم

نویسنده 6 مارس, 2018
خواص هندوانه زرد

تغذیه

خواص هندوانه زرد برای سلامتی

نویسنده 5 مارس, 2018
کالری آناناس

تغذیه

کالری آناناس چقدر می باشد؟

نویسنده 4 مارس, 2018
قند موجود در آناناس

تغذیه

قند موجود در آناناس چقدر است؟

نویسنده 3 مارس, 2018
خواص انبه خشک

تغذیه

خواص انبه خشک برای سلامتی

نویسنده 2 مارس, 2018
خواص انبه آفریقایی

تغذیه

خواص انبه آفریقایی برای سلامتی

نویسنده 1 مارس, 2018
خواص برگ تمشک قرمز

تغذیه

خواص برگ تمشک قرمز برای سلامتی

نویسنده 28 فوریه, 2018
خواص بروملین

تغذیه

خواص بروملین برای سلامتی

نویسنده 27 فوریه, 2018
خواص کره کاکائو

تغذیه

خواص کره کاکائو برای سلامتی

نویسنده 26 فوریه, 2018
خواص آنزیم پاپایا

تغذیه

خواص آنزیم پاپایا برای سلامتی

نویسنده 25 فوریه, 2018
خواص برگ پاپایا

تغذیه

خواص برگ پاپایا برای سلامتی

نویسنده 24 فوریه, 2018
خواص فلفل سیاه

تغذیه

خواص فلفل سیاه برای سلامتی

نویسنده 22 فوریه, 2018
خواص روغن پالم

تغذیه

خواص روغن پالم برای سلامتی

نویسنده 21 فوریه, 2018
خواص روغن بادام زمینی

تغذیه

خواص روغن بادام زمینی برای سلامتی

نویسنده 20 فوریه, 2018
خوردن سیب زمینی خام

تغذیه

خوردن سیب زمینی خام و اثرات آن

نویسنده 19 فوریه, 2018
ویتامین ها برای حفظ سلامت پوست

تغذیه

ویتامین های مفید برای پوست

نویسنده 18 فوریه, 2018
خواص تمپه

تغذیه

خواص تمپه برای سلامتی

نویسنده 17 فوریه, 2018
خواص روغن جعفری

تغذیه

خواص روغن جعفری برای سلامتی

نویسنده 15 فوریه, 2018
خواص چای موز

تغذیه

خواص چای موز برای سلامتی

نویسنده 14 فوریه, 2018
بالا