ارتباط با ما

ملانین چیست و تاثیر آن در رنگ پوست و مو

ملانین

زندگی سالم

ملانین چیست و تاثیر آن در رنگ پوست و مو

ملانین چیست و تاثیر آن در رنگ پوست و مو

ملانین یک واژه و اصطلاح کلی برای دسته ای از رنگدانه‌های طبیعی موجود در گونه های زیادی از موجودات زنده به غیر از عده ای خاص است

ملانین چیست و تاثیر آن در رنگ پوست و مو

ملانین یک واژه و اصطلاح کلی برای دسته ای از رنگدانه‌های طبیعی موجود در گونه های زیادی از موجودات زنده به غیر از عده ای خاص است. ملانین متشکل از اسید آمینه تیروزین است، ولی با این وجود از اسیدهای آمینه ساخته نشده است و یک پروتئین محسوب نمی شود. ملانین رنگدانه‌ای می باشد که در یک دسته و گروه تخصصی از سلول‌های شناخته شده با عنوان ملانوسیت‌ها تولید و تکثیر می‌شود. این رنگ دانه ها به سه گروه کلی تقسیم می شود که عبارتند از: eumelanin، pheomelanin، و  neuromelani. معروفترین و رایج ترین آن ها نوع eumelanin است که به رنگ “سیاه ” و “قهوه‌ای” تولید و تکثیر می‌شود Pheomelanin .سیستئین شامل پلیمر قرمز – قهوه‌ای از واحدهای بنزوتیازین تا حدود زیادی مسئول رنگ قرمز مو و کک و مک است.. Neuromelanin در مغز موجود می باشد، هر چند عملکرد آن مبهم باقی مانده است.

ساخت و تولید ملانین

تولید و ساخت ملانین در بخشی از سلول ملانوسیت به نام ملانوزوم از اسیدآمینه تیروزین رخ می دهد. پوست و موی با رنگدانه تیره حاوی ملانوزوم‌هایی با مقادیر بیشتر رنگ دانه ها هستند لذا از بین رفتن این سلول‌ها سبب ایجاد پوستی روشن و یا به طور کامل سفید رنگ در فرد می‌شود. در مورد سفید شدن مو هم این قاعده صدق می کند. پس می توان گفت نکته اصلی از بین بردن سفیدی مو به این رنگدانه ها مرتبط می باشد. رایج ترین نوع ملانین یوملانین است که رنگدانه‌ های قهوه‌ای متمایل به سیاه تولید می کند.

تاثیر ملانین در نژادها

تراکم ملانوسیت‌ها در پوست و مو میان تیره ها و نژادهای مختلف یکسان و برابر است، اما آنچه تفاوت رنگ پوست در نژادهای مختلف را رقم می زند تفاوت در میزان تولید رنگدانه به وسیله ملانین می باشد. میزان تولید رنگدانه ها با نژاد، عوامل ژنتیکی، دلایل هورمونی و تماس افراد با آفتاب مرتبط می باشد.

تاثیر آفتاب بر روی ملانین

زمانیکه پوست در معرض آفتاب قرار می گیرد، رنگدانه ها، ملانین تولید می کنند تا در مقابل اشعه فرابنفش از خود محافظت کند. این رنگ دانه ها انرژی گرمایی خورشید را جذب و نشر می کند تا ازسوختگی پوست جلوگیری کند. ملانین نمی تواند در مدت زمان طولانی قرار گرفتن در معرض آفتاب مانع از آفتاب سوختگی پوست شود. در صورت افزایش بیش از اندازه ملانوسیت ها بر روی قسمت کوچکی از پوست بدن، این باعث تشکیل لک های قهو ه ای می گردد و پس از آن مشکلاتی نظیر پیری زودرس پوست، سوختگی، سرطان پوست و مشکلات دیگری بوجود می آیند.  پس از پوست در مقابل آفتاب محافظت کنید.

تاثیر اختلالات رنگدانه‌ای

این اختلالات به دلیل تغییر در تعداد ملانین یا ملانوسیت ها یعنی افزایش و کاهش در مقدار فعالیت آنها می باشد .لکودرما در رابطه با انواع اختلالات التهابی پوست از جمله درماتیت آتوپیک، پیسی و آلبینیسم سه مورد از رایج ترین و شایعترین اختلالات همراه با کاهش رنگدانه پوستی می‌باشند. بیماری ویتیلیگو، هر چند در سنین مختلف فرد را درگیر می کند، ولی به طور کلی در بین افرادی که در گروه سنی بین ۱۰ تا ۳۰ سال قرار دارند، بیشترین شیوع را دارد و کمتر در نوزادان و افراد مسن و پا به سن گذاشته بروز پیدا می‌کند. در نتیجه ملانین نقش بسیار پر رنگ و مهمی در سفیدی موی سر ایفا می کند.

رابطه ملانین با لک صورت

رنگ پوست انسان به فاکتورهای متعددی بستگی دارد. ملانین، رنگدانه اصلی ایجاد کننده رنگ پوست انسان است. این رنگ دانه ها از ساختمان سلول های پوست در مقابل اشعه UV و رادیکال های آزاد محافظت می کند.

لک صورت چگونه به وجود می آید؟

عوامل زیر از مهم ترین فاکتورهای ایجاد کننده و تشدید کننده لک های پوست می باشد.

در معرض آفتاب بودن

شایع ترین علت در تشکیل لک پوست اشعه ماوراء بنفش خورشید است. قرار گرفتن بیش از حد در برابر آفتاب ( تماس کوتاه مدت با آفتاب شدید یا بلند مدت با آفتاب معمولی ) می تواند منجر به تشکیل لک های تیره پوست شود.

ایجاد تغییرات هورمونی

تغییرات هورمونی در بدن از جمله حاملگی، و یا بیماری کیست های متعدد تخمدان ( PCO )، باعث تحریک ملانین سازی در سطح پوست می شود.

مصرف بعضی داروها

مصرف برخی داروها مانند قرص های ضد بارداری ( هورمونی ) و با استفاده از برخی داروهای اعصاب که حساسیت پوست را نسبت به نور افزایش می دهند ( مثل داروهای ضد تشنج ) ملانین سازی را افزایش می دهد.

بعضی محصولات آرایشی بهداشتی

مصرف محصولات خاصی که به نور حساس هستند و ملانین پوست را در برابر نور تحریک می کند مانند برخی از عطرها.

بالا رفتن سن

با افزایش سن، سنتز ملانین در پوست دچار اختلال شده در نتیجه لک های تیره ای به نام لک های ناشی از سن پشت دست ها و صورت به وجود می آید.

عامل وراثت

وراثت نقش به سزایی در تغییرات ملانین و تشکیل لک های تیره پوست دارد که از آن جمله می توان به کک و مک نوجوانان اشاره نمود. اشعه UV با نور آفتاب در چنین شرایطی بیش تر روی پوست تأثیر سوء می گذارد.

در خانم ها لک های پوستی بیش تر در دوران حاملگی ظاهر می شود و با پایان این دوره کم رنگ تر و به ندرت نیز از بین می رود و قبل از سیکل قاعدگی تشدید شده و دوباره باز می گردند. ملانین ها در ماه های سرد سال کمتر تحت تاثیر قرار می گیرند و لک ها در زمستان شدت کم تری پیدا می کنند و کم رنگ تر می شوند.

آقایان نسبت به خانم ها کم تر دچار این عارضه می شوند.

زمانی که از تشکیل ملانین ها جلوگیری شود پوست روشن تر می شود. مؤثر ترین راه جهت متوقف ساختن تولید رنگ دانه ها و جلوگیری از روند تیرگی رنگ پوست افراد مهار فعالیت آنزیم تیروزیناز است.

روش های مقابله با ملانین یا رنگ دانه های تیره پوست

اگر از رنگ پوست خود ناراضی هستید این مشکل احتمالا توسط رنگ دانه های تیره ی پوست ایجاد شده است.ملانین سبب تیرگی رنگ پوست میشود.به عنوان مثال حالت تیرگی بیش از حد پوست وقتی بوجود می آید که بدن رنگ دانه های خیلی زیادی تولید کند و پوست در برخی نواحی تیره تر میشود.از طرفی روشن شدن بیش از حد پوست حالتی است که بدن کمتر از حد عادی رنگ دانه ترشح کند در نتیجه پوست در برخی نواحی روشن تر میشود.دانستن دلایل این پدیده میتواند به شما برای حل این مشکل کمک کند.

راههای مراقبت از ملانین

به یک پزشک مراجعه کنید. وضعیت های خاص پزشکی هستند که میتوانند در روند تولید ملانین اختلال ایجاد کنند.برای مثال عفونت پوست میتواند سبب کمرنگ شدن رنگ دانه های پوست شود در حالیکه اختلالی که بیماری ادیسون نامیده میشود میتواند سبب پررنگ شدن رنگ دانه های پوست شود.

هرگونه کرمی را که دکتر جهت حل مشکل ملانین تجویز کرد استفاده کنید.به عنوان مثال ملاسما حالتی که سبب پر رنگ شدن رنگ دانه ها میشود میتواند با استفاده ار کرم برطرف شوذ.عفونت های پوستی , سوختگی های حاد و تاول ها ممکن است برای برطرف شدن مشکل تیره شدنشان به کرم نیاز داشته باشند.

مدت زمان در معرض آفتاب بودنتان را محدود کنید. در معرض آفتاب بودن میتواند سبب بروز مشکلات رنگ دانه ای پوست و تحریک شدن ملانین ها شود .اگر میخواهید در معرض آفتاب قرار بگیرید از کرم های ضد آفتاب با درجه ی spf۳۰ به بالا استفاده کنید.

نکاتی در مورد ملانین ها

در نظر داشته باشید که بارداری میتواند باعث تیره شدن رنگ دانه های پوست شود.در این مورد وقتی نوزاد متولد شود و هورمون های بدن تنظیم شود احتمالا مشکل تیرگی ملانین یا رنگ دانه ها نیز برطرف خواهد شد.

اینجانب فرشاد سلیمانی مهندس رشته فناوری اطلاعات، متخصص در زمینه سئو و بهینه سازی وبسایت هستم.

ثبت نظر

گذاشتن باسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب بیشتر در زندگی سالم

سرخط مطالب

خواص فلفل سیاه

تغذیه

خواص فلفل سیاه برای سلامتی

نویسنده ۳ اسفند, ۱۳۹۶
خواص روغن پالم

تغذیه

خواص روغن پالم برای سلامتی

نویسنده ۲ اسفند, ۱۳۹۶
خواص روغن بادام زمینی

تغذیه

خواص روغن بادام زمینی برای سلامتی

نویسنده ۱ اسفند, ۱۳۹۶
خوردن سیب زمینی خام

تغذیه

خوردن سیب زمینی خام و اثرات آن

نویسنده ۳۰ بهمن, ۱۳۹۶
ویتامین ها برای حفظ سلامت پوست

تغذیه

ویتامین های مفید برای پوست

نویسنده ۲۹ بهمن, ۱۳۹۶
بالا