ارتباط با ما

خواص چای گندم سیاه برای سلامتی بدن

خواص چای گندم سیاه

تغذیه

خواص چای گندم سیاه برای سلامتی بدن

چای گندم سیاه از بذر گیاه گندم سیاه تولید می شود.

خواص چای گندم سیاه برای سلامتی بدن

خواص چای گندم سیاه مشابه خواص چای سبز است با این تفاوت که چای سبز حاوی مقادیر زیادی کافئین است که مصرف بیش از اندازه آن برای سلامتی ضرر دارد در صورتیکه چای گندم سیاه عاری از کافئین است.

آیا شما به دنبال یک ماده غذایی ایده آل بدون گلوتن برای افزایش کاهش وزن خود هستید؟ آیا می خواهید یک نوشیدنی سالم و تازه برای رژیم غذایی خود در نظر بگیرید؟ اگر بله، شما باید سری به عطاری بزنید، در آنجا به سراغ کیسه های چای گندم سیاه بروید و از آنها برای این کار استفاده کنید. چای گندم سیاه، همچنین به نام چای سویا هم معروف است. خواص سلامت فراوانی را به همراه دارد و عاری از گلوتین های مضر است.

آیا شما علاقه مند هستید تا اطلاعات بیشتری را در مورد خواص چای گندم سیاه کسب کنید؟ پس با ما با ادامه این مطلب در سایت سلامت گو همراه باشید.

درباره گندم سیاه

گندم سیاه یک گیاه شبه کوهی است که دارای بسیاری از ویژگی های غلات است اما جزء گونه های غلات نیست. با توجه به شباهت آن به دانه های گندم، اغلب در نان و ماکارونی استفاده می شود. چای گندم سیاه از بذر این گیاه تولید می شود. طعم و مزه آن سبک است و برای استفاده از خواص سلامتی این چای آن را می نوشند. مطالعات نشان می دهد که چای گندم سیاه در کاهش وزن موثر است، سلامت عروق خونی را بهبود می دهد و کلسترول خون را کاهش می دهد. تحقیقات اولیه در مورد چای گندم سیاه بسیار امیدوار کننده است و نشان می دهد که مواد مغذی و مواد شیمیایی موجود در این چای می تواند به عنوان یک مکمل غذایی مفید باشد.

خواص چای گندم سیاه

در ادامه اثرات باور نکردنی خواص چای گندم سیاه برای سلامتی را بیان می کنیم.

جلوگیری از ورم

براساس یک مطالعه منتشر شده در مجله اروپایی فارماکولوژی، چای گندم سیاه در درمان تورم موضعی ناشی از نارسایی های مزمن  و شدید بسیار موثر است. این مطالعه بر روی بیمارانی انجام شد که در آن یک گروه از بیماران چای گندم سیاه مصرف می کردند، در حالی که گروه دیگر از بیماران چای دارویی مصرف می کردند. محققان دریافتند بیمارانی که چای گندم سیاه مصرف کرده بودند نسبت به بیماران گروه دیگر بهبود قابل توجهی داشتند. این مطالعه نشان می دهد که چای گندم سیاه می تواند مانع از پیشرفت بیشتر تورم شود.

حفظ سلامت قلبی عروقی

بر اساس یک مطالعه که بر روی 220 زن یائسه مبتلا به اختلال قلب و عروق انجام شد، مشخص شد مصرف دانه گندم سیاه یا چای آن برای حداقل شش بار در هفته در کنترل علائم و پیشرفت بیماری های قلبی عروقی مفید است. همچنین به میزان قابل توجهی در جلوگیری از مشکلات دیگری که سلامت عمومی زنان یائسه را تهدید می کند مانند فشارخون بالا و کلسترول بالا موثر است.

کاهش قند خون

چای گندم سیاه یا کنسانتره سطح گلوکز خون را در افراد دیابتی کاهش می دهد. با این حال، روند آماده سازی چای گندم سیاه یا کنسانتره، در این مورد متفاوت از روش معمول است.

بهبود عملکرد کلیه

طبق آزمایشاتی که در انجام شده است، کنسانتره گندم سیاه و یا چای گندم سیاه با غلضت بالا می تواند به بهبود قابل توجه در عملکرد کلیه و کم شدن پیشرفت بیماری های کلیوی منجر شود. با این حال، این آزمایش هنوز در مورد انسان انجام نشده است، اما انتظار می رود نتایج مشابهی را در افراد مبتلا به مشکلات کلیوی داشته باشد.

درمان دیابت

در یک مطالعه، مشخص شد که مواد تشکیل دهنده موجود در چای گندم سیاه در کاهش سطح قند خون در موشهای آزمایشگاهی مفید بودند. روتین موجود در گندم سیاه در جلوگیری از دیابت نوع 2 جدید بسیار مفید است. در یکی دیگر از مطالعات، نتیجه گیری شده است که عصاره دانه گندم سیاه یا چای آن سبب کاهش قند خون بین 12 تا 19 درصد در 90 تا 120 دقیقه پس از تزریق می شود. از سوی دیگر، بر روی گروهی از حیوانات هیچ کاهش قند خونی مشاهده نشد.

دانشمندان بر این باورند که اثر کاهش دهنده گلوکز ناشی از حضور یک ترکیب شیمیایی است که نقش مهمی در سیگنالینگ سلولی و متابولیسم گلوکز در حیوانات و انسان ها ایفا می کند. محققان معتقدند که کروئونوزیتول موجود در چای گندم سیاه ممکن است به عنوان یک محرک انسولین عمل کند و حساسیت سلول های بدن به انسولین را افزایش دهد.

عملکرد سیستم تخمک گذاری را بهبود می بخشد

بر اساس یک مطالعه انسانی، دانه های گندم سیاه سرشار از ماده ای بنام “D-Chiro-Inositol” هستند که اقدامات انسولین را در بیماران مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک افزایش می دهد. بنابراین، نتیجه می گیریم خواص چای گندم سیاه به بهبود عملکرد تخمدان، کاهش فشار خون، کاهش غلظت آندروژن سرم و تری گلیسرید پلاسمی کمک می کند.

محافظت از بدن در برابر سرطان و بیماری های قلبی

فیتونترینتس موجود در غلات و دانه های کامل مانند گندم سیاه به طور خاص در بهبود هضم و انواع خاصی از مشکلات معده و کیسه صفرا مفید است. گیاه گندم سیاه حاوی لیگناها است که از بدن در برابر سرطان سینه و دیگر سرطان های وابسته به هورمون و بیماری های قلبی محافظت می کند. اگر چه مقدار لیگنان در نوشیدنی هایی نظیر قهوه یا چای گندم سیاه نسبتا کم است، اما مصرف منظم آن به طور قابل توجهی در توانایی های مبارزه با سرطان ها تاثیر مثبت دارد و از بدن در مقابل مشکلات قلبی حفاظت می کند.

تقویت ایمنی بدن

گندم سیاه یک منبع مهم از آنتی اکسیدان های محلول در آب، غیر محلول و چربی است. همچنین سرشار از مواد مغذی متعددی از جمله تکترینوول، ویتامین E، اسید فنولیک، سلنیوم و اسید فیتیک است. وجود این مواد مغذی در چای گندم سیاه در بهبود سطح ایمنی بدن بسیار موثر است. آنتی اکسیدان ها با رادیکال های آزاد سمی در بدن مبارزه می کنند، بنابراین در برابر عفونت های ویروسی، باکتری ها و قارچ ها از بدن محافظت می کنند.

تاثیر چای گندم سیاه در کمک به کاهش وزن و لاغری

چای گندم سیاه دارای کالری کمی است و از این رو یک جایگزین مناسب برای نوشیدنی های دارای کالری بالا است. جایگزین کردن چای گندم سیاه بجای نوشیدنی های با کالری بالا، باعث کاهش وزن و لذت بردن از آن می شود. محققان معتقدند که وجود کاتچین ها که یک آنتی اکسیدان طبیعی در چای گندم سیاه محسوب می شوند، می تواند باعث کاهش وزن شود، اگر چه شواهد زیادی در مورد اثر این چای بر روی کاهش وزن وجود ندارد. مطالعات دقیقی که در مورد چاقی انجام شدند نشان می دهد که عصاره های چای سبز یا گندم سیاه حاوی مقادیر خوبی از کاتچین ها هستند که در کنترل وزن کمک می کنند.

چای گندم سیاه یک منبع ضد کافئین خوب است

چای سبز منبعی غنی از آنتی اکسیدان ها است و برای کاهش وزن و سلامت کلی بدن مفید است. با این حال، اگر به شما توصیه شده است که کافئین را در رژیم غذایی خود کاهش دهید و می خواهید رژیم کم اگزالات را دنبال کنید، چای گندم سیاه بهترین گزینه است. چای گندم سیاه همه خواص چای سبز بدون کافئین را ارائه می دهد و می تواند انتخاب ایده آل برای کسانی باشد که می خواهند رژیم غذایی جلوگیری از سنگ کلیه را دنبال کنند. وجود ویتکسین و روتن در چای گندم سیاه جریان خون را بهبود می بخشد و از رگهای واریس و ادم پا جلوگیری می کند.

چای گندم سیاه با خواص سلامتی زیادی که دارد می تواند جایگزین نوشیدنی های معمول شود و کیفیت زندگی شما را بهبود بخشد. بنابراین فکر نکن، همین امروز برای داشتن یک فردای بهتر، گندم سیاه را مصرف کن.

 

برای دیدن مطالب بیشتر در مورد این موضوع به قسمت مطالب مربوط به تغذیه و چای گندم سیاه و گندم سیاه در سایت سلامت گو با موضوعات تغذیه، درمان بیماری، زیبایی، تناسب اندام و زندگی سالم و خواص مواد غذایی مراجعه کنید.

در ادامه بخوانید: خواص گندم برای سلامتی بدن

اینجانب فرشاد سلیمانی مهندس رشته فناوری اطلاعات، متخصص در زمینه سئو و بهینه سازی وبسایت هستم.

ثبت نظر

گذاشتن باسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب بیشتر در تغذیه

سرخط مطالب

از بین بردن موهای سفید
بیماری های کلیوی

درمان

بیماری های کلیوی: دلایل و علائم

نویسنده 6 مارس, 2018
خواص هندوانه زرد

تغذیه

خواص هندوانه زرد برای سلامتی

نویسنده 5 مارس, 2018
کالری آناناس

تغذیه

کالری آناناس چقدر می باشد؟

نویسنده 4 مارس, 2018
قند موجود در آناناس

تغذیه

قند موجود در آناناس چقدر است؟

نویسنده 3 مارس, 2018
خواص انبه خشک

تغذیه

خواص انبه خشک برای سلامتی

نویسنده 2 مارس, 2018
خواص انبه آفریقایی

تغذیه

خواص انبه آفریقایی برای سلامتی

نویسنده 1 مارس, 2018
خواص برگ تمشک قرمز

تغذیه

خواص برگ تمشک قرمز برای سلامتی

نویسنده 28 فوریه, 2018
خواص بروملین

تغذیه

خواص بروملین برای سلامتی

نویسنده 27 فوریه, 2018
خواص کره کاکائو

تغذیه

خواص کره کاکائو برای سلامتی

نویسنده 26 فوریه, 2018
خواص آنزیم پاپایا

تغذیه

خواص آنزیم پاپایا برای سلامتی

نویسنده 25 فوریه, 2018
خواص برگ پاپایا

تغذیه

خواص برگ پاپایا برای سلامتی

نویسنده 24 فوریه, 2018
خواص فلفل سیاه

تغذیه

خواص فلفل سیاه برای سلامتی

نویسنده 22 فوریه, 2018
خواص روغن پالم

تغذیه

خواص روغن پالم برای سلامتی

نویسنده 21 فوریه, 2018
خواص روغن بادام زمینی

تغذیه

خواص روغن بادام زمینی برای سلامتی

نویسنده 20 فوریه, 2018
خوردن سیب زمینی خام

تغذیه

خوردن سیب زمینی خام و اثرات آن

نویسنده 19 فوریه, 2018
ویتامین ها برای حفظ سلامت پوست

تغذیه

ویتامین های مفید برای پوست

نویسنده 18 فوریه, 2018
خواص تمپه

تغذیه

خواص تمپه برای سلامتی

نویسنده 17 فوریه, 2018
خواص روغن جعفری

تغذیه

خواص روغن جعفری برای سلامتی

نویسنده 15 فوریه, 2018
خواص چای موز

تغذیه

خواص چای موز برای سلامتی

نویسنده 14 فوریه, 2018
بالا