ارتباط با ما

جلوگیری از ریزش مو با روش های مختلف

جلوگیری از ریزش مو

زندگی سالم

جلوگیری از ریزش مو با روش های مختلف

جلوگیری از ریزش مو با استفاده از روش های مختلفی امکان پذیر است

جلوگیری از ریزش مو با روش های مختلف

جلوگیری از ریزش مو با استفاده از روش های مختلفی امکان پذیر است. ریزش مو مردانه یک بیماری حساب نمی شود. این وضعیت به طور معمول در مردانی که از نظر ژنتیکی مستعد این وضعیت هستند اتفاق می‌افتد و در واقع نوعی پاسخ فیزیولوژیک بدن آنها به آندروژن‌ها یا همان هورمون‌های مردانه می‌باشد و جلوگیری از ریزش مو در این افراد کمی پیچیده است.

زمان شروع ریزش مو

زمان شروع ریزش مو به عوامل زیادی وابسته است. حدود ۸۵ درصد مردان تا رسیدن به سن ۵۰ سالگی ریزش موی عمده ای خواهند داشت. بعضی جوانان از سن ۲۰سالگی با ریزش مو مواجه میشوند و به دنبال راه حلی برای جلوگیری از ریزش مو هستند.

باورهای غلط در مورد ریزش مو

آیا پوشیدن کلاه موجب ریزش مو شما میشود؟ خیر. شانه کردن موی سر با انگشتان دست نیز موجب این ریزش مو نمیشود. شانه کردن، بورس زدن، پیچاندن یا طراحی نیز موجب ریزش مو نمیشود که با انجام ندادن آن ها باعث جلوگیری از ریزش مو شویم. تنها باید با ملایمت به موهای خود رفتار کنید و تارها را نشکنید. بنابراین ترسی از حالت دادن به موهای خود نداشته باشید زیرا این اعمال باعث ریزش مو نمی شوند.

ترک سیگار باعث جلوگیری از ریزش مو می شود

ارتباط واضحی بین سیگار کشیدن و بدتر شدن وضعیت ریزش مو در افراد وجود دارد. بنابراین اگر به دنبال دلیلی خوب برای ترک سیگار هستید، بدانید که کشیدن سیگار باعث ریزش موی زودهنگام شما خواهد شد. پس برای جلوگیری از ریزش مو هر چه سرعتر کشیدن سیگار را ترک کنید.

ریزش مو خللی در سلامتی ایجاد نمی کند

ریزش مو یا به قول پزشکان، آلوپسی معمولاً نشانه و علامتی از یک مشکل پزشکی نیست. ریزش مو به سلامتی شما آسیب نمی زند. اما نگرانی درباره چگونگی تأثیر آن بر چهره شما، مسئله ای رایج است. پس نگرانی بابت ریزش مو که به صورت عادی در تمام افراد اتفاق می افتد نداشته باشید مگر اینکه دچار ریزش موی شدید و غیر طبیعی شده باشید که می بایست به سرعت اقدام به جلوگیری از ریزش مو نمایید.

دلیل ریزش مو در شرایط مختلف

حدودا انواع ریزش مو در مردان از الگوی تاسی مردان نشعت میگیرد و این مسئله عاملی ژنتیکی است که از پدر و مادر به افراد رسیده است و جلوگیری از ریزش مو که به این دلیل باشد تقریبا امکان پذیر نمی باشد. دلایل دیگری که باعث ریزش مو می شوند عبارتند از: مصرف داروهای خاص، مصرف بیش از حد ویتامین A یا کمبود پروتئین. بیماری یا استرس هم میتواند موجب ریزش ناگهانی و زیاد موی سر (تلوژن افوویوم) شود. نکته مهم این است که ریزش مویی که از الگوی تاسی مردان پیروی نمیکند، اغلب برگشت پذیر است و می توان از این مدل ریزش موها جلوگیری کرد.

محافظت از مو

محافظت کردن از مو یکی از عوامل جلوگیری از ریزش مو سر است. حفاظت کردن از مویی که دارید، از جایگزین کردن موی از دست رفته به مراتب آسان تر است. اما هنگام بررسی گزینه ها دقت کنید. بیشتر محصولات جادویی محافظت از مو و درمان ها ساختگی هستند. اگر نسبت به دارو یا درمانی شک دارید، یک پزشک یا متخصص پوست میتواند به شما کمک کند و بهترین دارو را بسته به شرایط روحی و جسمی شما برایتان تجویز کند.

داروی ریزش مو مانند ماینوکسیدیل

درمانی برای رفع مشکل تاسی مردان و جلوگیری از ریزش مو به این صورت وجود ندارد، اما برخی داروها میتوانند این فرایند را کند کنند. ماینوکسیدیل دارویی است که به تأیید FDA رسیده است. این دارو سرعت ریزش را کاهش میدهد و به رویش موی جدید بعضی مردان کمک میکند. اما زمانی که مصرف آن را متوقف میکنید، ریزش مو برمیگردد. ماینوکسیدیل را بر روی پوست سر می مالند.

هورمون ریزش موی سر

هورمونی که باعث ریزش موی سر می شود DHT نامیده میشود. این هومون با الگوی تاسی مردان موجب کوچک شدن فولیکول ها میشود. در نهایت این فولیکول ها آنقدر کوچک میشوند که هیچ مویی روی آنها رشد نمیکند و به این ترتیب این هورمون باعث ریزش مو می شود. برای جلوگیری از ریزش مو در این حالت می بایست به پزشک متخصص مراجعه کرد.

قرص جلوگیری از ریزش مو

قرص فیناستراید خط تولید هورمون DHT بدن شما را کاهش میدهد. موی برخی مردان میتواند هنگام استفاده از این دارو، رشد کند. برخی متخصصان براین باورند که این دارو بهتر از ماینوکسیدیل عمل میکند. زنان باردار نباید از این دارو استفاده کنند؛ چون این دارو میتواند عیوب تولید مثل را در نوزادان پسر موجب شود. همانند ماینوکسیدیل، این دارو تنها هنگام مصرف اثر دارد. در هر صورت اگر واجد شرایط استفاده از این قرص هستید می توانید از آن برای جلوگیری از ریزش مو به صورت موقت استفاده نمایید.

استفاده از کلاه گیس

استفاده از کلاه گیس هم راه دیگری برای مقابله با ریزش مو می باشد اما نه راهی اساسی برای جلوگیری از ریزش مو. کلاه گیس ها سابقه ای طولانی دارند. اما یافتن مورد مناسب به زمان و تحقیقی طولانی نیاز دارد؛ چون آنها از نظر هزینه و کیفیت متنوع هستند. کلاه گیس ها به مراقبت منظم و دائمی نیاز دارند و ماهانه هزینه ای بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان دارند. زمانی که یکی را خرید میکنید، سعی کنید آن را با رنگ، ضخامت و فر موی خود هماهنگ نمایید و مدتی ممکن است طول بکشد تا به آن عادت کنید.

تاثیر عمل پیوند مو

عمل پیوند مو یا کاشت مو یک روش تاثیر گذار و البته پرهزینه می باشد که حد زیادی باعث جلوگیری از ریزش مو می شود. پزشک موی سالم را از پشت و اطراف سر برمیدارد و به بالای سر منتقل می کند. این روش میتواند هزینه زیادی داشته باشد و حتی ممکن است چندین بار قبل از تأثیر، این کار را تکرار کنید.  بعد از دو ماه، بیشتر موهایی را که پزشک پیوند زده است از دست میدهید، اما تار موهای جدید شروع به رشد میکنند. بعد از ۶ ماه، طبیعی جلوه میکند. شما با این روش می توانید درعرض چند ماه موهای خود را بسیار پرپشت تر از قبل نشان دهید.

رعایت اصول نگهداری از موها

روش ها و ترفندهای آرایش مو می تواند ریزش مو را تا حدود زیادی متوقف کند و موجب جلوگیری از ریزش مو شود. با کوتاه نگه داشتن موهای در حال ریزش میتوانید از شانه کردن بیش از حد جلوگیری کنید. بعضی شامپوها، حالت دهنده ها و محصولات آرایشی ممکن است بر روی موهای شما تأثیر مثبت داشته باشد. همچنین، از رژیم غذایی متعادلی استفاده کنید و با موهای خود را به آرامی رفتار کنید و آن ها را اصطلاحا خسته نکنید.

مثبت اندیش بودن برای جلوگیری از ریزش مو

به این فکر کنید مردانگی شما تنها به مو بستگی ندارد. هر چیز دیگری را که برای ارائه دارید، به خود یادآور شوید. به جنبه های مثبت بدن خود بیندیشید و به آن ها افتخار کنید. مراقب چیزهایی باشید که میتوانید کنترل کنید ٬ مانند تناسب اندام. توجه سایرین را به خود جلب کنید. اگر به تشویق نیاز دارید، به مردان و جوانانی تاس با موهای تراشیده مثلا آدم های سرشناس و معروف فکر کنید که اعتماد به نفس زیادی دارند. خود را در زمره گروه خوبی تصور کنید و از آن لذت ببرید تا باعث جلوگیری از ریزش مو شوید.

 

برای دیدن مطالب بیشتر در مورد این موضوع به قسمت مطالب مربوط به زیبایی و ریزش مو در سایت سلامت گو با موضوعات خواص مواد غذایی، درمان بیماری ها، تغذیه مناسب، زیبایی، تناسب اندام و زندگی سالم مراجعه کنید.

اینجانب فرشاد سلیمانی مهندس رشته فناوری اطلاعات، متخصص در زمینه سئو و بهینه سازی وبسایت هستم.

ثبت نظر

گذاشتن باسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب بیشتر در زندگی سالم

سرخط مطالب

از بین بردن موهای سفید
بیماری های کلیوی

درمان

بیماری های کلیوی: دلایل و علائم

نویسنده 6 مارس, 2018
خواص هندوانه زرد

تغذیه

خواص هندوانه زرد برای سلامتی

نویسنده 5 مارس, 2018
کالری آناناس

تغذیه

کالری آناناس چقدر می باشد؟

نویسنده 4 مارس, 2018
قند موجود در آناناس

تغذیه

قند موجود در آناناس چقدر است؟

نویسنده 3 مارس, 2018
خواص انبه خشک

تغذیه

خواص انبه خشک برای سلامتی

نویسنده 2 مارس, 2018
خواص انبه آفریقایی

تغذیه

خواص انبه آفریقایی برای سلامتی

نویسنده 1 مارس, 2018
خواص برگ تمشک قرمز

تغذیه

خواص برگ تمشک قرمز برای سلامتی

نویسنده 28 فوریه, 2018
خواص بروملین

تغذیه

خواص بروملین برای سلامتی

نویسنده 27 فوریه, 2018
خواص کره کاکائو

تغذیه

خواص کره کاکائو برای سلامتی

نویسنده 26 فوریه, 2018
خواص آنزیم پاپایا

تغذیه

خواص آنزیم پاپایا برای سلامتی

نویسنده 25 فوریه, 2018
خواص برگ پاپایا

تغذیه

خواص برگ پاپایا برای سلامتی

نویسنده 24 فوریه, 2018
خواص فلفل سیاه

تغذیه

خواص فلفل سیاه برای سلامتی

نویسنده 22 فوریه, 2018
خواص روغن پالم

تغذیه

خواص روغن پالم برای سلامتی

نویسنده 21 فوریه, 2018
خواص روغن بادام زمینی

تغذیه

خواص روغن بادام زمینی برای سلامتی

نویسنده 20 فوریه, 2018
خوردن سیب زمینی خام

تغذیه

خوردن سیب زمینی خام و اثرات آن

نویسنده 19 فوریه, 2018
ویتامین ها برای حفظ سلامت پوست

تغذیه

ویتامین های مفید برای پوست

نویسنده 18 فوریه, 2018
خواص تمپه

تغذیه

خواص تمپه برای سلامتی

نویسنده 17 فوریه, 2018
خواص روغن جعفری

تغذیه

خواص روغن جعفری برای سلامتی

نویسنده 15 فوریه, 2018
خواص چای موز

تغذیه

خواص چای موز برای سلامتی

نویسنده 14 فوریه, 2018
بالا