ارتباط با ما

قرص های لاغری و تاثیر آنها در کاهش وزن

قرص های لاغری

تناسب اندام

قرص های لاغری و تاثیر آنها در کاهش وزن

قرص های لاغری استاندارد و مجوزدار می توانند با کم کردن اشتها و یا جلوگیری از جذب کالری به لاغری شما کمک کنند

قرص های لاغری استاندارد و مجوزدار می توانند با کم کردن اشتها و یا جلوگیری از جذب کالری به لاغری شما کمک کنند. ولی  قرص های لاغری نمی توانند متابولیسم بدن را بالا ببرند و از این طریق به لاغر کردن انسانها بپردازند و تبلیغاتی که در این زمینه میشود غیر قابل قبول هست. چراکه متابولیسم بدن توسط غده تیروئید و هورمونی که ترشح میکند کنترل میشود و تحقیقات علمی که ثابت کند با راههای غیر طبیعی میشود متابولیسم را بالا برد تا افراد لاغر شوند وجود ندارد.

دلیل محبوبیت قرص های لاغری

امروزه راهکارهای زیادی برای کم کردن وزن پیش روی افراد وجود دارد. می توان گفت عده ی کثیری از کسانی که دچار اضافه وزن هستند تمایل دارند که به راحت ترین شیوه ی ممکن وزن خود را کم کنند. یکی از این روش ها استفاده از قرص لاغری است.

مساله چاقی و شیوع بالای آن باعث شده بسیاری از پژوهشگران به دنبال راه حل سریع و آسان برای حل این مشکل باشند و به همین دلیل بدنبال ساخت قرص های لاغری بروند. بسیاری از افرادی که دچار اضافه وزن هستند از گرفتن رژیم غذایی سالم هراس دارند یا آن را به خیال خود امتحان کرده اند و موفق نبوده اند.

متاسفانه تجربه رژیم های مختلف و پایین و بالا رفتن وزن باعث می شود فرد به طور کلی از کاهش وزن اصولی منصرف شود و به دنبال راه میانبری باشد. از طرفی نیاز مبرم به حل این مشکل عام و جهانی و از سوی دیگر سودآور بودن تجارت دارو باعث تلاش بسیار برای یافتن داروهای جادویی کاهش وزن شده است.

تاثیر قرص های لاغری

در این زمینه تحقیقات بسیار زیادی انجام شده است که ماحصل تمام آنها داروهای متعددی است که از ۴ دهه پیش وارد بازار شده اند اما متاسفانه اثر هیچ یک پایدار نیست و مصرف آنها به دلیل عوارضی که داشته اند، ممنوع شده است.

قرص های لاغری چگونه باعث لاغری می شوند

قرص های لاغری به ۲ نوع اصلی تقسیم می شوند؛ قرص هایی که باعث کاهش دریافت می شوند و با تاثیر بر مرکز گرسنگی در مغز دریافت فرد را کاهش می دهند. برخی از این قرص های لاغری هم دفع را افزایش می دهند و هم بر جذب مواد مغذی پرکالری که معمولا چربی است، تاثیر می گذارند و باعث دفع آن از طریق مدفوع می شوند. قرص های نسبتا جدیدتری هم وجود دارند که حد فاصل این دو هستند.

قرص های لاغری که تاییدیه دارند

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) که یک مرکز معتبر از نظر تایید ایمنی و بی خطر بودن فرآورده های عرضه شده در زمینه پزشکی است، فقط ۲ دارو را در ابتدا تایید کرد که بعد یکی از این داروها از فهرست تایید حذف شد. داروی اول با نام عمومی سیبوترامین و با نام تجاری مریدیا یا ردوکتیل بود که در کشور ما هم برای دوره کوتاهی تولید شد. این دارو کاهنده اشتها بود. داروی دوم، مهارکننده جذب چربی در روده به نام اورلیستات است که آن هم با نام های تجاری مختلف از جمله زنیکال و ونوستات در داخل و خارج از کشور تولید می شود.

قرص های لاغری موجود در بازار

قرص های لاغری  بسیاری در بازار وجود دارد که تاییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا ندارند. برخی از این قرص های لاغری تولید شرکت های معتبر دارویی هستند که در بروشور آنها حداکثر مدت زمان مصرف ۲ ماه ذکر شده و تولید کننده اذعان داشته که حتی مصرف کوتاه مدت این دارو می تواند عوارض گوناگونی داشته باشد. قرص های لاغری و دیگر داروهای لاغری که در عطاری ها به فروش می رسند یا در ماهواره تبلیغ می شوند، ترکیب مشخصی ندارند و اثربخشی آنها به اثبات نرسیده و حتی طبق مطالعه بسیاری از آنها حاوی دوز بالای سیبوترامین هستند که عوارض قلبی بسیار زیادی در پی دارد. برخی نیز ترکیب های متامفتامین دارند و وابستگی می آورند. تنها قرص لاغری که در درازمدت می توان مصرف کرد، اورلیستات است که نسل دوم آن با دوز ۶۰ میلی گرم وارد بازار شده است.

نسخه پزشک برای تهیه قرص لاغری اورلیستات لازم نیست

این نوع قرص های لاغری را بدون نسخه می توان از داروخانه خریداری کرد اما نباید خودسرانه مصرف شود و مصرف آن حتما باید زیرنظر متخصص تغذیه و در کنار رژیم غذایی اصولی باشد. اگر عادت غذایی اصلاح شود، هیچ نیازی به مصرف قرص های لاغری نیست. حتی تولید کنندگان اورلیستات نیز ادعا نمی کنند که فقط با مصرف این دارو و بدون رژیم و ورزش می توان وزن کم کرد. اگر پزشک مصرف دارو را لازم بداند، باید زیرنظر او و در یک دوره و در کنار مصرف مکمل ها باشد تا فرد دچار هیچ کمبودی نشود.

عملکرد قرص های لاغری

قرص های لاغری شامل مواد مختلفی هستند كه مجموع آنها باعث كاهش وزن می شود. در عین حال روش كاهش وزن در قرص های مختلف متفاوت است. به عنوان مثال بعضی از قرص ها با كاهش اشتها و كم خوردن به كاهش وزن كمك می كنند در حالی كه دیگر قرص ها، مانع جذب چربی در بدن می شوند.

عملكرد قرص های لاغری با هم متفاوت هستند و با تغییر در مكانیسم های طبیعی بدن، باعث لاغر شدن می شوند؛ بعضی از آنها با افزایش دفع، مدت زمان باقی ماندن غذا در روده را كاهش داده، موجب تجزیه نشدن چربی ها در روده شده و منجر به اسهال چرب می شوند. عوارض مصرف خودسرانه این داروها هم این است كه در طولانی مدت باعث دفع ویتامین های محلول در چربی شده و فرد را با سوءتغذیه روبرو می كنند.

گروه دیگری از داروهای چربی سوز هم هستند كه جذب چربی را مهار می كنند و مانع از ورود چربی به چرخ سوخت و ساز بدن می شوند اما به طور كلی داروهای چربی سوزی كه سوخت و ساز بدن را بالا می برند، چندین مشكل مختلف ایجاد می كنند كه مصرف ناآگاهانه و خودسرانه شان می تواند كشنده باشد.

مشکلات و خطرات قرص های لاغری

عمده ترین مشكلی كه در زمینه مصرف قرص های لاغری وجود دارد این است كه بسیاری از داروهای لاغری موجود در بازار كه در شبكه های ماهواره ای هم تبلیغ می شوند، غیر استاندارد هستند اما به راحتی در دسترس افراد قرار دارند.

همان طور که گفتیم مهمترین سازمانی كه می تواند سلامت تمام داروها را تایید كند، سازمان غذا و داروست كه با مراجعه به وب سایت این سازمان می بینیم كه قبل از معرفی هر دارو به دنیا، باید مراحل مختلفی از جمله كشت سلولی ـ مولكولی، آزمایش روی حیوانات و در فازهای مختلف و كارآزمایی های بالینی روی انسان تحت شرایط خاص انجام شود تا بالاخره یك دارو بتواند مورد تایید قرار گیرد. اما داروهایی كه زمینه چاقی و لاغری مورد تایید چنین سازمان هایی قرار گرفته باشند، بسیار محدودند، بنابراین نمی توان به صرف تبلیغ این داروها در شبكه های ماهواره ای و اینترنتی و… آنها را استاندارد تلقی كرد.

طریقه مصرف قرص لاغری

در ضمن، حتی در صورت اطمینان از استاندارد بودن یك قرص، افراد نباید خودسرانه اقدام به مصرف آنها كنند چرا كه شرایط بیولوژیك و سلامت هر فرد با دیگری متفاوت است و افرادی كه به بیماری های مختلف مبتلا هستند، حتماً باید با مشورت پزشك متخصص یكی از این داروها را انتخاب كنند.

همچنین بالا رفتن سوخت و ساز نیز می تواند باعث بروز مشكلات دستگاه گوارش شود، به خصوص در افرادی كه دچار زخم های گوارشی هستند. بنابراین فقط یك پزشك متخصص می تواند دوز مشخصی از قرص های لاغری را برای هر بیمار، آن هم برای دوره ای مشخص، تجویز كند.

 

برای دیدن مطالب بیشتر در مورد این موضوع به قسمت مطالب مربوط به تناسب اندام و کاهش وزن در سایت سلامت گو با موضوعات خواص مواد غذایی، درمان بیماری، تغذیه، زیبایی، تناسب اندام و زندگی سالم مراجعه کنید.

اینجانب فرشاد سلیمانی مهندس رشته فناوری اطلاعات، متخصص در زمینه سئو و بهینه سازی وبسایت هستم.

ثبت نظر

گذاشتن باسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

مطالب بیشتر در تناسب اندام

سرخط مطالب

چه ویتامینی برای ریزش مو خوب است

تغذیه

چه ویتامینی برای ریزش مو خوب است؟

نویسنده 20 ژوئن, 2018
قرص فیناستراید برای ریزش مو

درمان

مصرف قرص فیناستراید برای ریزش مو

نویسنده 19 ژوئن, 2018
هزینه عمل اسلیو معده

درمان

هزینه عمل اسلیو معده چقدر است؟

نویسنده 18 ژوئن, 2018
تاثیر قرص لووتیروکسین بر ریزش مو
چگونه روغن خراطین اصل را بشناسیم

زیبایی

چگونه روغن خراطین اصل را بشناسیم

نویسنده 15 ژوئن, 2018
عنبر نسارا برای چسبندگی رحم
شنبلیله برای چسبندگی رحم
روغن چریش برای مو

زیبایی

خواص روغن چریش برای مو

نویسنده 27 می, 2018
روغن زیتون برای مو

زیبایی

5 خاصیت روغن زیتون برای مو

نویسنده 26 می, 2018
آب لیمو برای رشد مو
استفاده از روغن کرچک برای مو
روغن سیاه دانه برای مو
روغن شترمرغ برای مو
دلایل رایج ریزش مو

زیبایی

دلایل رایج ریزش مو

نویسنده 22 می, 2018
از بین بردن موهای سفید
بیماری های کلیوی

درمان

بیماری های کلیوی: دلایل و علائم

نویسنده 6 مارس, 2018
خواص هندوانه زرد

تغذیه

خواص هندوانه زرد برای سلامتی

نویسنده 5 مارس, 2018
کالری آناناس

تغذیه

کالری آناناس چقدر می باشد؟

نویسنده 4 مارس, 2018
قند موجود در آناناس

تغذیه

قند موجود در آناناس چقدر است؟

نویسنده 3 مارس, 2018
خواص انبه خشک

تغذیه

خواص انبه خشک برای سلامتی

نویسنده 2 مارس, 2018
بالا