ارتباط با ما

رژیم غذایی لاغری و کاهش وزن

رژیم غذایی لاغری

تناسب اندام

رژیم غذایی لاغری و کاهش وزن

رژیم غذایی لاغری یکی از بهترین راهها برای کاهش وزن می باشد

رژیم غذایی لاغری یکی از بهترین راهها برای کاهش وزن می باشد. رژیم غذایی لاغری شامل انواع مختلفی می باشد و راه‌های متعددی برای کاهش سریع مقدار زیادی از وزن بدن وجود دارد. اما اغلب رژیم های لاغری موجب احساس گرسنگی و نارضایتی شما خواهد شد و اگر یک اراده آهنین نداشته باشید، خیلی زود از لاغر شدن منصرف خواهید شد.

ویژگیهای رژیم غذایی لاغری خوب

باعث کاهش اشتهای شما بطور قال ملاحظه‌ای می‌شود.

بدون نیاز به تحمل گرسنگی، باعث کاهش وزن شما می‌شود.

همزمان با کاهش وزن، سلامت متابولیکی شما را بهبود می‌بخشد.

مصرف مجاز قند و نشاسته در رژیم غذایی لاغری

قند و نشاسته خوراکی هایی هستند که بیشترین تأثیر را در افزایش میزان ترشح هورمون انسولین دارند. اگر قبلاً این نکته را نمی‌دانستید، باید در اینجا خاطر نشان شود که انسولین هورمون اصلی ذخیره کننده چربی در بدن است. هنگامی که مقدار انسولین خون پایین می‌رود، چربی‌ها سریع‌تر و با سهولت بیشتری از حالت ذخیره خارج می‌شوند و بدن شروع به سوزاندن آن‌ها به جای کربوهیدرات‌ها می‌کند.

یکی دیگر از مزایای کاهش هورمون انسولین آن است که کلیه‌های شما سدیم و آب اضافی را از بدن خارج می‌کنند و این امر موجب کاهش باد و وزن اضافی ناشی از آب مازاد در بدن شما می‌شود. به این ترتیب بعید نیست که تا حدود 4 کیلوگرم (و گاهی بیشتر) از وزن چربی‌ها و آب اضافی بدن شما در طی اولین هفته‌ای که این راهکار را در پیش می‌گیرید، کم شود.

تاثیر کربوهیدرات در رژیم غذایی لاغری

افرادی که رژیم غذایی لاغری دارای کربوهیدرات پایین می‌گیرند، می‌توانند تا وقتی که سیر شوند، غذا بخورند. در حالی که افرادی که رژیم غذایی لاغری کم‌چربی دارند، در واقع مقدار کالری دریافتی خود را محدود می‌کنند و به عبارتی باید گرسنگی بکشند.

با قطع مصرف کربوهیدرات‌ها میزان هورمون انسولین در بدن شما کاهش می‌یابد و شما به طور خودکار و بدون آنکه مجبور به تحمل گرسنگی باشید، کالری‌های کمتری می‌خورید. به عبارت ساده‌تر، پایین آوردن هورمون انسولین به منزله یک سازوکار اتوماتیک برای کاهش چربی در بدن است.

کاهش قند و نشاسته (کربوهیدرات‌ها) از رژیم غذایی باعث پایین آمدن میزان انسولین خون، کاهش اشتها و کاهش وزن بدن شما بدون نیاز به گرسنگی می‌شود.

پروتئین، چربی و سبزیجات در رژیم غذایی لاغری

هر یک از وعده‌های غذایی شما باید حاوی یک منبع پروتئین، یک منبع چربی و مقداری سبزیجات کم‌قند باشد. با تنظیم وعده‌های غذایی خود به این روش، جذب کربوهیدرات‌ها در بدن شما به صورت خودکار کاهش پیدا می‌کند و به مقدار توصیه شده که حدود 20 تا 50 گرم در روز است، می‌رسد.  متخصصین تغذیه با ارائه منابع کامل این مواد غذایی و تعیین میزان استفاده روزانه و هفتگی آنها به شما کمک می‌کنند تا هر چه سریع‌تر به وزن ایده‌آل‌تان برسید.

نکات کاهش وزن از طریق رژیم غذایی لاغری

صبحانه حاوی پروتئین در رژیم غذایی لاغری

تحقیقات نشان داده است که خوردن صبحانه‌های غنی از پروتئین باعث کاهش میل به غذا و کاهش جذب کالری در طول روز می‌شود.

از مصرف نوشابه‌ها و آبمیوه‌های قنددار خودداری کنید

زیرا این نوشیدنی‌ها چاق کننده‌ترین مواد غذایی هستند که شما می‌توانید به بدن خود وارد کنید و خودداری از مصرف آنها می‌تواند به کاهش وزن شما کمک زیادی نماید.

نیم ساعت قبل از هر وعده غذایی، یک لیوان آب بنوشید

نتایج یک مطالعه نشان داده است که نوشیدن آب به فاصله نیم ساعت قبل از غذا خوردن باعث افزایش مقدار کاهش وزن به میزان 44% در عرض 3 ماه می‌شود.

از غذاهای سازگار با رژیم غذایی لاغری استفاده کنید

بعضی از غذاها برای کاهش چربی‌های بدن بسیار مفید هستند. در اینجا فهرستی از 20 ماده غذایی که بیشترین تأثیر را در کمک به کاهش وزن دارند، ارائه شده است.

رژیم غذایی لاغری با فیبرهای محلول

تحقیقات نشان داده است که فیبرهای محلول می‌تواند به کاهش چربی‌های بدن به ویژه چربی‌های ناحیه شکم، کمک کند. مکمل‌های حاوی فیبر مانند گلوکومانان نیز می‌تواند برای این منظور به شما کمک کند.

چای یا قهوه را در رژیم غذایی لاغری قرار دهید

اگر به نوشیدن چای یا قهوه علاقه دارید، پس هر چه قدر که دوست دارید بنوشید، زیرا کافئین موجود در آنها می‌تواند سرعت سوخت و ساز بدن شما را بین 3 تا 11% بالاتر ببرد.

سعی کنید همیشه از غذاهای کامل و فرآوری نشده استفاده کنید

قسمت عمده رژیم غذایی خود را بر پایه غذاهای کامل بگذارید. این غذاها بسیار سالم‌تر هستند و با مصرف آنها زودتر سیر می‌شوید. بنابراین احتمال پرخوری کردن با مصرف این غذاها بسیار کمتر خواهد بود.

غذای خود را به آرامی بخورید

کسانی که سریع غذا می‌خورند به مرور زمان وزنشان بیشتر اضافه می‌شود. آرام غذا خوردن باعث می‌شود که زودتر احساس سیری به شما دست بدهد و میزان ترشح هورمون‌های مؤثر در کاهش وزن نیز بیشتر شود.

از بشقاب‌های کوچک استفاده کنید

تحقیقات نشان داده است که افراد وقتی از بشقاب کوچک استفاده می‌کنند، به صورت خودکار غذای کمتری می‌خورند. شاید از نظر شما این نکته عجیب باشد، اما مطمئن باشید که تأثیر خواهد داشت.

خواب شب خوب در رژیم غذایی لاغری

کم‌خوابی یکی از مهم‌ترین عوامل خطر برای افزایش وزن می‌باشد. پس سعی کنید همیشه مراقب خواب شبانه خود باشید.

در رژیم غذایی لاغری نیازی نیست گرسنگی بکشید

در صورتی که از بیماری یا مشکل خاصی رنج می‌برید، حتماً قبل از هر گونه تغییر در برنامه غذایی خود با پزشک مشورت کنید. زیرا این رژیم لاغری سریع می‌تواند نیاز شما به مصرف دارو را نیز کاهش دهد. شما با کاهش مصرف کربوهیدرات‌ها و پایین آوردن میزان انسولین خون، در واقع در محیط هورمونی بدن خود تغییراتی ایجاد می‌کنید و از این طریق بدن و مغز خود را وادار به کم کردن وزن می‌کنید.

به این ترتیب اشتها و حس گرسنگی شما به طور چشمگیری کاهش پیدا می‌کند و در واقع مشکل اصلی که اغلب افراد به خاطر آن موفق به حفظ رژیم‌های مرسوم برای کاهش وزن نمی‌شوند، در مورد شما دیگر وجود نخواهد داشت. تحقیقات ثابت کرده است که این رژیم غذایی می‌تواند باعث کاهش وزن شما به میزان 2 تا 3 برابر رژیم‌های مرسوم کم‌چربی یا کم‌کالری شود. مزیت بزرگ دیگری که این برنامه برای افراد کم‌طاقت و کم‌صبر دارد آن است که شروع کاهش وزن آب بدن در همان اوایل رژیم گرفتن، می‌تواند باعث تفاوت زیادی در عدد ترازوی وزن‌کشی در صبح روز بعد شود.

ساعت دریافت کالری در رژیم غذایی لاغری

گرچه میزان کالری حرف اول را در رژیم های غذایی می زند، اما این که در کدام وعده ها چه میزان از این سهم کالری مورد نیاز تامین شود نیز بسیار مهم است. ضرب المثل قدیمی ای وجود دارد که می گوید مانند یک پادشاه صبحانه بخورید، مانند یک ملکه ناهار و مانند یک فقیر شام. البته توجه کنید منظور این نیست که وعده ی شام باید حذف شود. فقط مقدار آن نسبت به سایر وعده های غذایی باید کمتر باشد.

میزان شام خوردن در رژیم غذایی لاغری

اغلب ما در وعده شام زیاده روی کرده و بخصوص با مصرف کربوهیدرات بسیار زیاد در این وعده، زمینه های چاقی را فراهم می کنیم. در صورتیکه باید سعی کنیم مقدار آن نسبت به دیگر وعده های غذایی در رژیم غذایی لاغری کم کنیم و تا حد امکان زمان خوردن شام را جلو بیندازیم.

 

برای دیدن مطالب بیشتر در مورد این موضوع به قسمت مطالب مربوط به تناسب اندام، کاهش وزن و لاغری در سایت سلامت گو با موضوعات خواص مواد غذایی، درمان بیماری، تغذیه، زیبایی، تناسب اندام و زندگی سالم مراجعه کنید.

در ادامه بخوانید: رژیم لاغری بدون گرسنگی

اینجانب فرشاد سلیمانی مهندس رشته فناوری اطلاعات، متخصص در زمینه سئو و بهینه سازی وبسایت هستم.

ثبت نظر

گذاشتن باسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

مطالب بیشتر در تناسب اندام

سرخط مطالب

چه ویتامینی برای ریزش مو خوب است

تغذیه

چه ویتامینی برای ریزش مو خوب است؟

نویسنده 20 ژوئن, 2018
قرص فیناستراید برای ریزش مو

درمان

مصرف قرص فیناستراید برای ریزش مو

نویسنده 19 ژوئن, 2018
هزینه عمل اسلیو معده

درمان

هزینه عمل اسلیو معده چقدر است؟

نویسنده 18 ژوئن, 2018
تاثیر قرص لووتیروکسین بر ریزش مو
چگونه روغن خراطین اصل را بشناسیم

زیبایی

چگونه روغن خراطین اصل را بشناسیم

نویسنده 15 ژوئن, 2018
عنبر نسارا برای چسبندگی رحم
شنبلیله برای چسبندگی رحم
روغن چریش برای مو

زیبایی

خواص روغن چریش برای مو

نویسنده 27 می, 2018
روغن زیتون برای مو

زیبایی

5 خاصیت روغن زیتون برای مو

نویسنده 26 می, 2018
آب لیمو برای رشد مو
استفاده از روغن کرچک برای مو
روغن سیاه دانه برای مو
روغن شترمرغ برای مو
دلایل رایج ریزش مو

زیبایی

دلایل رایج ریزش مو

نویسنده 22 می, 2018
از بین بردن موهای سفید
بیماری های کلیوی

درمان

بیماری های کلیوی: دلایل و علائم

نویسنده 6 مارس, 2018
خواص هندوانه زرد

تغذیه

خواص هندوانه زرد برای سلامتی

نویسنده 5 مارس, 2018
کالری آناناس

تغذیه

کالری آناناس چقدر می باشد؟

نویسنده 4 مارس, 2018
قند موجود در آناناس

تغذیه

قند موجود در آناناس چقدر است؟

نویسنده 3 مارس, 2018
خواص انبه خشک

تغذیه

خواص انبه خشک برای سلامتی

نویسنده 2 مارس, 2018
بالا